www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @259
Počítadlo


Spam poison

Európske firmy trápia chyby vo fakturácii

Platobné zvyklosti spotrebiteľov a firiem

EOS GroupAj drobné chyby dokážu narobiť naozaj veľké komplikácie. Svoju skúsenosť s tým majú mnohé európske spoločnosti. Podľa štúdie „European Payment Practices“ 2017 až 29 % z nich priznáva, že nesprávne formy spracovania faktúr vedú k oneskoreným platbám ich zákazníkov, prípadne úplne nedobytným pohľadávkam.

Dôvody sú často naozaj prozaické: Napríklad to, že faktúra bola vystavená príliš neskoro, prípadne bola uvedená nesprávna adresa alebo došlo k nedodržaniu formálnych náležitostí.

„Spoločnosti pravidelne prichádzajú o svoje peniaze, pretože si efektívne nezorganizovali svoje fakturačné procesy,“ konštatoval Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa komplexnému manažmentu pohľadávok.

Celkovo 8 % dopytovaných spoločností v Európe nemá štandardizované riadenie pohľadávok.

Ako ukázal prieskum, vedúcu pozíciu v tomto smere má Nemecko. V segmente B2B iba 2 % tamojších respondentov uviedli, že nemajú štandardizované procesy na vymáhanie pohľadávok. V segmente B2C to boli 4 % spoločností. Najväčším výzvam v tejto oblasti však čelia francúzske a britské firmy. V oboch krajinách až 13 % spoločností nemá vymedzené organizačné štruktúry na vymáhanie pohľadávok, vzniknutých dlhmi spotrebiteľov. Pomerne zlá situácia panuje v Spojenom kráľovstve aj v segmente B2B, kde 10 % spoločností nemá štandardizované riadenie pohľadávok.

Čo sa týka Slovenska, až 22 % firiem považuje formálne chyby vo fakturácii za jeden z dôvodov zlej platobnej disciplíny ich zákazníkov. Pritom len 11 % spoločností priznáva používanie štandardizovaných procesov na vymáhanie dlhov. Michal Šoltes odporúča čím skôr sa začať zaoberať manažmentom pohľadávok, ktorý ponúka množstvo špecializovaných odborných poznatkov od kvalifikovaných pracovníkov a uľahčí príslušné inkasné procesy.

Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ 2017 sa uskutočnila už desiatykrát. Na jar minulého roku nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3 200 odborníkov zo 16 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.

Pod čiarou

O prieskume „European Payment Practices“:

Prieskum skupiny EOS s názvom „European Payment Practices“ (Európske platobné postupy) analyzuje vzťahy medzi platobnými zvyklosťami, podmienkami a vplyvom peňažných tokov na európsku ekonomiku a spoločnosť.

Nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS na jar 2017 opäť v mene skupiny EOS oslovil odborníkov z európskych krajín v rámci prieskumu a opýtal sa ich na miestne platobné zvyklosti. Tento prieskum je jedinečný, nielen čo sa týka množstva – 3 200 spoločností v 16 európskych štátoch, ale aj pokiaľ ide o zameranie na firemnú klientelu. Predmetom analýzy sa stali názory odborníkov na manažment pohľadávok zo spoločností, ktoré majú ročné príjmy v priemere 28 miliónov eur s počtom zamestnancov 180.

Na otázky o svojich skúsenostiach s platbami, hospodárskom vývoji krajiny a rizikách v manažmente pohľadávok odpovedalo po 200 firiem zo Spojeného kráľovstva, Španielska, Francúzska, Rakúska, Grécka, Rumunska, Ruska, Slovenska, Bulharska, Poľska, Maďarska, Chorvátska, Belgicka, Švajčiarska, Česka a Nemecka.

O spoločnosti EOS Group:

Spoločnosť EOS Group je jedným z popredných medzinárodných poskytovateľov finančných služieb na mieru. Jej hlavnou činnosťou je správa a manažment pohľadávok. S počtom zamestnancov viac ako 8 000 zaisťuje finančnú bezpečnosť pre svojich približne 20 000 zákazníkov v 28 krajinách po celom svete, a to prostredníctvom viac ako 60 dcérskych spoločností vrátane Slovenska. V rámci medzinárodnej siete partnerských spoločností EOS Group ponúka svojim zákazníkom služby vo viac než 180 krajinách na všetkých kontinentoch. Jej kľúčovými sektormi sú bankovníctvo, poisťovníctvo, sieťové odvetvia, telekomunikácie, zásielkový predaj a e-commerce.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slávka CigáňováSlávka Cigáňová
Vyštudovala ekonomickú teóriu a žurnalistiku. Osem rokov pracovala v denníku Hospodárske noviny – najskôr ako politická redaktorka, potom ako editorka domáceho spravodajstva. Od roku 2014 pôsobí v PR sfére. Do AMI Communications nastúpila v decembri 2014 na pozíciu Account Executive.
Čerpané z: www.amic.sk

Slávka Cigáňová, 06. 02. 2018 | Prečítané: 146 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Sú informácie na stránke Humanisti.sk pre vás užitočné?

Áno, sú. (340 hl.)
 
Väčšinou sú. (221 hl.)
 
Kedy ako... (176 hl.)
 
Väčšinou nie sú. (189 hl.)
 
Nie, nie sú. (274 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1200
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Slobodomurári
21-05-18 * 02:13
 RE: Slobodomurári
21-05-18 * 00:26
 Re: Keď sa
17-05-18 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore