www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @921
Počítadlo


Spam poison

Férové raňajky v Bratislave

Pozvánka

11. mája o 10.00 h si spoločne pochutnáme na raňajkách zložených z fairtradových a lokálnych výrobkov v kaviarni Artforum. Minulý rok takto raňajkovalo takmer 2 500 ľudí v 41 mestách Česka a tento rok sa pridáva aj Slovensko. Pridajte sa aj vy!

Férové raňajky

A čo je to ten Fairtrade? Fairtrade je spôsob obchodu, ktorý dáva príležitosť pestovateľom, remeselníkom a zamestnancom z rozvojových krajín uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Férové raňajky je podujatie na podporu tejto myšlienky a koná sa pri príležitosti Svetového dňa pre Fairtrade 11. mája 2013 po celej Českej republike a Slovensku.

Nákupom fairtradového výrobku (napr. kávy, čaju, kakaa alebo čokolády) získavate ako spotrebitelia istotu, kde a za akých podmienok vami kupovaný produkt vznikol. Koncept Fair Trade zásadne odmieta detskú a nútenú prácu, také výkupné ceny pre pestovateľov, ktoré nepokrývajú ani náklady na vypestovanie, alebo nadmerné zaťažovanie životného prostredia. Fair Trade sa tak snaží prispieť k riešeniu, žiaľ veľmi častých, problémov klasického medzinárodného obchodu.

Kto vyrába vašu kávu či čokoládu

Zo všetkých výskumov o prínose konzumácie čokolády sa môžeme dozvedieť, aké má priaznivé účinky na funkciu mozgu a srdca či dokonca pri boji z nadváhou. S kávou môžeme zas prijať až 70 percent antioxidantov a tým chrániť svoj kardiovaskulárny systém a potlačiť vznik rakoviny, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Odborné články nám však nikde neradia, aký druh a značku čokolády alebo kávy si máme kúpiť a či náhodou práve tú našu „medicínu“ nevyrobili vykorisťovaní otroci. Dá sa povedať, že mnoho z kávy a čokolády, ktorá nášmu zdraviu tak prospieva, zároveň ohrozuje slobodu a život stoviek a tisícov robotníkov vrátane malých detí.

Jana S. Bieliková

Fairtrade

Pobrežie Slonoviny produkuje viac ako 40 percent svetovej produkcie kakaových bôbov. Robotníci tam zbierajú bôby mačetami na ďalšie spracovanie. Už v roku 2000 reportéri z BBC uverejnili reportáž, že na farmách bežne pracujú detskí otroci. Priekupníci pašujú chlapcov a dievčatá, často už od siedmich rokov, zo susedných krajín ako Mali, Burkina Faso a predávajú vlastníkom plantáží.

Detskí otroci

Na plantážach nútia detských otrokov do tvrdej manuálnej práce, musia nosiť ťažké náklady, pracovať s mačetami a pesticídmi. Pracujú vyše 80 hodín týždenne a takmer nikdy nedostanú zaplatené. Tých, ktorí nevládzu pracovať, bijú reťazami a ak sa pokúsia ujsť, spútajú ich lanom a dobijú tak, že im ostanú jazvy.

Pätnásťročný Zanga Traore, ktorému sa podarilo utiecť z otroctva, povedal: „Ak pracujete pomaly alebo odmietate pracovať, zbijú vás.“ V inom dokumente dvanásťročná Mariam Marico povedala, že ju únoscovia nalákali na možnosť zarobiť si peniaze. Takéto sľuby sú však väčšinou prázdne.

Producenti čokolády sa neustále snažia zastierať vážnosť situácie a prekryť fakty čo možno najpútavejšou reklamou na nové výrobky. Reportér BBC Humphrey Hawksley na vlastné oči videl deti nesúce mačety a pesticídy. Museli tvrdo pracovať pri zbere a spracovaní kakaových bôbov. „Deti sa nesmiali ani nehrali. Na nohách mali jazvy po zraneniach od mačety. Nikde nebola lekárnička ani ochranné oblečenie.“

Moderné otroctvo a zneužívanie detskej práce sa týka mnohých výrobkov, okrem iného aj kávy. Podľa správy Svetovej organizácie práce sa detská práca zneužíva v Kolumbii, Guatemale a na Pobreží Slonoviny. Káva sa často pestuje na rovnakých farmách ako kakaové bôby.

Ak aj kávoví farmári nezneužívajú otrokov, zneužívajú drobných farmárov spoločnosti v dodávateľských sieťach. Väčšina zo svetových 25 miliónov farmárov pestujúcich kávu dostáva menej ako jedno percento z ceny, ktorú zaplatíme v kaviarni za kapučíno.

K dnešnému dňu pracuje na svete 27 miliónov ľudí v otroctve. V roku 1850 bolo ťažké chytiť a transportovať otroka. V dnešnej dobe sú potenciálnymi otrokmi milióny ekonomicky a sociálne zraniteľných ľudí. Pričiniť sa o zmenu môže každý, kto nakupuje výrobky so značkou fair trade. Káva či čokoláda s takýmto označením je zárukou, že na jej výrobu nebola použitá detská práca či otroctvo, robotníci dostali za svoju prácu spravodlivú mzdu, nezneužívali ich ani ich nenútili pracovať v nezdravých a nebezpečných podmienkach.

Základná ľudská morálka hovorí, že tak ako je nesprávne kupovať si lacné veci od niekoho, o kom vieme, že pravidelne predáva kradnutý tovar, tak je tiež rovnako nemorálne kupovať si lacnú čokoládu, kávu, cukor a iné produkty, ktoré boli vyrobené prostredníctvom ukradnutej, nútenej alebo otrockej práce. Podobne ako za našu prácu očakávame výplatu, mali by sme byť ochotní platiť ľuďom spravodlivú sumu za prácu ktorú robia pre nás.

Detskí otroci

Detskí otroci

Detskí otroci

Možnosti už aj u nás

Práve forma spravodlivého obchodu fair trade predstavuje vyrovnané partnerstvo medzi spotrebiteľmi v Európe a samotnými producentmi v Ázii, Afrike, Latinskej Amerike a Karibiku. Znamená, že združenia farmárov na svete sa budú môcť spoľahnúť na spravodlivú cenu a minimálny príjem na prežitie. Na Slovensku už jestvuje čoraz viac možností, ako si zakúpiť fair trade produkty – či už v kamenných obchodoch, hypermarketoch a supermarketoch, bio obchodoch, online obchodoch a špecializovaných kávových predajniach, ktoré ponúkajú zatiaľ jedinú slovenskú fair trade kávu vysokej kvality. Dozvedieť sa viac o tomto spôsobe obchodu na Slovensku je možnosť 11. mája, keď si pripomíname Svetový deň fair trade. Na viacerých miestach sa v tento deň konajú Férové raňajky, ktoré môže ktokoľvek zrealizovať aj u seba doma s priateľmi alebo známymi alebo sa pripojiť k priateľom Nadácie Integra.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nadácia Integra
– je nezisková organizácia, ktorej poslaním je vytvárať príležitosti pre dôstojný život znevýhodnených ľudí
Kontakty: Nadácia Integra, Dobšinského 14, 811 05 Bratislava
ikonatel.: +421 (2) 57 203 510
fax: +421 (2) 57 203 516
Čerpané z: www.integra.sk

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

Nadácia Integra, 06. 05. 2013 | Prečítané: 5489 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Moje poznámky
07-08-20 * 11:09
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore