www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @874
Počítadlo


Spam poison

Europoslanci: znížte užívanie antibiotík u zvierat

Výzva poslancov Európskeho parlamentu

Ilustračné foto © MichaelllVznik nových multirezistentných kmeňov baktérií môže budúce generácie pripraviť o možnosť efektívne využívať antibiotiká. Riziko zvyšuje i schopnosť baktérií navzájom si odolnosť predávať.

Poslanci Európskeho parlamentu naliehavo vyzvali 12. mája 2011 Európsku komisiu k zásahu voči masívnemu užívaniu antibiotík. Dôvodom je stále rastúci počet kmeňov baktérií, ktoré sú rezistentné i voči najmodernejším druhom liečiv. Pokiaľ nedôjde k rýchlemu riešeniu, tak hrozí, že prídeme o jednu z najúčinnejších zbraní proti chorobám v dejinách moderného lekárstva.

Podľa ECDC trpí v Európe infekciami multirezistentnými kmeňmi baktérií 400 000 pacientov. Rezistencia vzniká dôsledkom nevhodného užívania antibiotík ako u ľudí, tak i u zvierat. Tie v Európe spotrebujú až polovicu celkového objemu antibiotík. Problém je ale predovšetkým v tom, že antibiotiká nie sú používané len pre choré zvieratá, ale tiež k preventívnym účelom a vo svete i ako urýchľovače rastu zvierat. Na rozdiel od ľudí však v poľnohospodárstve chýba presná evidencia o užívaní antibiotík, aby bolo možné vyhodnotiť konkrétne riziká.

Podporujeme preto najmä požiadavku riadneho zberu a analýzy porovnateľných údajov o predaji prípravkov pre veterinárne využitie a následné použitie týchto prípravkov u zvierat. Získavanie týchto údajov by malo byť povinné pre všetky členské štáty EÚ. Antibiotiká používané pre zvieratá sú často úplne identické s tými, ktoré sa používajú v humánnej medicíne. Produkcia z chovu, kde sa používajú, potom môže obsahovať ich zostatkové množstvo. Dlhodobý príjem potravy obsahujúcej malé dávky antibiotík potom umožní baktériám prítomným v ľudskom tele postupne získať odolnosť.

Pokiaľ Európska únia prijme prísne opatrenia v oblasti užívania antibiotík u poľnohospodárskych zvierat, možno očakávať zmenu legislatívy i v tretích krajinách, a to predovšetkým kvôli ekonomickým stratám, ktoré by predstavovalo obmedzenie exportu mäsa do Európy. Napríklad v USA je 74 % všetkých použitých antibiotík aplikovaných v živočíšnom sektore poľnohospodárstva k prevencii chorôb alebo k podpore rastu zdravých zvierat. Polovica všetkých kontrolovaných mäsových produktov v amerických obchodoch ale v dôsledku toho obsahuje nebezpečné baktérie (MRSA). Tento problém je v USA známy od roku 2008 a dosiaľ nie je zásadným spôsobom riešený. Vedecké štúdie, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo rezistencie voči antibiotikám kvôli hromadnému užívaniu v živočíšnej výrobe sú pritom dostupné už od roku 1969. I napriek tomu sa na ne ale neberie príliš ohľad a počet rezistentných kmeňov rastie.

Riziko predstavujú i nepatogénne multirezistentné kmene baktérií vzhľadom k možnosti transgénnych prenosov, a podľa posledných výskumov taktiež fenomén spoločnej rezistencie.

Vznik nových multirezistentných kmeňov baktérií môže budúce generácie pripraviť o možnosť efektívne využívať antibiotiká. Taký scenár by mal pre zdravie obyvateľov katastrofálne následky. Rezistencia voči antibiotikám predstavuje nesmierne závažný problém, ktorý je potrebné okamžite a efektívne riešiť.

Ilustračné foto: Michaelll

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

RNDr. Pavel Poc
– narodený 26. mája 1964, Havlíčkův Brod
– poslanec Európskeho parlamentu zvolený za Českú stranu sociálne demokratickú
– člen Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente
– člen Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín Európskeho parlamentu (ENVI) a člen Delegácie pri Parlamentnom výbore pre spoluprácu EÚ – Rusko
Čerpané z: osobná stránka www.pavelpoc.cz, má blog na iDNES.cz, bližšie informácie sú aj na stránke Európskeho parlamentu

Pavel Poc, 15. 05. 2011 | Prečítané: 2692 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 71
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore