www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @778
Počítadlo


Spam poison

Festival Pohoda predstavil 12 nových finalistov v ankete Strom roka 2018

Do konca septembra sa budú uchádzať o vašu podporu

Strom roka (Slovensko)V poradí už 16. ročník ankety Strom roka odštartoval aj tento rok na festivale Pohoda v Trenčíne. 12 nových finalistov sa bude uchádzať do konca septembra o podporu v podobe odborného ošetrenia. Strom s najvyšším počtom hlasov bude zároveň reprezentovať našu krajinu v ankete Európsky strom roka.

Hlavným partnerom je opäť Nadácia Slovenskej sporiteľne, no anketu podporili aj ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už siedmy rok spevák Peter Lipa.

Cieľom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do konca apríla a v máji vybrala odborná komisia zo 48 prihlásených stromov 12 finalistov. Verejné hlasovanie sa začalo 5. júla 2018 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do 30. septembra 2018. Hlasovať je možné formou hlasovacieho lístka, sms, na webovej stránke www.ekopolis.sk, a aj na sociálnej sieti Facebook – www.facebook.com/nadacia.ekopolis. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis. Vyhodnotenie celej súťaže, ocenenie víťazov a udelenie titulu Strom roka 2018 víťazovi sa uskutoční v októbri 2018.

„Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko, finančný príspevok na ošetrenie vo výške 300 eur a postúpi do súťaže Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú taktiež odmenení, a to knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum,“ hovorí programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

V poradí už štvrtý rok bude prebiehať aj súťaž v hlasovaní medzi školami. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

12 finalistov v ankete Strom roka 2018

 1. Čerešňa – Čižatice, okres Košice (Čerešna vtáčia – Cerasus avium)
 2. Dub – Kežmarok, okres Kežmarok (Dub letný – Quercus robur)
 3. Hruška – Rejdová, okres Rožňava (Hruška planá – Pyrus pyraster)
 4. Ginko – Prešov, okres Prešov (Ginko dvojlaločné – Ginkgo biloba linnaeus)
 5. Topoľ – Dolná Strehová, okres Veľký Krtíš (Topoľ biely – Populus alba)
 6. Lipa – Kopčany, okres Skalica (Lipa veľkolistá – Tilia platyphyllos)
 7. Jabloň – Svinná, okres Trenčín (Jabloň domáca – Malus pumila)
 8. Jaseň – Dechtice, okres Trnava (Jaseň štíhly – Fraxinus excelsior)
 9. Hruška – Dolné Príbelce, okres Veľký Krtíš (Hruška planá – Pyrus pyraster)
 10. Lipa – Riečnica, okres Čadca (Lipa – Tiliaceus)
 11. Magnólia – Betliar, okres Rožňava (Magnólia končistolistá – Magnolia acuminata linnaeus)
 12. Dub – Lipovany, okres Lučenec (Dub letný – Quercus robur)

Príbehy nominovaných stromov:

 1. Čerešňa vtáčia
  (Cerasus avium)
  vek: 100 rokov | obvod: 170 cm | výška: 9 m
  obec Čižatice, okres Košice
Čerešna vtáčia

Nikto už dnes nevie, aká náhoda spôsobila, že presne pri významnom hraničnom kameni medzi Abovskou a Šarišskou župou rastie táto mohutná čerešňa. Zrejme nejaký spevavý vtáčik kŕmiaci sa čerešňami sadol na kameň a zanechal kôstku, z ktorej vyrástla. Postupom času čerešňa hraničný kameň obrástla tak, že tvoria nerozlučnú dvojicu. Takáto nevšedná dvojica a aj to, ako strom rastie na vrchole pahorku ojedinelý v širokej krajine, inšpirovalo postaviť v jej blízkosti rozhľadňu s názvom – ako inak – Čerešenka.

 1. Dub letný
  (Quercus robur)
  vek: 113 rokov | obvod: 315 cm | výška: 25 m
  mesto Kežmarok, okres Kežmarok
Dub letný

Imrich Tököli bol iniciátorom protihabsburského povstania v roku 1678. Aj vďaka nemu cisár Leopold zvolal do Šoprone snem, na ktorom povolil protestantom stavať artikulárne kostoly. Vďaka tomu bol v Kežmarku postavený Drevený evanjelický artikulárny kostol – v súčasnosti pamiatka UNESCO. Jeho nádvorie dodnes zdobí starý dub, ktorý je pripomienkou pôvodne nemeckého obyvateľstva. V blízkosti je materská škola a deti v slnečných dňoch často využívajú jeho tieň.

 1. Hruška planá
  (Pyrus pyraster)
  vek: 118 rokov | obvod: 130 cm | výška: 25 m
  obec Rejdová – Záhrada u Jána Kubaského Pavlíka, okres Rožňava
Hruška planá

K hruške sa viaže príbeh o grófovi Gejzovi Andrassym, ktorý v Rejdovej navštívil Jána Kubaského Pavlíka. Ten vraj vlastnil vychýrenú skladaciu pušku, ktorú si doniesol z Bosny a Hercegoviny. Podľa povesti si gróf Andrassy chcel pušku vyskúšať a strieľal z nej na hrušky tohoto stromu. Jána Kubaského Pavlíka ako slávneho poľovníka často brával so sebou na poľovačky. Príhoda je opísaná aj v knižke Paskudníci a rejdovčina. Každý obyvateľ obce postojí pri nej s obdivom a s vďakou, že vytvorila taký majestátny strom.

 1. Ginko dvojlaločné
  (Ginkgo biloba linnaeus)
  vek: 120 rokov | obvod: 270 cm | výška: 25 m
  mesto Prešov – Záhrada umenia, bývalé letné kúpalisko
Ginko dvojlaločné

Veľký prastrom v centre Prešova prežil akoby len zázrakom. Svoje prvé roky rástol v krásnej meštianskej záhrade, no v období socializmu sa v tomto areáli rozhodli postaviť kúpalisko. Výrubu sa strom našťastie nejakým zázrakom vyhol – nedokázali ho vytrhnúť s jeho silnými koreňmi. Hoci ho málokto pozná, dodnes tvorí majestátnu dominantu v Záhrade umenia.

 1. Topoľ biely
  (Populus alba)
  vek: 350 rokov | obvod: 465 cm | výška: 30 m
  Dolná Strehová, okres Veľký Krtíš
Topoľ biely

V obci žil významný spisovateľ Imre Madách, autor Tragédie človeka. Madách sa v jeho záverečných kapitolách venuje strašnej predstave studeného, mŕtveho sveta zničeného neúctou človeka k prírode. Nadčasovým dielom už pred 150 rokmi upozornil na víziu možnej ekologickej katastrofy. Topoľ, v ktorého tieni písal Madách svoje dielo, sa stal živým pamätníkom jeho tvorby. Zanecháva znepokojivé proroctvo o hazarde ľudstva s budúcnosťou, no nemôže nikoho, kto sa na svet nedíva len očami ale aj srdcom, nechať ľahostajným.

 1. Lipa veľkolistá
  (Tilia platophyllos)
  vek: 235 rokov | obvod: 210 cm | výška: 20 m
  obec Kopčany, pri kostole svätej Margity Antiochijskej, okres Skalica
Lipa veľkolistá

Na okraji chotára obce Kopčany, na tichej lúčke, stojí stará lipa a starý kostol. Navzájom sa chránia a odolávajú nástrahám počasia už viac než dvesto rokov. Kostolík svätej Margity Antiochijskej z 9. – 10. storočia je jedna z najstarších stavieb veľkomoravského pôvodu na Slovensku. Lipa a kostolík tak tvoria pre našu krajinu typickú sakrálnu dvojicu. Lipa svojimi koreňmi chráni hroby a zabudnuté príbehy predkov tohto územia z dôb Veľkomoravskej ríše. Šum lístia, spev vtákov a vôňa kvetov starej lipy dotvárajú neopísateľnú krásu a atmosféru tohto archeologicky významného miesta.

 1. Jabloň domáca
  (Malus pumila)
  vek: 110 rokov | obvod: 225 cm | výška: 9,5 m
  obec Svinná, v záhrade za rodinným domom, okres Trenčín
Jabloň domáca

Jabloň je svojím vekom, vzrastom, vitalitou a chutnými trvácnymi plodmi jediná v obci Svinná. Rovnaká alebo podobná odroda, ktorú nevieme presne určiť, sa nenachádza podľa odborníka na staré odrody Ing. Ľudovíta Vašša ani v širšom okolí a možno ani na celom Slovensku. Pod pôvodnými tromi takýmito jabloňami bola počas 2. svetovej vojny zriadená poľná kuchyňa rumunských vojsk. Žiaľ, presný vek jablone sa už asi nedozvieme, no pamätníci hovoria, že už v roku 1925 boli všetky tri stromy naozaj veľké.

 1. Jaseň štíhly
  (Fraxinus excelsior)
  vek: 200 rokov | obvod: 300 cm | výška: 17 m
  obec Dechtice, okres Trnava
Jaseň štíhly

Tento strom ako jeden z mála prežil obrovský požiar, ktorý vypálil väčšinu dediny v roku 1869, obidve svetové vojny a stále je pevný ako skala. Teraz, keď sa okoloidúci pozrú na tento strom, majú pred ním veľký rešpekt kvôli jeho mohutnosti, no poteší ich, keď im poskytne v lete svoj tieň. Naši otcovia pod ním ako malí chlapci hrávali karty, a už vtedy mal asi 17 metrov. Vtedy bol navôkol neho ešte močiar, až neskôr sa okolité polia odvodnili.

 1. Hruška planá
  (Pyrus pyraster)
  vek: 150 rokov | obvod: 380 cm | výška: 15 m
  obec Dolné Príbelce, Oslíková dolina, okres Veľký Krtíš
Hruška planá

K hruške sa viaže príbeh z čias, keď poskytovala príjemný tieň roľníkom pracujúcim v jej blízkosti. Ľudia pod ňou oddychovali, obedovali, spali a hrali sa pod ňou deti. Strom však prekážal v strede poľa veľkým plánom ľudí a mal byť odstránený. Na pole prišla ťažká technika, buldozér nazývaný „stalinec“. Ten sa niekoľkokrát pokúsil hrušku vyvrátiť, no nepodarilo sa to! A tak tam naša hruška stojí, rastie a rodí dodnes. Je dominantou Oslíkovej dolinky a krásne dotvára kolorit okolitej krajiny.

 1. Lipa malolistá
  (Tilia cordata)
  vek: 200 rokov | obvod: 300 cm | výška: 16 m
  obec Riečnica, bývalá osada „U Novosadov“, okres Čadca
Lipa malolistá

Strom sa nachádza v zátopovej oblasti bývalej obce Riečnica, pri ceste spájajúcej viacero kysuckých osád. Lipa bola pamätným miestom a bodom stretávania väčšiny obyvateľstva, ktoré tu žilo. Medzi dvoma kmeňmi lipy bola umiestnená socha svätého Františka, z ktorej ostal iba kamenný podstavec. V roku 1989, vo vtedy už opustenej osade, sa natáčali niektoré scény filmu Juraja Jakubiska – Sedím na konári a je mi dobre, kde lipa zohráva podstatnú rolu. Dnes k nej majú pôvodní obyvatelia obmedzený prístup, pretože ide o ochranné pásmo zdroja pitnej vody.

 1. Magnólia končistolistá
  (Magnolia acuminata linnaeus)
  vek: 115 rokov | obvod: 95 cm | výška: 26 m
  obec Betliar, park pri kaštieli, okres Rožňava
Magnólia končistolistá

Strom bol vysadený významnou uhorskou šľachtickou rodinou Andrássyovcov, ktorej patril kaštieľ i park, v ktorom sa strom nachádza. Andrássyovci boli známi hlavne ako podnikatelia v baníctve a hutníctve, no príkladne sa venovali aj rozvoju regiónu, v ktorom podnikali. Kaštieľ je dodnes jediným sídlom, ktoré sa na Slovensku zachovalo aj so svojím pôvodným zariadením. Park anglického typu, ktorý ho obklopuje, je hodnotný z krajinárskeho hľadiska a v minulosti v ňom boli vysadené rôzne okrasné, exotické ale aj domáce dreviny, medzi nimi aj táto nádherne kvitnúca magnólia.

 1. Dub letný
  (Quercus robur)
  vek: 125 rokov | obvod: 430 cm | výška: 25 m
  obec Lipovany, okres Lučenec
Dub letný

Stromy mali v úcte už naši slovanskí predkovia. Konkrétne dub zasvätený vládcovi hromov bohu Perúnovi. Je symbolom sily, rastie pomaly, dosahuje úctyhodného veku. Tento dub bol kedysi zámerne vysadený v strede lúky a bol predurčený k veľkosti solitárneho stromu, no dnes už je pred očami chamtivých ľudí chránený mladým lesom, ktorý okolo neho vyrástol. Je to široko-ďaleko nepochybne najväčší strom.

Autorom fotografií je Martin Babarík (1975, Hrnčiarske Zalužany) – grafik, fotograf, spisovateľ. Člen Slovenského syndikátu novinárov.

Nadácia Ekopolis

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
– Nadácia Ekopolis je členom medzinárodného konzorcia Environmental Partnership Association, spájajúcom nadácie v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Poľsku a Rumunsku.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
Prvé kolo v projekte Biodiverzita do škôl je ukončené (14.12.2018)
Dali odpadu druhú šancu a boli za to odmenení (29.11.2018)
Spustili sme projekt DaRe to Connect na zlepšenie prepojenia vzácnych prírodných území pozdĺž bývalej Železnej opony (24.11.2018)
V Brezne ožíva storočný ovocný sad (11.11.2018)
Dobrý sused bude pomáhať vo Vrakuni, Podunajských Biskupiciach a v Rovinke (31.10.2018)
Vďaka Horalkám od Sedity máme na Slovensku opäť živšie chodníky i obnovené studničky (30.10.2018)
Slovensko potrebuje stromy (24.10.2018)
Tohoročný titul Strom roka získala nádherná 200-ročná lipa z Kopčian (19.10.2018)
V čističke odpadových vôd Rakytovce pri Banskej Bystrici pribúdajú opatrenia na zachovanie biodiverzity (11.10.2018)
Záhrada pod Starým zámkom v Banskej Štiavnici víta návštevníkov novým altánkom (21.09.2018)
Týždeň dobrovoľníctva 2018: Dobrovoľníci sa spolu s pivnou značkou KELT pustia do stavby altánku v Banskej Štiavnici (14.09.2018)
Organizácie zastupujúce cyklistov vyzývajú Políciu riešiť dodržiavanie bezpečnostného odstupu (14.09.2018)
Nadácia Ekopolis od septembra spustí nový vzdelávací projekt Biodiverzita do škôl (11.09.2018)
Nadácia Ekopolis vyhlasuje Instagram súťaž Daj odpadu druhú šancu! (08.09.2018)
Program Zelené oázy: Pre imobilných v Olichove vznikla vďaka spolupráci nová záhradná zóna (11.08.2018)
V projekte Envirovzdelávanie mladých boli vybraté štyri víťazné návrhy (08.08.2018)
Nadácia Ekopolis vyhlasuje letnú Instasúťaž Tour de STROM (20.07.2018)
Vďaka pivu KELT v lete ožije banskoštiavnická Záhrada pod Starým Zámkom (19.07.2018)
Nový grantový program pre občianske organizácie na Slovensku bude spustený na jeseň (16.07.2018)
Prvá časť projektu ENVIROvzdelávanie mladých 2018 je za nami (28.06.2018)
V 3. ročníku fotografickej súťaže Do práce na bicykli sme ocenili víťazov (23.06.2018)
Vďaka podpore oblátok Horalky od Sedity sa aj v roku 2018 obnovia turistické lokality (11.06.2018)
Hlasovanie v 3. ročníku fotografickej súťaže Do práce na bicykli stále pokračuje (29.05.2018)
2. ročník projektu ENVIROvzdelávanie mladých prebehne na deviatich stredných školách po celom Slovensku (28.05.2018)
Deň Biodiverzity v ČOV Rakytovce (28.05.2018)
Deň Biodiverzity (21.05.2018)
Poznáme víťazov súťaže PRE VODU 2018 (06.05.2018)
Slovnaft navýšil podporu pre Zelené oázy, grantový program podporí ďalších 5 projektov (27.04.2018)
Do Ankety Strom roka môžete prihlásiť svoj obľúbený strom do konca apríla (24.04.2018)
Stromy namiesto letákov (13.04.2018)
V roku 2018 dáme priestor piatim projektom na rozvoj rómskych komunít (07.04.2018)
V tohoročnej súťaži PRE VODU súťaží až deväť návrhov na efektívne hospodárenie s vodou (06.04.2018)
Slovensko bude mať ďalších 26 zelených oáz (28.03.2018)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 16. ročník ankety Strom roka (14.03.2018)
Pozvánka na verejné diskusie na tému Doprava, mesto a ľudia (08.03.2018)
Blíži sa uzávierka súťaže PRE VODU (23.02.2018)
Európsky strom roka – posledná možnosť zahlasovať za slovenskú jabloň (21.02.2018)
Známy britský Tree hunter Rob McBride navštívi Slovensko (06.02.2018)
Zahlasujte za slovenskú jabloň v prestížnej európskej ankete (01.02.2018)
Príďte diskutovať o deviatich zaujímavých filmoch (11.01.2018)

Nadácia Ekopolis, 09. 07. 2018 | Prečítané: 814 | Rubrika: Súťaže

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore