www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @554
Počítadlo


Spam poison

Festival KEX sa bude niesť v znamení experimentálneho divadla a pohybu

16. – 19. 10. 2014 v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach

Festival divadla a tanca KEX (Košické dni experimentálneho divadla a pohybu), prezentujúci zahraničné a domáce tanečné a divadelné skupiny, bude znovu príležitosťou spoznať už známe i nové tváre a predstavenia, ktoré spríjemnia návštevníkom jesenné dni. Uskutoční sa v dňoch 16. – 19. októbra v Kasárňach/Kulturparku vždy so začiatkom o 19. hodine.

Na pódiu sa počas štyroch dní predvedú umelci z Divadla Pôtoň s inscenáciou Žena ako žena, Divadlo Elledanse s performance vo forme dialógu živej javiskovej akcie a videí z kanálu YouTube YouMake ReMake. Tretí deň bude patriť hercom divadla Teatr Novogo Fronta z Českej republiky, ktoré príde s hudobno-tanečným predstavením Too Close to the Sun. Združenie bees-R príde do Košíc s multižánrovým multimediálnym predstavením Skúmanie javov, ktoré sa zaoberá otázkou preciťovania fenoménov cez prepojenie tanca, hudby, poézie a živých vizuálov.

Divadlo Pôtoň

Prvý deň festivalu odštartuje divadelné predstavenie Žena ako žena v podaní umelcov Divadla Pôtoň. Inscenácia mapuje vybrané literárne diela, sledujúc pritom postavenie a pozíciu ženy v slovenskej literatúre. Autorka dramatického textu Gabriela Alexová sa zamerala na vývoj ženy (či už ako postavy, ale aj ako spisovateľky) prostredníctvom troch tematických okruhov: žena ako inšpirácia muža; žena ako pomocníčka muža, národa; žena ako žena od stredovekého zápisu v Novohradskom daňovom registri cez silné ženské autorské hnutie začiatku 20. storočia až po súčasné autorky najmladšej generácie slovenskej poézie a prózy.

Divadlo Pôtoň vzniklo v roku 2000 a profiluje sa ako divadlo, ktoré uprednostňuje autorskú tvorbu, no nebráni sa ani klasike, ktorú prináša v netradičnej interpretácii. Jadro divadla tvoria režisérka Iveta Ditte Jurčová a dramaturg a autor Michal Ditte. Ich spoločné inscenácie spája zmysel pre metaforu a poéziu, zároveň nechýba zveličenie, humor až karikatúra. Tvorcovia sa sústredia na hľadanie zaujímavých a kontroverzných spoločenských tém, ktorých inscenovaniu predchádzajú terénne výskumy a zber autentického materiálu. Viaceré inscenácie sa s úspechom prezentovali na domácich i zahraničných festivaloch.

Divadlo Elledanse

Multižánrová performance vo forme dialógu živej javiskovej akcie a videí z kanálu YouTube YouMake ReMake v podaní Company Elledanse je na programe druhého festivalového dňa.

Predstavenie malo premiéru počas festivalu FOCUS SLOVENSKO IZRAEL Je to zábavný a provokatívny formát. Počas show má publikum možnosť prežiť reakcie na „remake“ i na originálne YouTube video. YouMake ReMake nachádza na YouTube obrovskú inšpiráciu. Je bránou k nekonečnému, fascinujúcemu zdroju, zahŕňajúcemu takmer všetko, čo si možno predstaviť. Reťaz umeleckých reakcií na videá YouMake ReMake nie je len čírou replikou, skôr komentárom, ktorý vrhá nové svetlo na význam videí. V zásade ide o formu dialógu, kde sa javisko a web spájajú a pokračujú už spoločne.

Divadlo a Tanečná škola Elledanse je jedinou stálou a profesionálnou tanečnou scénou so sídlom v Bratislave. Zakladateľkou divadla a umeleckou riaditeľkou je známa a oceňovaná choreografka Šárka Ondrášová. Divadlo má na konte 17 premiér pôvodných slovenských, ale aj zahraničných tvorcov, hosťovanie v 10 európskych krajinách, viac ako 2 300 dní otvorených divadlu a tanečnej škole počas 7 divadelných sezón, vyše 400 žiakov a študentov tanečnej školy, 30-tisíc návštevníkov, 900 podujatí a tri najvýznamnejšie divadelné ocenenia na Slovensku. Zameriava sa najmä na súčasný tanec, hudbu a fyzické divadlo. Prepája najrôznejšie umelecké žánre a štýly, čím nadväzuje na celosvetový trend prelínania umeleckých prejavov.

Divadlo Teatr Novogo Fronta

České divadlo Teatr Novogo Fronta ponúkne divákom počas tretieho dňa divadelné predstavenie Too Close to the Sun. Dá odpoveď na to, či je nadanie dar alebo prekliatie. Je to úprimná spoveď o živote medzi vzletom a pádom. Inscenácia, inšpirovaná životmi geniálnych umelcov prináša vnútorný pohľad do emocionálnej krajiny duše a odhaľuje skryté zákutia i krehkú rovnováhu existencie. Viete si predstaviť, že obetujete svoje osobné šťastie úspechu? Nové hudobno-tanečné predstavenie v réžii Iriny Andreevovej prepája poetiku fyzického divadla Teatr Novogo Fronta so živou hudbou a spevom šansónového dua „Iris Ne-jde s Davom“ a stepárske umenie Jana Bursu. Šarmantný, výrazne hlboký alt Ireny Kristekovej, charizmatická hra na klavír Davida Hlaváča, démonický škriatok v podaní Iriny Andreevovej či prekvapivé krokové variácie tanečníka a stepára Ivana Bursu rozprávajú príbeh, ktorý sa začína ako rozprávka.

Združenie bees-R

Záver festivalu bude patriť Skúmaniu javov. Taký je názov multižánrového multimediálneho predstavenia, ktoré si do ponuky vybralo divadelné združenie bees-R. Zaoberá sa otázkou preciťovania fenoménov cez prepojenie tanca, hudby, poézie a živých vizuálov. Ide o skúmanie javov, ktoré sa vyskytujú vo vonkajšom svete, ale aj v ľudskom vedomí a nevedomí, o skúmanie javov, odohrávajúcich sa v tele, ale aj mimo neho a o ich pôsobenie na človeka. Pomocou fúzie jednotlivých médií sa autori snažia o kombinované sprostredkovanie vnímania reality, psychických, fyzických javov a pocitov. Predstavenie bolo prvýkrát uvedené v roku 2012 v Bratislave na festivale nu dance fest a následné reprízy boli v Bratislave (Slovenské národné divadlo, divadlo a4, festival Ars Poetica, festival Vlna naživo) a v Košiciach (site-specific verzia v rámci otváracieho ceremoniálu EHMK).

Združenie bees-R tvoria choreografka a tanečníčka Jana Tereková (terra), ktorá sa venuje tvorbe v oblasti tanca a pohybu. Je tiež pedagogičkou súčasného tanca a v súčasnosti pôsobí v Paríži. Dalibor Kocián (stroon) je hudobník, ktorý s CLUSTER ENSEMBLE hráva súčasnú vážnu hudbu, so skupinou Puding Pani Elvisovej inteligentný electro-pop na vibrafón, je DJ súčasnej tanečnej hudby a ako STROON tvorí vlastnú experimentálnu elektroniku. Zuzana Husárová (tachykardia) je literárna teoretička a autorka, prednáša na Angewandte Kunst vo Viedni a na UK v Bratislave, tvorí experimentálnu a interaktívnu literatúru s využitím rôznych médií. Amália Roxana Filipová (chaosdroid) sa kreatívne venuje živým vizuálom, pôsobí ako grafická dizajnérka, občasne ako fotografka, sound mixer a vedúca workshopov pre deti. Ľubomír Panák (drakh) je programátor, hudobník a zvukový umelec. Na slovenskej hudobnej scéne je aktívny ako producent (kompilácie Short Circuit 2, Noize Konspiracy) a ako DJ. Venuje sa digitálnej literatúre a so Zuzanou Husárovou vytvorili niekoľko interaktívnych diel.

Vstupné na jednotlivé podujatia sú 4 € (študenti, dôchodcovia, ZŤP: 2 €).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

Súvisiace články:
V Továrni na Vianoce sa budú vyrábať vianočné prekvapenia (10.12.2014)
Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu (09.12.2014)
Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby (08.12.2014)
Hudba J. Grešáka nás prenesie z predvojnových Košíc do súčasnosti (05.12.2014)
Deti budú sadiť rozprávkové stromy (03.12.2014)
Výstava CE•ZA•AR zakotvila v najoceňovanejšej stavbe (26.11.2014)
FrouFrou: Súčasný tanec pod vplyvom vúdú (25.11.2014)
Hiroshi Hori pretancuje s bábkou až do ďalekého Japonska (18.11.2014)
Hudba z písacieho stroja v podaní detských hudobníkov (17.11.2014)
Život je pohyb a pohyb je zrkadlom duše (14.11.2014)
Do synagógy a kostola opäť zasvieti Svetlo porozumenia (06.11.2014)
Popri špičkových umelcoch na ARS NOVE 2014 vystúpia aj mladí slovenskí hudobníci (28.10.2014)
Spriaznené kapely Korben Dallas a Zrní privezú nové albumy a dobrú muziku (27.10.2014)
Filmové dni budú s veľkým poľským režisérom Krzysztofom Zanussim (21.10.2014)
ARS NOVA 2014 (15.10.2014)
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu (13.10.2014)
Piata Biela noc bude umelecky najsilnejšia, sľubuje kurátorka (02.10.2014)
Kreatívne deti budú navrhovať modely a šperky na Košice Fashion Week (01.10.2014)
Polievky na festivale Rozmanitosť bojujú o slovenský rekord (01.10.2014)
Umenie Bielej noci oslovuje aj väzňov (29.09.2014)
Biela noc dáva výnimočnú šancu a priestor aj slovenským umelcom (29.09.2014)
Quasars Ensemble zahrá na poctu Alfredovi Schnittkemu (25.09.2014)
Festival Sound City Days premení Košice na mesto zvukov (17.09.2014)
Headlineri Bielej noci predstavia svetovo oceňované diela (16.09.2014)
Jiří Kovanda a jeho výstava Tri člny plávajú pospolu (15.09.2014)
Open Fest III. bude o slovenskom rocku s Metalindou (11.09.2014)
Nočné Košice už o mesiac rozžiari Biela noc (04.09.2014)
Leto v parku prináša vystúpenie opernej divy svetového formátu (14.08.2014)
Leto v parku začne v Košiciach už o deväť dní (31.07.2014)
Koncert Chrisa Normana je zrušený (30.07.2014)
SNP v dielach klasikov a súčasných slovenských výtvarných umelcov (28.07.2014)
Aj málo hercov dokáže zahrať veľké divadlo (18.07.2014)
Truhlica s kultúrou sa ešte zďaleka nevyprázdnila, je preplnená podujatiami (08.07.2014)
Košickému publiku zaspieva legenda Smokie – sám veľký Chris Norman (04.07.2014)
Davy opäť tiahnu na premietanie v Amfiteátri (03.07.2014)
Ponuka kultúrnych podujatí (20.06.2014)
Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením (19.06.2014)
Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc (17.06.2014)
Program v týždni od 9. do 15. júna 2014 (07.06.2014)
Pozvánka na vernisáž výstavy (03.06.2014)
Konvergencie prinesú do Košíc netradičný koncert pre deti i jazz (28.05.2014)
Program na týždeň od 19. do 25. mája 2014 (16.05.2014)
Konvergencie ako zvuková ochutnávka komornej hudby (15.05.2014)
Program v týždni 12. – 18. mája (12.05.2014)
Festival USE THE C!TY zaplaví mesto umením až v júni (12.05.2014)
Hokejové mestečko 2014 (09.05.2014)
Pozvánka na najbližšie podujatia (27.04.2014)
V predstavení SOLITUDO nikto nezostane sám (02.04.2014)
ONE DAY JAZZ FEST rozbubnuje Chris Dave (01.04.2014)
Program na mesiac apríl 2014 (31.03.2014)
Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus (25.03.2014)
Tri generácie sa stretnú pod „neónom“ (25.03.2014)

K13, 06. 10. 2014 | Prečítané: 788 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (180 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1222
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore