www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @519
Počítadlo


Spam poison

Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim

Filmové dni v Košiciach

Krzysztof ZanussiNa Filmových dňoch v Košiciach, ktoré sa budú konať v Kasárňach/Kulturparku, Kunsthalle/Hale umenia a Cinemaxe Košice v dňoch 28. a 30. októbra, sa osobne zúčastní aj jeden z najvýznamnejších európskych režisérov a scenáristov súčasnosti Krzysztof Zanussi (1939) z Poľska. Výnimočný človek, ktorého tvorbu poznajú na celom svete, je držiteľom mnohých významných ocenení.

Je tvorcom filmov, reflektujúcich spoločenskú situáciu v krajine a plných otázok, týkajúcich sa hľadania mravných hodnôt a zmyslu života. Zanussiho pohľad na ľudskú existenciu a filmovú tvorbu ovplyvnil jeho aristokratický pôvod, intelektuálne prostredie, v ktorom vyrastal, ale aj vysokoškolské štúdiá. Najprv študoval fyziku, potom filozofiu a keď jeho prvé amatérske filmy zožali úspech i v zahraničí, rozhodol sa študovať réžiu na Vysokej filmovej, televíznej a divadelnej škole v Lodži, ktorú ako jedinú dokončil.

Už počas štúdií začal natáčať amatérske filmy a premietal ich na vysokých školách a vo filmových kluboch. Postupne vyrobil 11 snímok. Jeho debutom bola na konci šesťdesiatych rokov dráma Štruktúra kryštálu, ku ktorej si sám napísal scenár. Je o stretnutí dvoch bývalých spolužiakoch, študentoch fyziky, ktorí si zvolil rozdielnu životnú cestu. Jeden si buduje úspešnú kariéru, druhý sa rozhodol žiť so svojou rodinou na vidieku. Zanussi mal šťastie, že krátko po začatí svojej kariéry zažil pád vodcu tvrdej línie Wladyslava Gomułka, ktorého začiatkom 70. rokov zvrhli robotnícke štrajky. Mladý režisér sa tak mohol postupne zaradiť medzi tvorcov filmov morálneho nepokoja, ktoré reflektovali spoločenskú situáciu v krajine a stáli v intelektuálnej opozícii voči panujúcemu poriadku.

V 70. a 80. rokoch vytvoril rad dramatických snímok, napr. Rodinný život o mladom inžinierovi, ktorý je nútený vrátiť sa do svojho domova, ktorý pred rokmi opustil, filozofickú esej o podstate ľudského bytia Iluminácia, psychologickú drámu, popisujúcu stret konformizmu a idealizmu v letnom tábore vysokoškolských študentov Ochranné sfarbenie, príbeh intelektuála na vrchole kariéry, ktorý utiekol z psychiatrickej liečebne a svoje úzkostné stavy kompenzuje agresivitou Špirála, film o konflikte mravných ideálov s nemilosrdnou realitou Konštanta alebo milostný príbeh poľskej emigrantky z východu a amerického vojaka Rok pokojného slnka.

Z ďalších mal úspech jeho film o utečencovi z koncentračného tábora v Osvienčime Život za život – Maximilián Kolbe, dráma plná úvah o smrti Život ako smrteľná choroba prenášaná pohlavnou cestou, snímka o ťažkom rozhodovaní Dodatok a originálne filmové dielo, ktorá vznikla k 25. výročiu vzniku nezávislých samosprávnych odborov Solidarita, ktoré zásadne ovplyvnili politický vývoj v Európe a ktoré Zanussi aktívne podporoval, s názvom Solidarita, solidarita.

Krzysztof Zanussi je členom Európskej filmovej akadémie, prezidentom Európskej federácie audiovizuálnych tvorcov a významným pedagógom. Prednáša na vysokých školách v Poľsku a vo Švajčiarsku, na National Film School v Londýne, od roku 1992 je riadnym profesorom na Sliezskej univerzite v Katowiciach a má aj niekoľko titulov doctor honoris causa. Je šéfom filmového štúdia Tor a produkčne sa podieľal na vzniku 12 filmov. Ako herec sa objavil prvýkrát v roku 1979 v Kieslowského dráme amatérov, kde si zahral sám seba. Od tej doby sa v podobných rolách objavil pred filmovou kamerou ešte niekoľkokrát. Ako režisér pracoval doteraz na viac ako 70 filmoch pre kiná a televíziu, k 59 doteraz napísal scenár. Príležitostne sa venuje aj tvorbe dokumentov a divadelnej a opernej réžii. Ako hlboko veriaci je poradcom pápeža v oblasti audiovizuálnej kultúry.

Je nositeľom mnohých filmových ocenení. Bol trikrát nominovaný v Cannes na Zlatú palmu (za snímky RODINNÝ ŽIVOT, ŠPIRÁLA a KONŠTANTA). Za ROK POKOJNÉHO SLNKA dostal v Benátkach Zlatého leva. Spolu s Andrzejom Wajdom získal na začiatku zvláštnu cenu newyorských filmových kritikov za umelecké majstrovstvo a nezávislého ducha.

Bol registrovaný ako spolupracovník komunistickej tajnej polície Służba Bezpieczeństwa s krycím menom „Aktor“. Niekoľkokrát sa bavil s dôstojníkmi tajnej služby, ale nikdy nefungoval ako tajný spolupracovník. Zanussi o svojich kontaktoch s ŠtB otvorene hovorí, ale popiera, že by komukoľvek ublížil. Archív IPN jeho slová potvrdzujú.

Program filmových dní s Krzysztofom Zanussim

Kasárne/Kulturpark

Utorok – 28. 10.

18.00 – Rok pokojného slnka

Príbeh filmu je založený na základe skutočného rozprávania, ktoré Zanussi počul na jednom diskusnom filmovom seminári. Dej filmu sa odohráva v období tesne po Druhej svetovej vojne blízko novovzniknutej pohraničnej oblasti, kde sa odohráva milostný príbeh poľskej utečenky z východu a amerického vojaka. Umelecká hodnota filmu bola ocenená v roku 1984 na festivale v Benátkach, kde získal Zlatého leva, čo bolo v dejinách poľského filmu úplne prvýkrát.

20.30 – Persona non grata

Persona non grata je univerzálna psychologická dráma rozohraná v prostredí diplomatických intríg v Montevideu. Wiktor, poľský veľvyslanec v Uruguaji, je neobyčajne poctivý človek, ktorý v dobách komunizmu pôsobil v demokratickej opozícii. Práve mu zomrela žena a on prežíva obdobie hlbokého smútku. Po rokoch sa stretáva s ruským priateľom Olegom, ktorý je námestníkom ministra zahraničia. Ich priateľstvo je však poznamenané dvoma podozreniami: podľa Wiktorových úvah mohol byť Oleg na ambasádu vyslaný preto, aby sa pokúsil infiltrovať do poľskej opozície. Druhé podozrenie má osobnejší charakter: Wiktor sa domnieva, že Oleg mohol byť milencom jeho ženy.

Kunsthalle/Hala umenia Košice

Streda – 29. 10.

18.00 – Rodinný život

Dramatická snímka predstavuje mladého inžiniera Vila, ktorý je nútený vrátiť sa do svojho pred rokmi opusteného domova. Po príchode je šokovaný stavom rodiny i povahou jej členov. Stelesňuje ich cynická a trochu narušená sestra Bella, ktorá má za sebou pokus o samovraždu, zatrpknutá matka unavená životom, otec, ktorý sa živí nelegálnym pálením alkoholu hlavne pre vlastnú potrebu…

20.30 – Iluminácia

Zanussiho charakterizuje v najvýznamnejšom období jeho tvorby vecne analytický prístup k skutočnosti poznamenaný skepsou a nedôverou k suverénnym súdom. Intelektuálna obozretnosť spája s rešpektom k základným mravným hodnotám ústiacim do obhajoby človeka ako individuality. Iluminácia je filozofická esej o podstate ľudského bytia, obrazovo zložená zo série hraných, ostro strihaných sekvencií, dokumentárnych záberov z laboratórií, tovární, prírody, z diskusií študentov i z výrokov autentických vedeckých osobností.

„Iluminácia“ – zážitok z náhleho porozumenia, osvietenia pravdou, láka hrdinu, ktorý neuspokojený štúdiom bez kontaktu so skutočnou vedou ide vlastnou cestou: cez fyzikálne pracovisko a biologické kabinety, neobíde astrofyziku, zakopne o astrológiu, zúčastní sa hypnotických seáns, hľadá odpovede na mučivé otázky v psychiatrických nemocniciach i pri rozhovoroch s mníchmi – chce poznať prirodzenosť a podstatu človeka, aby si správne zvolil svoje miesto. Stav milosti však nenachádza, jeho niekoľkoročné hľadanie končí rezignáciou vzbudzujúcou smútok, nie však zúfalstvo. K zmiereniu sa so životom dospieva až po mnohých vlastných rozhodnutiach, uskutočnených s plnou zodpovednosťou a s pocitom povinnosti voči manželke a dieťaťu.

Štvrtok – 30. 10.

18.00 – Štruktúra kryštálu

Film odhaľuje stretnutie dvoch bývalých spolužiakov, študentov fyziky, z ktorých jeden buduje vedeckú kariéru a jeho životnou motiváciou je profesionálny úspech. Svoje úspechy však dosahuje nie celkom poctivou cestou, zatiaľ čo druhý žije so svojou ženou v pokoji na vidieku a je zástancom slobodného a jednoduchého života v súlade s prírodou. Ponúka sa otázka, či je život úspešného univerzitného vedca plnšia než existencia vedca, inklinujúceho k rodinnému životu na samote.

20.30 – Návrat (Rewizyta)

Rewizyta je filmom o ďalších osudoch aktérov zo snímky Krzysztofa Zanussiho zo 70. rokov – Rodinný život, Ochranné sfarbenie a Konštanta. Čo sa s nimi stalo? Kde teraz sú? Ako od tej doby žily? Snímka je poskladaná ako zo starého, tak z nového materiálu formou interview s postavami zo spomínaných filmov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
V Továrni na Vianoce sa budú vyrábať vianočné prekvapenia (10.12.2014)
Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu (09.12.2014)
Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby (08.12.2014)
Hudba J. Grešáka nás prenesie z predvojnových Košíc do súčasnosti (05.12.2014)
Deti budú sadiť rozprávkové stromy (03.12.2014)
Výstava CE•ZA•AR zakotvila v najoceňovanejšej stavbe (26.11.2014)
FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom vúdú (25.11.2014)
Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska (18.11.2014)
Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov (17.11.2014)
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše (14.11.2014)
Do synagógy a kostola opäť zasvieti Svetlo porozumenia (06.11.2014)
Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí slovenskí hudobníci (28.10.2014)
Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú nové albumy a dobrú muziku (27.10.2014)
ARS NOVA 2014 (15.10.2014)
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu (13.10.2014)
Festival KEX sa bude niesť v znamení experimentálneho divadla a pohybu (06.10.2014)
Piata Biela noc bude umelecky najsilnejšia, sľubuje kurátorka (02.10.2014)
Kreatívne deti budú navrhovať modely a šperky na Košice Fashion Week (01.10.2014)
Polievky na festivale Rozmanitosť bojujú o slovenský rekord (01.10.2014)
Umenie Bielej noci oslovuje aj väzňov (29.09.2014)
Biela noc dáva výnimočnú šancu a priestor aj slovenským umelcom (29.09.2014)
Quasars Ensemble zahrá na poctu Alfredovi Schnittkemu (25.09.2014)
Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov (17.09.2014)
Headlineri Bielej noci predstavia svetovo oceňované diela (16.09.2014)
Jiří Kovanda a jeho výstava Tri člny plávajú pospolu (15.09.2014)
Open Fest III. bude o slovenskom rocku s Metalindou (11.09.2014)
Nočné Košice už o mesiac rozžiari Biela noc (04.09.2014)
Leto v parku prináša vystúpenie opernej divy svetového formátu (14.08.2014)
Leto v parku začne v Košiciach už o deväť dní (31.07.2014)
Koncert Chrisa Normana je zrušený (30.07.2014)
SNP v dielach klasikov a súčasných slovenských výtvarných umelcov (28.07.2014)
Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo (18.07.2014)
Truhlica s kultúrou sa ešte zďaleka nevyprázdnila, je preplnená podujatiami (08.07.2014)
Košickému publiku zaspieva legenda Smokie – sám veľký Chris Norman (04.07.2014)
Davy opäť tiahnu na premietanie v Amfiteátri (03.07.2014)
Ponuka kultúrnych podujatí (20.06.2014)
Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením (19.06.2014)
Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc (17.06.2014)
Program v týždni od 9. do 15. júna 2014 (07.06.2014)
Pozvánka na vernisáž výstavy (03.06.2014)
Konvergencie prinesú do Košíc netradičný koncert pre deti i jazz (28.05.2014)
Program na týždeň od 19. do 25. mája 2014 (16.05.2014)
Konvergencie ako zvuková ochutnávka komornej hudby (15.05.2014)
Program v týždni 12. – 18. mája (12.05.2014)
Festival USE THE C!TY zaplaví mesto umením až v júni (12.05.2014)
Hokejové mestečko 2014 (09.05.2014)
Pozvánka na najbližšie podujatia (27.04.2014)
V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám (02.04.2014)
ONE DAY JAZZ FEST rozbubnuje Chris Dave (01.04.2014)
Program na mesiac apríl 2014 (31.03.2014)
Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus (25.03.2014)
Tri generácie sa stretnú pod „neónom“ (25.03.2014)

K13, 21. 10. 2014 | Prečítané: 1505 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore