www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @096
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Evolučná teória je súčasť humanistickej výchovy

Súčasťou humanistickej etickej výchovy je aj osvojenie evolučnej teórie ako jednej z najdôležitejších myšlienok, akú zrodilo vedecké skúmanie sveta.

Podľa platných učebných osnov sa naši školáci po prvý raz dopočujú o myšlienke, že ľudia a opice majú spoločných predkov, na hodine biológie v x-tej triede. V nasledujúcich ročníkoch sa ich vedomosti o tejto problematike prehlbujú v iných predmetoch (vo fyzike, chémii, dejepise, zemepise atď.).

Paralelne sa dozvedajú (tí, čo chodia na náboženstvo, priamo od svojho katechétu, resp. duchovného, druhí len z počutia), že kresťania veria, že svet stvoril Boh podľa opisu v Biblii. To už majú osobné skúsenosti s vierou aj dôverou a zažili svoje prvé aj veľké sklamania, napr. rozluku rodičov a rozchod a mamou alebo otcom, nedostatok, smrť).

Väčšinou boli pokrstení, cítia sa katolíci či evanjelici a do sčítacieho hárku sa zapísali ako „veriaci“. Ale Darwinov nápad, že potomstvo sa postupne mení a z jednoduchých rastlín a živočíchov sa stali v priebehu miliónov rokov zložité organizmy až po bytosť človeka, sa im vidí prijateľnejší ako nepravdepodobné vymodelovanie Adama z hliny zeme a vdýchnutie doňho akejsi nesmrteľnej duše. V tejto dvojtvárnosti budú mnohí žiť až do smrti, robotníci, úradníci aj pár profesorov. Často budú váhať, no nikdy sa nerozhodnú.

V podstate sa proti tomu nedá nič namietať, pretože vedenie (od vedieť, poznanie) a viera (dôvera v nadprirodzenú bytosť, zaujímajúcu sa starostlivo a dobroprajne o moju maličkosť) sú dve odlišné oblasti ľudského ducha; sú aj iné, ako umenie alebo láska, a ľudský duch ich zvládne. Tieto dve majú tú vlastnosť, to treba priznať, že jedna odrádza od druhej. Veda rúca jednu baštu starodávnych náboženstiev po druhej a nové bašty sa nestavajú. Náboženstvo vyslovene obmedzuje poznanie, a to vyčlenením tzv. zjavených právd z okruhu povoleného vedeckého skúmania. Neústupčivosť obidvoch strán a zatiaľ nerozhodný výsledok súperenia viedli k prijateľnému spôsobu spolužitia.

V stave postupujúcej sekularizácie myslenia ľudí aj konania úradov vo vyspelých štátoch (okrem USA) zaznamenávame v ostatných rokoch zvýšenú aktivitu nábožensky cítiacich občanov napríklad na poli prerušenia tehotenstva, bioetiky, eutanázie atď.

Ako humanistov nás veľmi zaujíma oživenie tzv. kreacionizmu, ktorý prichádza do Európy z USA. Tam voči nemu už od rokov zaujíma negatívne stanovisko aj najvyššia vedecká ustanovizeň, Americká akadémia vied, radom publikácií. U nás je niečo podobné pri súčasnej klerikalizácii školstva a vedy nemysliteľné. Preto som jednu z nich o celkovom aspekte evolučnej teórie (na úrovni vyšších tried stredných škôl) preložil a predkladám čitateľom dvojmesačníka Zošity humanistov. Viac informácií aj s kompletným textom možno nájsť na internete na stránke Americkej akadémie vied. Preklad si môžete prečítať v článku Veda a kreacionizmus. Dúfam, že o ňu prejavia záujem aj učitelia biológie a etickej výchovy.

Jedinečnosť evolučnej teórie podčiarkuje aj posledná správa z USA, kde súd v Doveri v Pensylvánii rozhodol, že na štátnych školách sa nesmie vyučovať nijaká forma kreacionizmu (napr. inteligentný dizajn).

Prílohu k Zošitom humanistov č. 53, v ktorej sa nachádza názor Americkej akadémie vied (Veda a kreacionizmus) si môžete objednať aj samostatne. Cena je 12 Sk za kus plus poštovné 15 Sk do 11 exemplárov. Stačí, ak napíšete na adresu vydavateľa:

Rastislav Škoda
J. Stanislava 8/73
841 05 Bratislava

ikonaalebo e-mailom na adresu: rastskoda2@gmail.com.

Svoj názor k danej téme môžete vyjadriť aj v diskusnom fóre.

Rastislav_SkodaRastislav Škoda
publicista a vydavateľ  dvojmesačníka Zošity humanistov
Čerpané zo:
Zošity humanistov, príloha k číslu 53 z januára 2006

Rastislav Škoda, 27. 07. 2007 | Prečítané: 6735 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Zúčastníte sa volieb do orgánov samosprávneho kraja?

Áno (88 hl.)
 
Ešte neviem (48 hl.)
 
Nie (51 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 187
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore