www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @945
Počítadlo


Spam poison

H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní

Spotrebitelia a spotrebiteľky môžu podporiť robotníkov a robotníčky, ktoré šijú pre H&M, podpísaním petície

Praha – Mnoho pracovníkov a pracovníčok, ktorí vyrábajú oblečenia pre H&M, žije pod hranicou chudoby. A to napriek sľubu predstaviteľov tejto spoločnosti, že do konca roku 2018 budú vyplácať vo svojom dodávateľskom reťazci dôstojnú mzdu. Robotníci a robotníčky v Indii a Turecku zarábajú približne tretinu odhadovanej dôstojnej mzdy. Respondenti v Kambodži poberajú zhruba polovicu dôstojnej mzdy. Najhoršia je situácia v Bulharsku, kde mzda robotníkov a robotníčok v rámci bežnej pracovnej doby dosahuje len necelých 10 % dôstojnej mzdy. Uvádza to uverejnený výskum „H&M: fair living wages were promised, poverty wages are the reality“ (1).

H&M keep your promises

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 200 × 630 bodov.

Výskum preukazuje, že robotníci a robotníčky jedného z najväčších maloobchodných predajcov na svete, ktorý vykazuje zisky vo výške 2,6 miliardy dolárov ročne, musia pracovať desiatky hodín v týždni nadčasy, pretože inak by nemali ani na nákup potravín.

„Mzdy sú tak nízke, že musíme odpracovať až 44 hodín v týždni nadčasy, aby sme pokryli naše základné potreby,“ uviedla bulharská robotníčka z továrne, ktorá patrí medzi strategických dodávateľov H&M.

Nadčasy v troch zo šiestich závodov, v ktorých sa vykonal prieskum, často prekračujú zákonné maximum, a práca v nedeľu je častá vo všetkých štyroch krajinách (Bulharsko, Turecko, Kambodža, India) zahrnutých do výskumu. Napríklad v Bulharsku si robotníci a robotníčky za bežnú pracovnú dobu nezarobia ani na zákonnú minimálnu mzdu. Tú dosiahnu, až keď odpracujú nadčasy.

„Prichádzame do továrne o ôsmej hodine ráno, ale nikdy nevieme, kedy môžeme odísť. Niekdy ideme domov až o štvrtej hodine nadránom,“ doplnil jeden z pracovníkov vyrábajúci odevy pre H&M v továrni Koush Moda, ktorá je tzv. „zlatým dodávateľom“ H&M v Bulharsku.

Nízke mzdy, nadmerné nadčasy a ďalšia pracovná záťaž v domácnosti, majú najmä u robotníčok za následok podvýživu, únavu, a vedú až k omdlievaniu na pracovisku. A nejde o ojedinelé prípady. Dve tretiny kambodžských robotníčok a každá tretia indická robotníčka niekedy omdleli v práci.

K zlepšeniu situácie v továrňach by mohli okrem iného prispieť fungujúce odbory. Robotníci a robotníčky opytované v rámci výskumu však uviedli, že majú strach združovať sa v nezávislých odboroch.

„Teraz je jasné, že H&M do konca roku 2018 svoj záväzok zabezpečiť dôstojnú mzdu nemôže splniť. Namiesto marketingových záruk o tom, že situáciu riešia, by mali predložiť konkrétne reálne kroky, ako chcú navýšenie miezd zamestnancom a zamestnankyniam v ich dodávateľskom reťazci zabezpečiť,“ uviedol k výsledkom výskumu Petr Mareš z organizácie NaZemi, ktorá je českou pobočkou platformy Clean Clothes Campaign, ktorá výskum vydala.

Spotrebitelia a spoteebiteľky môžu podporiť robotníkov a robotníčky, ktoré šijú pre H&M, podpísaním petície na stránke WeMove.eu (H&M keep your promises). Petícia už získala viac než 100 000 podpisov.

Do výskumu byli zahrnutí strategickí dodávatelia H&M. Spoločnosť svoj záväzok vyslovila a uverejnila na svojich stránkach v roku 2013 potom, ako sa zrútila textilná továreň Rana Plaza v bangladéšskej Dháke. Rozhodnutie, že sú ochotní platiť svojim dodávateľom viac, tak, aby mohli vyplácať robotníkom a robotníčkam dôstojné mzdy, vtedy prinieslo H&M vlnu pozitívneho ohlasu v médiách (pozri napríklad článok v The Guardian). Po čase však spoločnosť materiály, ktoré sa podrobne venovali samotnému záväzku a potrebným krokom k jeho naplneniu, zo svojich stránok stiahla.

Rozhovory so 62 robotníkmi a robotníčkami z Bulharska, Turecka, Kambodže a Indie, ktorí pracujú v továrňach dodávajúcich do H&M, sa uskutočnili v období od marca do júna 2018 v rámci kampane Turn around, H&M! koordinovanej platformou Clean Clothes Campaign a aktívne podporovanej organizáciou International Labor Rights Forum a hnutím We Move Europe.

Pod čiarou

Poznámka:

(1) Výskum „H&M: fair living wages were promised, poverty wages are the reality“ vydaný platformou Clean Clothes Campaign v septembri 2018 nájdete na stránke NaZemi (v anglickom jazyku). Zhrnutie výskumu v českom jazyku nájdete na odkaze SPRAVEDLIVÁ DŮSTOJNÁ MZDA: Sliby versus realita extrémně nízkých mezd v H&M. Výskum bol uverejnený 24. septembra 2018.

Stiahni súborH&M: fair living wages were promised, poverty wages are the reality (súbor je vo formáte PDF a má 1,74 MB).

Stiahni súborSPRAVEDLIVÁ DŮSTOJNÁ MZDA: Sliby versus realita extrémně nízkých mezd v H&M (súbor je vo formáte PDF a má 818 kB).

Doplňujúce informácie:

Dôstojnú mzdu by si robotníci a robotníčky mali zarobiť za bežný pracovný týždeň bez nadčasov. Táto mzda by im mala umožniť, aby žili dôstojný život. Čiže mali na jedlo, nájomné, zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie. A rovnako, aby si menšiu čiastku peňazí mohli odložiť na sporenie pre nepredvídateľné výdavky.

NaZemiMimovládna nezisková organizácia NaZemi rozvíja a presadzuje globálne vzdelávanie v Českej republike, a zasadzuje sa o dôstojnú prácu vo svete. Informuje o pracovných podmienkach, rokuje s politikmi, a venuje sa zodpovednosti firiem v oblasti ich dodávateľského reťazca.

Clean Clothes Česká republikaV októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 17. členom aliancie, a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Ušili to na násPracovným podmienkam v odevnom priemysle sa NaZemi venuje už deväť rokov (od roku 2009), a to v rámci svojej kampane Ušili to na nás.


Európska vlajkaProjekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Česká republika pomáha

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 25. 09. 2018 | Prečítané: 777 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Moje poznámky
07-08-20 * 11:09
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore