www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @887
Počítadlo


Spam poison

Európske solárne dni prvýkrát na Slovensku

15 dní na zvýšenie povedomia o tom ako môže solárna energia prispieť k energetickej nezávislosti a bezpečnosti Európy

1. mája 2011 rozsvietia európsky kontinent Európske solárne dni. Cieľom viac ako 5 000 akcií v 17 krajinách bude počas prvých dvoch májových týždňov poukázať na výhody správneho využívania energie zo slnka a taktiež zvyšovať verejné povedomie najmä v súvislosti s fotovoltickou a solárnou termálnou energiou.

Európske solárne dniTento rok sa Slovensko pripojí prvýkrát k tomuto unikátnemu projektu, pričom iniciatívu nad organizáciou a kampaňou prevzala Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (Slovak RE Agency). Počas 1. – 15. mája sa v rôznych dňoch po celom Slovensku uskutoční viac ako 50 akcií na podporu solárnej energie. Školy, neziskové organizácie, firmy, fyzické osoby sa zapoja rôznymi podujatiami (dni otvorených dverí, exkurzie solárnych systémov, prednášky, kvízy, obecné výstavy), aby prispeli k zvyšovaniu informovanosti o výrobe elektriny a tepla zo slnka.

Slovensko sa medzičasom pripojilo ku krajinám, ktoré majú skúsenosť so solárnymi systémami a majú tiež legislatívne zázemie v tomto smere (Zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie). Informovanosť slovenskej verejnosti o solárnej energii je napriek tomu na nízkej úrovni.

Na Slovensku je podľa odhadov Európskej federácie solárneho termálneho priemyslu (ESTIF) a jedného z najväčších výrobcov solárnych systémov v Európe, slovenskej firmy Thermosolar, doteraz nainštalovaných okolo 123 000 m2 solárnych kolektorov na ohrev vody. Pre porovnanie, v počtom obyvateľov podobnom Rakúsku bolo ku koncu roka 2010 nainštalovaných spolu okolo 3 900 000 m2 solárnych termálnych systémov.

V špecifickom postavení je na Slovensku aj fotovoltika. Ku koncu roka 2010 bolo v prevádzke, resp. tesne pred spustením prevádzky 144 megawattov fotovoltických elektrární (podľa cenových rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví). Pre porovnanie v ČR bolo ku koncu roka 2010 pripojených takmer 1 000 MW, v Nemecku 17 000 MW, v Bulharsku predpokladajú do roku 2020 4 000 MW. V súvislosti s fotovoltikou u nás teda možno hovoriť o boome, ale len ak porovnávame s takmer nulovými číslami minulých rokov. Pri porovnaní s inými európskymi krajinami sme v tomto smere stále trpaslík a po legislatívnych zásahoch do odvetvia, to pravdepodobne tak aj zostane.

Faktom je, že to bol práve neštandardný legislatívny vývoj v oblasti podpory solárnej energie, ktorý prispel k zvýšenému záujmu verejnosti o túto formu energie. Verejná mienka je však často skreslená, verejnosť si mnohokrát spája solárnu energiu len s negatívnymi prívlastkami, ako drahú, nesprávne označovanú za jediný dôvod zvyšovania cien energií. Okrem toho, médiá celoplošne prevzali od Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS) nesprávne označenie solárnej energie ako „nepredikovateľnej“, ktorá tak dostala neprávom nálepku, akej sa len ťažko zbavuje.

O to viac je potrebné prispieť k zvýšeniu povedomia laickej i odbornej verejnosti o solárnej energii, aby nebola vnímaná ako „strašiak“. Obe energie, fotovoltická, i solárna termálna energia majú významnú úlohu v energetickom mixe krajiny, aj v súvislosti s dosiahnutím cieľa EÚ zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2020 na 14 %. Zároveň, obe solárne technológie sú čoraz progresívnejšie, efektívnejšie a spoľahlivejšie.

Solárne dni sú tu aj preto, aby nebola solárna energia vnímaná len ako subjekt nedokonale zvládnutého systému štátnej/politickej podpory. Slnko vie zabezpečiť všetky výzvy súčasnej energetiky: udržateľnosť, bezpečnosť dodávok a energetickú nezávislosť. Solárna energia zároveň patrí medzi najdemokratickejšie formy produkcie energií, pretože sa dá vyrábať decentralizovane a dáva tak ľuďom silu a možnosť vyprodukovať energiu, ktorú sami využívajú.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie
– SkREA (Slovak Renewable Energy Agency) bola zriadená v roku 2006 ako nezisková organizácia na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku s dôrazom na solárnu elektrickú energiu. Odvtedy pôsobí aktívne na slovenskom trhu a postupne sa stáva dôležitou platformou na podporu rozvoja podnikania a vytvorenie dynamického podnikateľského prostredia v oblasti fotovoltiky. SkREA zároveň pracuje na ovplyvňovaní verejnej politiky týkajúcej sa solárnej energie a v neposlednom rade na vytváraní príležitostí k diskusii a networkingu medzi podnikateľmi a verejnými inštitúciami. Od marca 2009 je SkREA, ako prvá organizácia na Slovensku, členom renomovanej Asociácie európskeho fotovoltického priemyslu – EPIA (European Photovoltaic Industry Association).
Čerpané z: Európske solárne dni

SkREA, 25. 04. 2011 | Prečítané: 3743 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 71
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore