Vznik nových multirezistentných kmeňov baktérií môže budúce generácie pripraviť o možnosť efektívne využívať antibiotiká. Riziko zvyšuje i schopnosť baktérií navzájom si odolnosť predávať.
Poslanci Európskeho parlamentu naliehavo vyzvali 12. mája 2011 Európsku komisiu k zásahu voči masívnemu užívaniu antibiotík. Dôvodom je stále rastúci počet kmeňov baktérií, ktoré sú rezistentné i voči najmodernejším druhom liečiv. Pokiaľ nedôjde k rýchlemu riešeniu, tak hrozí, že prídeme o jednu z najúčinnejších zbraní proti chorobám v dejinách moderného lekárstva.
Podľa ECDC trpí v Európe infekciami multirezistentnými kmeňmi baktérií 400 000 pacientov. Rezistencia vzniká dôsledkom nevhodného užívania antibiotík ako u ľudí, tak i u zvierat. Tie v Európe spotrebujú až polovicu celkového objemu antibiotík. Problém je ale predovšetkým v tom, že antibiotiká nie sú používané len pre choré zvieratá, ale tiež k preventívnym účelom a vo svete i ako urýchľovače rastu zvierat. Na rozdiel od ľudí však v poľnohospodárstve chýba presná evidencia o užívaní antibiotík, aby bolo možné vyhodnotiť konkrétne riziká.
Podporujeme preto najmä požiadavku riadneho zberu a analýzy porovnateľných údajov o predaji prípravkov pre veterinárne využitie a následné použitie týchto prípravkov u zvierat. Získavanie týchto údajov by malo byť povinné pre všetky členské štáty EÚ. Antibiotiká používané pre zvieratá sú často úplne identické s tými, ktoré sa používajú v humánnej medicíne. Produkcia z chovu, kde sa používajú, potom môže obsahovať ich zostatkové množstvo. Dlhodobý príjem potravy obsahujúcej malé dávky antibiotík potom umožní baktériám prítomným v ľudskom tele postupne získať odolnosť.
Pokiaľ Európska únia prijme prísne opatrenia v oblasti užívania antibiotík u poľnohospodárskych zvierat, možno očakávať zmenu legislatívy i v tretích krajinách, a to predovšetkým kvôli ekonomickým stratám, ktoré by predstavovalo obmedzenie exportu mäsa do Európy. Napríklad v USA je 74 % všetkých použitých antibiotík aplikovaných v živočíšnom sektore poľnohospodárstva k prevencii chorôb alebo k podpore rastu zdravých zvierat. Polovica všetkých kontrolovaných mäsových produktov v amerických obchodoch ale v dôsledku toho obsahuje nebezpečné baktérie (MRSA). Tento problém je v USA známy od roku 2008 a dosiaľ nie je zásadným spôsobom riešený. Vedecké štúdie, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo rezistencie voči antibiotikám kvôli hromadnému užívaniu v živočíšnej výrobe sú pritom dostupné už od roku 1969. I napriek tomu sa na ne ale neberie príliš ohľad a počet rezistentných kmeňov rastie.
Riziko predstavujú i nepatogénne multirezistentné kmene baktérií vzhľadom k možnosti transgénnych prenosov, a podľa posledných výskumov taktiež fenomén spoločnej rezistencie.
Vznik nových multirezistentných kmeňov baktérií môže budúce generácie pripraviť o možnosť efektívne využívať antibiotiká. Taký scenár by mal pre zdravie obyvateľov katastrofálne následky. Rezistencia voči antibiotikám predstavuje nesmierne závažný problém, ktorý je potrebné okamžite a efektívne riešiť.
Ilustračné foto: Michaelll
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
RNDr. Pavel Poc
– narodený 26. mája 1964, Havlíčkův Brod
– poslanec Európskeho parlamentu zvolený za
Českú stranu sociálne demokratickú
– člen Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente
– člen Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín Európskeho parlamentu (ENVI) a člen Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko
Čerpané z: osobná stránka
www.pavelpoc.cz, má blog na
iDNES.cz, bližšie informácie sú aj na stránke
Európskeho parlamentu