www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @911
Počítadlo


Spam poison

Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí

Medzi zákazníkmi možno tiež nájsť nadpriemerne vysoký podiel ľudí, ktorí prispievajú na dobročinné účely

Praha 26. augusta 2014 – S pojmom fair trade (spravodlivý obchod) sa podľa najnovšieho výskumu stretlo už 52 % ľudí v Českej republike, čo je o 13 percentuálnych bodov viac než v roku 2011. Obraty z predaja fairtradových výrobkov rastú každoročne o desiatky miliónov. Práve toho roku v auguste oslavuje organizácia Fairtrade Česko a Slovensko, ktorá rozširuje výrobky spravodlivého obchodu do obchodných sietí, desiate výročie svojho založenia.

Povedomie o fair trade sa medzi obyvateľmi Českej republiky rýchlo zvyšuje. Podľa aktuálnych výsledkov reprezentatívneho výskumu, ktorý v roku 2014 uskutočnil Inštitút evaluácií a sociálnych analýz (INESAN) na vzorke 1 327 obyvateľov ČR, pozná pojem fair trade 52 % ľudí. V roku 2011, keď sa uskutočnilo podobne koncipované zisťovanie, pritom malo povedomie o fair trade 39 % obyvateľov, teda o 13 percentuálnych bodov menej. Samotnú známku FAIRTRADE, ktorá je dokladom toho, že bol produkt vyrobený v súlade s etickými štandardmi, pozná 26 % respondentov, čo je o 5 percentuálnych bodov viac než v roku 2011, kedy sa výskum uskutočnil po prvý raz.

Okrem samotného povedomia je rovnako dôležité, v akej miere sa ľudia s princípmi fair trade stotožňujú. V tomto ohľade je významné, že tri pätiny opýtaných sú presvedčení o tom, že svojimi nákupmi môžu pomôcť výrobcom z rozvojových krajín.

Jiří Remr, vedúci výskumu, k výsledkom dodáva:

„Fairtradové výrobky stále viac kupujú i ostatní spotrebitelia, pretože zapadajú do súčasného trendu, keď sa ľudia vo zvýšenej miere zaujímajú o kvalitu a pôvod potravín. Z výsledkov vyplýva, že 66 % respondentov zaujíma, odkiaľ pochádzajú výrobky, ktoré si kupujú. A to je o 8 percentuálnych bodov viac než v roku 2011.“

K tomuto nárastu prispieva tiež verejná diskusia o pôvode potravín, keď mnoho ľudí dá prednosť práve fairtradovým výrobkom, u ktorých vedia, odkiaľ pochádzajú a za akých podmienok boli vyrobené.

Podľa výskumu má záujem o nákup fairtradových výrobkov 34 % respondentov. Ukazuje sa, že typickými zákazníkmi, ktorí aspoň občas kupujú fairtradové výrobky, sú ženy, ľudia s maturitou a najmä potom vysokoškoláci. Medzi zákazníkmi možno tiež nájsť nadpriemerne vysoký podiel ľudí, ktorí prispievajú na dobročinné účely.

Ešte rýchlejšie sa zvyšujú obraty z predaja fairtradových výrobkov. V roku 2005 za ne ľudia v Česku utratili 3 milióny, zatiaľ čo v roku 2013 rekordných 174 miliónov českých korún, to je 58 krát viac než v roku 2005.

„Významným momentom pre rozvoj fair trade u nás bola premena štruktúry trhu s fairtradovými výrobkami. Fair trade, ktorý bol pôvodne doménou špecializovaných obchodov s biopotravinami a zdravou výživou, sa postupne dostáva do supermarketov a kaviarenských reťazcov, napr. Kaufland, DM Drogerie, Marks&Spencer, Starbucks alebo Tchibo,“ vysvetľuje riaditeľka Fairtrade ČS Hana Chorváthová.

Fairtradovým výrobkom číslo jedna je u nás káva. Tej sme minulý rok nakúpili 142 ton v hodnote 100 miliónov korún, čo odpovedá 14 miliónom vypitých šálok fairtradovej kávy. Za takým úspechom kávy stoja predovšetkým spoločnosti Tchibo a Starbucks, ale i tri české pražiarne kávy so známkou Fairtrade – Mamacoffee, Volkafé a Fair&Bio.

K ďalším najobľúbenejším fairtradovým produktom u nás patria výrobky z bavlny, kakao, čokoláda a čaj. V západoeurópskych krajinách tvoria veľký podiel na predaji banány a rezané kvetiny so známkou Fairtrade. U nás sú tieto produkty zatiaľ nedostupné.

Pod čiarou

10 rokov Fairtrade Česko a Slovensko

Fairtrade Česko a SlovenskoPred desiatimi rokmi sa spojili tri mimovládne organizácie dovážajúce fairtradové výrobky z rozvojových krajín. Vznikla Asociácia pre fair trade, dnes Fairtrade Česko a Slovensko. O spravodlivom obchode, fair trade, sa u nás ale začalo hovoriť už začiatkom 90. rokov. Vtedy k nám organizácia Jeden svet doviezla prvé ručne vyrábané výrobky z Latinskej Ameriky, ktoré boli vyrobené v rámci fair trade. V roku 2004 dovážajú Ekumenická akadémia a Spoločnosť pre fair trade (dnes NaZemi) prvé fairtradové potraviny. Postupný rozvoj trhu s fairtradovými produktami viedol v roku 2004 tieto tri organizácie k založeniu Asociácie pre fair trade, platformy pre podporu spravodlivého obchodu v Českej republike.

V roku 2009 sa stala Asociácia súčasťou medzinárodnej organizácie Fairtrade International, ktorá zaštiťuje systém, certifikáciu a známku Fairtrade. Následne mení svoj názov na Fairtrade Česká republika a začiatkom roku 2014 rozširuje svoju pôsobnosť i na Slovensko. Stáva sa z nej Fairtrade Česko a Slovensko.

Čo je fair trade

Fair trade je spôsob obchodu, ktorý zaručuje pracovníkom z tzv. rozvojových krajín spravodlivú odmenu za ich prácu. Pestovatelia a remeselníci v rámci fair trade dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá odpovedá nákladom na výrobu a zaručuje im dôstojný život. Medzi základné princípy fair trade patria férové obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv, šetrnosť k životnému prostrediu alebo vyplácanie tzv. fairtradovej prémie, ktorá je investovaná do projektov miestneho rozvoja.

Fairtradový výrobok možno spoznať napríklad podľa označenia ochrannou známkou FAIRTRADE® na obale.

Fairtrade

Fairtrade je systém štandardov, ktorý definuje medzinárodná organizácia Fairtrade International. Nezávislá spoločnosť FLO-CERT udeľuje produktom certifikáciu na základe týchto štandardov. Certifikované výrobky majú na obale ochrannú známku FAIRTRADE®.

Fairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International v ČR a na Slovensku, zaoberá sa marketingovou podporou certifikačnej známky FAIRTRADE®, podporou predaja fairtradových výrobkov a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými produktami.

Pod čiarou

INESAN

Inštitút evaluácií a sociálnych analýz (INESAN) je prvý súkromný vedecko-výskumný inštitút v odbore spoločenských vied založený v ČR. Inštitút je výskumnou organizáciou podľa zákona č. 130/2002 Zb. Cieľom Inštitútu je uskutočňovať základný výskum, aplikovaný výskum a experimentálny vývoj a šíriť ich výsledky prostredníctvom výučby, publikovania alebo prenosu technológií, pričom všetok zisk je spätne investovaný do týchto činností.

Prezentované výsledky sú súčasťou výstupov projektu CZ.2.01.2014.221.011 „Podmienky pre rozvoj fair trade v Českej republike“ riešeného v rámci samostatnej tematickej osy výskumného zámeru, ktorý je zameraný na skúmanie eticky zodpovedného správania.

Stiahni súborPODMIENKY PRE ROZVOJ FAIR TRADE V ČESKEJ REPUBLIKE Vybrané výsledky výskumného zisťovania uskutočneného v rámci projektu reg. č. CZ.2.01.2014.221.011 (súbor je vo formáte PDF a má 487 kB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

FairtradeFairtrade Česko a Slovensko
– je záujmovým združením právnických osôb, ktoré sa zaoberajú praktickými i štrukturálnymi otázkami rozvoja fair trade v Českej republike a Slovenskej republike
– záujmom členov a celej organizácie je podporovať fair trade a dozerať na využívanie ochrannej známky FAIRTRADE®
Čerpané z: www.fairtrade-cesko-slovensko.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

Fairtrade Česko a Slovensko, 26. 08. 2014 | Prečítané: 2672 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Moje poznámky
07-08-20 * 11:09
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore