www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @886
Počítadlo


Spam poison

Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti

V Českej republike bola zahájená kampaň Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti

Praha, 27. septembra 2012 – Práve dnes v Českej republike odštartovala národná verzia kampane Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti. Tá je súčasťou širšieho projektu Fairtradové mestá, ktorý sa úspešne presadil už v 23 krajinách sveta. Ide o medzinárodnú iniciatívu označovania miest, kde podporujú fair trade. Titul „Fairtradová“ môžu získať jednotlivé zbory, farnosti či náboženské obce, kampaň je otvorená všetkým cirkvám a náboženským spoločnostiam.

Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti

„Kampaň sa pripravovala veľmi dlho a sme radi, že ju teraz môžeme oficiálne spustiť. Záujem jednotlivých zborov a farností o zapojenie je veľký, a tak očakávame rýchly rozjazd jednotlivých aktivít. Veríme, že v najbližšom čase už budeme môcť odovzdať titul prvému zboru či farnosti,“ hovorí Hana Chorváthová, vedúca sekretariátu Fairtrade Česká republika.

Koncept fair trade sa zrodil práve v cirkevnom prostredí, čo už dnes mnoho ľudí nevie. Je preto prirodzené, že v zahraničí sa cirkvi k fair trade hlásia, napríklad vo Veľkej Británii má kampaň už dlhú tradíciu a podporuje ju tam mnoho náboženských spoločností,“ vysvetľuje Hana Chorváthová.

Taktiež v Českej republike má fair trade v cirkevnom prostredí mnohoročnú tradíciu. V prvej polovici 90. rokov sa ako prvá tomuto spôsobu obchodu začala venovať všeobecne prospešná spoločnosť Jeden svět, vďaka ktorej sa podporou fair trade teraz zaoberá mnoho zborov po celej republike.

„Spolupracujeme s viac než tridsiatimi zbormi Českobratskej cirkvi evanjelickej a vďaka kampani Fairtradová mestá pribúdajú ďalšie. Forma tejto pomoci ľuďom v rozvojových krajinách je transparentná a zmysluplná. Neposielajú sa peniaze ani darcovské SMS, ale dá sa týmto ľuďom príležitosť. Mottom našej činnosti je: Nedávaj rybu, nauč ryby chytať,“ hovorí Magdalena Jelínková, riaditeľka organizácie Jeden svět.

Prečo by sa mali cirkvi a náboženské spoločnosti do kampane zapojiť? Čo im kampaň prináša?

„Kresťanská viera sa v praxi prejavuje solidaritou a úsilím o spravodlivosť. Fair trade k tomu dáva vynikajúcu príležitosť,“ odpovedá jeden z koordinátorov kampane, teológ a riaditeľ Ekumenickej akadémie Praha Jiří Silný.

„Poslaním cirkví je okrem šírenia evanjelia i služba a pomoc druhým – a aktívna podpora pestovateľov a výrobcov z rozvojových krajín a zmierňovanie ich zlých životných podmienok k tejto pomoci určite patrí. Naša viera, ktorú hlásame, by bez skutkov bola prázdna. Zmierňovanie biedy a utrpenia našich blížnych nielen tu, ale i v krajinách, ktoré nám pripadajú veľmi vzdialené, je jednou z našich úloh. Môžeme tak prispieť k budovaniu lepšieho sveta,“ dodáva k tomu Sandra Silná, farárka Cirkvi československej husitskej.

Medzi základné princípy fair trade patria férové obchodné podmienky, dodržovanie ľudských a pracovných práv, šetrnosť k životnému prostrediu alebo vyplatenie tzv. sociálneho príplatku, ktorý je investovaný do projektov miestneho rozvoja.

Jednotlivé zbory, farnosti či náboženské obce môžu titul získať pri splnení piatich kritérií, medzi ktoré patrí informovanie svojich členov, oficiálna podpora fair trade, využívanie fairtradových produktov pre svoju spotrebu či osvetové aktivity pre širšiu verejnosť. Zbory či farnosti môžu napríklad usporiadať besedu či výstavu k pracovným podmienkam v rozvojových krajinách.

Hnutie fair trade má svoje korene v období po druhej svetovej vojne, keď cirkevné organizácie v USA a Európe začali v rámci povojnovej solidarity s rozvojovým svetom dovážať a predávať remeselné výrobky z týchto krajín. Vyplácaním spravodlivých cien a poskytnutím lepšieho prístupu na trh sa tak zasadzovali o zlepšenie životných podmienok tamojších výrobcov.

Kampaň Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti je, rovnako ako kampaň Fairtradové školy, súčasťou úspešnej medzinárodnej iniciatívy Fairtradové mestá, ktorých cieľom je osveta v oblasti fair trade a podpora predaja fairtradových produktov v danom mieste. Projekt Fairtradové mestá beží vo svete už dlhšie než 10 rokov a v súčasnosti sa k nemu hlási viac ako 1 146 miest v 23 krajinách sveta vrátane metropol ako je Londýn, Brusel či Rím. V Českej republike kampaň odštartovala v januári 2011.

Garantom kampane Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti je Fairtrade Česká republika, hlavnými koordinátormi sú Ekumenická akadémia Praha a mimovládna nezisková organizácia NaZemi.

Kontakty:

• Vanda Jarošová, tlačová hovorkyňa, NaZemi
ikonavanda.jarosova@nazemi.cz
ikona 777 743 778 (ČR)
• Hana Chorváthová, vedúca sekretariátu Fairtrade ČR
ikonah.chorvathova@fairtrade-cesko.cz
ikona 734 336 592 (ČR)

Webová stránka: www.fairtradovecirkve.cz

Ďalšie informácie:

Fair trade (po slovensky: spravodlivý obchod) je spôsob obchodu, ktorý zaručuje pracovníkom z rozvojových krajín spravodlivú odmenu za ich prácu. Pestovatelia a remeselníci v rámci fair trade dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá odpovedá nákladom na výrobu a zaručuje im dôstojný život. Medzi základné princípy fair trade patria férové obchodné podmienky, dodržovanie ľudských a pracovných práv, šetrnosť k životnému prostrediu alebo vyplatenie tzv. sociálneho príplatku, ktorý je investovaný do projektov miestneho rozvoja. Fairtradový výrobok možno rozpoznať napríklad podľa označenia ochrannou známkou FAIRTRADE® na obale.

Fairtrade Česká republikaFairtrade Česká republika združuje české subjekty činné v oblasti fair trade. V súčasnosti má sedem riadnych a jedného sympatizujúceho člena – štyria z týchto členov sú mimovládne organizácie a štyria obchodné spoločnosti. Fairtrade ČR je zároveň národným zástupcom Fairtrade International (FLO) a dozerá na používanie certifikačnej známky Fairtrade® v ČR a monitoruje český trh s fairtradovými výrobkami.

NaZemiNaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo nich, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z rozvojových krajín. Do 1. apríla 2011 existovala pod názvom Společnost pro Fair Trade.

Ekumenická akadémia PrahaEkumenická akadémia Praha (EAP) je mimovládna nezisková organizácia, ktorá sa zaoberá vzdelávaním dospelých a mládeže formou prednášok, študijných pobytov, seminárov a konferencií a ďalšími spôsobmi, ako je publikovanie a dokumentácie. Okrem toho uskutočňuje i konkrétne projekty – napr. rozvojový projekt v Zambii (2005) alebo od roku 2004 veľkoobchod so spravodlivo obchodovaným tovarom fair trade.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemi
– spoločnosť pre fair trade
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 27. 09. 2012 | Prečítané: 2599 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore