www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @656
Počítadlo


Spam poison

Envirofilm 2011

O mladých a pre mladých

Obálka časopisu EnviromagazínKeď som premýšľala, akými slovami vás privítať na 17. ročníku medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm, spomenula som si na začiatok príprav tohto jedinečného podujatia v rezorte životného prostredia a prvé nápady, z ktorých sa postupne zrodil celý tohtoročný program. Dáte mi za pravdu, že v dnešnej pretechnizovanej dobe najdôležitejšou cieľovou skupinou je mladá generácia, deti, študenti, a tak aj Envirofilm 2011 bude o mladých a pre mladých. Ukázať im prostredníctvom filmov a sprievodných podujatí ešte stále nádherné zákutia prírody, o ktoré sa oplatí starať a bojovať, aby prežili aj pre ďalšie generácie.

Chceme oceniť tých mladých ľudí, ktorí aktívne konajú v prospech ochrany prírody a životného prostredia. K tvorbe programu nám pomohlo aj vyhlásenie Medzinárodného roku lesov a 40. výročie Dohovoru o mokradiach prijatého v iránskom Ramsare.

Sprievodné festivalové podujatia

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov deklarovalo rok 2011 za Medzinárodný rok lesov. Práve lesy predstavujú kľúčovú oblasť životného prostredia, ktorá môže významne podporiť trvalo udržateľný rozvoj, odstránenie chudoby a dosiahnutie medzinárodne dohodnutých rozvojových cieľov. OSN dúfa, že rok 2011 zvýši povedomie o udržateľnom manažmente, konzervácii a rozvoji všetkých typov lesov. Táto iniciatíva je úzko spojená s Programom OSN pre životné prostredie (UNEP) s názvom Billion Tree Campaign (Kampaň pre miliardu stromov), ktorá sa zameriava na výsadbu stromov, vhodných pre konkrétne lokálne prostredie. Celý svet sa postupne zapája do vyhlásených aktivít a nie je tomu ináč ani v slovenských mestách zapojených do festivalu. Práve mladí ľudia sa intenzívne zapoja do čistenia mestských lesoparkov, najaktívnejšiu školu ocení minister životného prostredia József Nagy pri otvorení festivalu.

A prečo vznikol medzivládny dohovor o mokradiach? Ramsarská konvencia vznikla preto, aby upriamila medzinárodnú pozornosť na rýchlosť úbytku mokradí z povrchu Zeme, spôsobenú čiastočne aj nedostatočným poznaním významu mokradí pre všetky formy života a ich funkcií, hodnôt a atribútov. Mokrade majú veľký ekonomický, kultúrny, vedecký a rekreačný význam pre človeka. Mokrade a ľudia sú v konečnom dôsledku na sebe vzájomne závislí. Preto je potrebné zastaviť pokračujúce zasahovanie do mokradí a ich úbytok a vykonať opatrenia pre ich ochranu a múdre využívanie. Ramsarská konvencia o mokradiach vytvára rámec pre dosiahnutie tohto cieľa. Táto téma bude rezonovať aj počas festivalu, a to niekoľkokrát. V rámci tohtoročnej medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet sme zamerali pozornosť mladých umelcov práve na lesy a vodu. Ich súťaž sa niesla pod názvom Lesy pre vodu a mokrade. Chcem týmto vyjadriť vďaku pedagógom a rodičom, ktorí vedú deti k umeleckému stvárneniu ich vzťahu k prírode. Na prácach ich detí a žiakov vidno, že im stav a budúcnosť našej prírody nie sú ľahostajné.

Vysokoškoláci z piatich krajín sa stretnú na Technickej univerzite vo Zvolene na workshope nazvanom Medzinárodné dizajnérske tvorivé dielne Green Emotions, inovatívne bývanie chrániace prírodu. Minister životného prostredia ocenení študentov, víťazov tohto medzinárodného projektu, hneď v úvodný deň festivalu.

Pre odbornú verejnosť Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky pripravila v spolupráci s Karpatskou iniciatívou pre mokrade medzinárodnú konferenciu pod názvom Mokrade pre budúcnosť. Cieľom konferencie je pripomenúť si významné medzníky pri ochrane mokradí na medzinárodnej, regionálnej i národnej úrovni, prediskutovať metodické prístupy pri mapovaní mokradí a pri plánovaní starostlivosti o mokraďové chránené územia. Predfestivalové a festivalové sprievodné aktivity vo všetkých piatich mestách, venované ochrane lesov, mokradí a vody, budú symbolicky ukončené v piatok 20. mája besedou s človekom najpovolanejším k danej téme, ministrom životného prostredia Józsefom Nagyom a kolektívom odborníkov z oblasti ochrany prírody na tému Kvalita namiesto kvantity v ochrane prírody na Slovensku.

Festivalové mestá

Festivalové dianie sa za 17 rokov nerozšírilo len z Banskej Bystrice do ďalších štyroch miest, ale aj do časovo dlhšieho obdobia. Už to nie je len týždeň premietania filmov v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Kremnici, Krupine a Zvolene, ale aj aktivity v prírode a mestách, ktoré začínajú už v marci veľkým jarným upratovaním v prímestských lesoch, pokračujú zberom plastov na školách, maľovaním na aktuálnu tému Lesy pre vodu a mokrade. Atraktívnymi podujatiami v predfestivalovom období sme pripomenuli širokej verejnosti Medzinárodný deň vody a Deň Zeme. Festival samotný neskončí 20. mája udelením cien, ale bude pokračovať prehliadkami ocenených filmov v ďalších slovenských mestách. Chceme sa s tým najlepším z festivalu podeliť s celým Slovenskom.

Filmové dianie

V úvode som spomenula hlavne mladú generáciu, ktorej festival vytvára väčší priestor na tohtoročnom festivale. Ten je však otvorený všetkým. Otvára svoje brány, aby nimi prešli hostia, návštevníci, filmoví tvorcovia, účastníci i sympatizanti tohto podujatia. Festival každý rok prináša nové filmy, zážitky a stretnutia s osobnosťami filmového dokumentu, environmentalistami, ochrancami a milovníkmi prírody. Aký teda bude tento ročník? To je otázka, na ktorú si budeme môcť zodpovedať až v závere alebo po skončení festivalu. Avšak mnoho o jeho úrovni a kvalitách naznačujú viaceré údaje a fakty už teraz.

Filmári z 33 krajín a štyroch svetadielov (Európa, Ázia, Amerika, Austrália) poslali tento rok do súťaže 156 filmov. Najviac filmov je od nemeckých autorov – 39, nasleduje Slovensko (33 filmov) a Česká republika (14 filmov), teda tradične tri najpočetnejšie zastúpené krajiny.

O prestížne festivalové ceny budú bojovať filmári z Ruska, Švajčiarska, Holandska, USA, Francúzska, Japonska, Austrálie, Grécka, Talianska, Iránu, Poľska, Nórska, Arménska, Českej republiky a Slovenska.

Chcem pripomenúť, že od roku 2002 je Envirofilm členom asociácie environmentálnych festivalov Európy a Japonska ECOMOVE International. V spolupráci so sekretariátom tejto organizácie, sídliacom v nemeckom Freiburgu, ponúkame verejnosti masmediálny balík náučných filmov zostavený z klipov a spotov na tému zmeny klímy a obnoviteľné energie. Filmy vhodne doplnia výstavu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku o zmene klímy.

Festivalové prehliadky filmov a sprievodné podujatia každoročne prilákajú na Envirofilm aj samotných filmových tvorcov a nás, organizátorov, teší, že ich môžeme na festivale predstaviť divákom. Pavol Barabáš a Steve Lichtag nás prevedú ľadovými pláňami, nekonečným oceánom, temným podzemím, kúzlom Himalájí i najťažším kaňonom sveta Trou de fer. Navštívi nás aj profesne najstarší slovenský filmár a režisér dokumentov o prírode Zdeno Vlach a režisér Ladislav Kaboš, ktorý v celovečernej dokumentárnej snímke Zmenil tvár Šanghaja zobrazil život architekta Ladislava Hudeca, rodáka z Banskej Bystrice, ktorého diela sa stali súčasťou čínskej národnej kultúry.

Partneri festivalu

V Banskej Štiavnici sa v rámci Envirofilmu 2011 okrem iného uskutoční aj Festival kumštu, remesla a zábavy a exkurzia na Kysihýbel. Kremnica zas privíta známeho a obľúbeného herca Milana Kňažka a spoločne si zaspomínajú pri filme z roku 1971 Nevesta hôľ z archívu Slovenského filmového ústavu. Ten je dlhoročným spoluorganizátorom festivalu Envirofilm, každý rok poskytuje výnimočné archívne snímky do nesúťažných prehliadok viažucich sa k téme festivalu pre deti i dospelých. Festival by sa však nevypracoval do dnešnej podoby a záujmu domácej a zahraničnej verejnosti bez ďalších partnerov, akými sú Únia slovenských televíznych tvorcov, Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici, Slovenský olympijský výbor, Štátna ochrana prírody SR, Mestské lesy Banská Bystrica, taktiež bez obetavých a zanietených pracovníkov Banskobystrického samosprávneho kraja, miest Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Krupina a Zvolen. Študentom vo Zvolene, ale aj širokej verejnosti pripravuje festivalový program Technická univerzita a Filmový klub. V mene celého kolektívu Festivalového výboru im ďakujem.

Poďakovať treba aj všetkým reklamným partnerom a darcom, ktorých finančná pomoc výrazne pomohla ku skvalitneniu 17. ročníka festivalu v dnešnej dobe úsporných opatrení. O to viac si to ceníme. Patria k nim Nadácia ZSNP a Slovalco, SITA Slovensko, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s., Hadvičák expres servis, s. r. o., Železiarne Podbrezová, a. s., Kosit, a. s., Envigeo, a. s., Bratislavská papierenská spoločnosť, s. r. o., Stredoslovenská energetika, Elektro Recycling, s. r. o., Vydavateľstvo Ikar, a. s., CK Aquamarin, Mijas, s. r. o., Europa SC.

To najlepšie z Envirofilmu

Na záver mi zostáva už len vás pozvať na toto veľkolepé environmentálne podujatie rezortu životného prostredia do jedného z piatich miest – Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Krupina a Zvolen. A čo nestihnete vidieť v týždni od 16. do 21. mája, nájdete v pofestivalových prehliadkach filmových dokumentov v mestách SR pod názvom To najlepšie z Envirofilmu.

Prajem vám, aby ste počas celého Envirofilmu strávili čas príjemne a užitočne medzi priateľmi, známymi i spolupracovníkmi a s našimi festivalovými hosťami, s ktorými sa možno vidíte vždy len raz za rok práve na Envirofilme.

Súťažný film Envirofilmu 2011

Ostrov tučniakov (Austrália), režisér: Simon Target

Svetoznáme malé tučniaky modré z austrálskeho ostrova Phillip Island zabávajú viac ako pol milióna turistov ročne „pochodom“ zo spenených vĺn do svojich hniezd. Ale život tučniakov mimo pochodu je ešte zaujímavejší…

Film Ostrov tučniakov (Penguin Island)

Film Ostrov tučniakov (Penguin Island)

Film Ostrov tučniakov (Penguin Island)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Dagmar Rajčanová
– manažérka medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm
Čerpané z: časopis Enviromagazín 1/2011

Dagmar Rajčanová, 15. 05. 2011 | Prečítané: 2750 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (4 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 33
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore