www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @191
Počítadlo


Spam poison

Eduard Chmelár – Nie som Žid

Tento odkaz je venovaný všetkým neonacistom, neofašistom, ultranacionalistom, rasistom a antisemitom v tejto republike

Hoci sa usilujem o dialóg so všetkými skupinami obyvateľstva, každá diskusia si vyžaduje nejaké pravidlá. Tým základným je: príčetnosť. Schopnosť rozoznávať základné veci – nie fatranský Kriváň od tatranského, to by som už chcel od podaktorých, uznávam, priveľa, ale základné veci, ktoré dokáže človek vnímať okolo seba v stave upokojenej mysle. Chápem síce, že náckovia sa po mojom vystúpení na TA3 úplne rozbesneli, ale aby sme sa rozumeli: vy, čo sa tak strašne dožadujete, aby vás spoločnosť vypočula, na to máte nárok až vtedy, keď zvládnete elementárne pravidlá diskusie: to znamená nechať druhého dopovedať aspoň vetu, naučiť sa hovoriť „nesúhlasím“ namiesto „ty ch..“, odpovedať druhému na argumenty a nie vytvárať si paralelný vesmír, v ktorom dva a tri je vždy osem. Takže dobre počúvajte, lebo na túto tému sa s vami bavím prvý a posledný raz.

Kedysi dávno, pred nejakými 13 – 15 rokmi, ma na ulici zastavil starší pán, ktorý sledoval jeden televízny rozhovor so mnou a naoko dobromyseľne sa ma spýtal: „Prepáčte, ale nie ste vy náhodou Žid?“ Už-už som chcel zaprotestovať, keď som si spomenul na definíciu Jeana-Paula Sartra („Židom sa stáva každý, koho za Žida považujú“) a s rovnako milým úsmevom som mu odvetil: „Náhodou som.“ Čakal som, čo bude nasledovať, no pointa neprichádzala. Zarazený chlapík stratil niť. Nezmyselnou totiž nebola moja odpoveď, ale jeho otázka... Keď som o tejto príhode napísal v blogu, v ktorom som obhajoval práva Palestínčanov, odvolajúc sa na Sartrovu myšlienku som napísal: „V tomto zmysle som Palestínčanom.“ Je to zvláštne, ale definícia dr. Hubálka – že len s tretinou ľudí sa dá racionálne diskutovať, tretine chýba kontextuálne myslenia a tretina sú úplní idioti – je zrejme úplne namieste. To, čo sa potom začalo v internetových diskusiách diať, je totiž ako z humoristickej poviedky. „Naozaj vyzerá ako Palestínčan“ – zamudroval si jeden. „Chmelár sa priznal, že je Palestínčan,“ čítal som o deň neskôr. „Chmelár mi osobne potvrdil, že jeho otec bol Palestínčan,“ dozvedel som sa o týždeň. Čo ma však úplne dorazilo, bola obrana jednej slečny: „Dajte mu pokoj, on predsa nemôže za to, že je Palestínčan.“ V tom momente som pochopil, že táto nepochopená pointa si začala ako fáma žiť vlastným životom. Napokon to dorazila novinárka a bývalá poslankyňa za HZDS Eva Zelenayová, ktorá ma nazvala (dobre počúvajte) „sionistom s arabskými koreňmi“. No čudujete sa, že sa s takouto mentálnou výbavou objavila napokon na kandidátke kotlebovcov?

Žarty nabok, prvý a poslednýkrát odpovedám na takéto hlúpe narážky: bohužiaľ, nie som žid. Pochádzam zo starej evanjelickej rodiny, ktorej korene siahajú až do 17. storočia a ktorá vykonala pre túto krajinu veľmi veľa. Keď hovorím, že na to odpovedám poslednýkrát, nerobím to preto, že by ma to urážalo, ale preto, že to považujem za urážlivé voči židom. Nevidím najmenší dôvod na to, aby bola príslušnosť k nejakej etnickej či náboženskej skupine biľagovaná. Takéto praktiky treba tvrdo odmietnuť a ja ich zo solidarity voči židovskému obyvateľstvu neuplatňujem a nikdy sa nebudem vyviňovať z podobných narážok. Áno, som Žid, som Palestínčan, som Róm, som Kurd, som gay, som moslim v utečeneckom tábore i pravoslávny kresťan v Alexandrii, som mexické dieťa, ktoré dal Trump zavrieť do klietky i znásilňovaná indická žena, ktorej nedovolia ísť na potrat, som detský otrok v Bangladéši i detský vojak v Kongu. Keď vojdem do synagógy, dám si jarmulku z úcty k ich posvätným tradíciám – rovnako ako keď vchádzam do kostola, dám si dolu čiapku a keď vchádzam do mešity, vyzujem sa. A taký istý rešpekt očakávam od iných aj k môjmu presvedčeniu. Ctím si duchovné tradície všetkých ľudí, pretože som humanista rozvíjajúci osvietenecké tradície tolerancie.

Neonacista Magát toto vo svojom mentálnom nastavení nikdy nepochopí. Je zvedavý, kedy začnem kritizovať Izrael za jeho politiku voči Palestínčanom, ale vo svojej antisemitskej zaslepenosti nedokáže používať ani google a zistiť si, že to robím na rozdiel od neho verejne už dve desaťročia, dokonca som vo veci obhajoby práv Palestínčanov jeden z najaktívnejších ľudí na Slovensku a oni to veľmi dobre vedia. Je naozaj dojemné, že Magátovi ležia na srdci Palestínčania vždy, ak si potrebuje kopnúť do Židov, ale inak ich nazýva (spolu so všetkými moslimami) parazitmi. Hovorím to často a budem to hovoriť stále: títo ľudia považujú samých seba za vlastencov, ale ich správanie nemá s vlastenectvom nič spoločné. Keď hovoria, že majú radi Slovensko, majú na mysli len Slovákov. A keď hovoria, že majú radi Slovákov, majú na mysli len bielych Slovákov. A keď hovoria, že majú radi bielych Slovákov, majú na mysli len bielych katolíckych Slovákov. A keď hovoria, že majú radi bielych katolíckych Slovákov, majú na mysli len bielych katolíckych konzervatívnych Slovákov. A keď hovoria, že majú radi bielych katolíckych konzervatívnych Slovákov, majú na mysli len bielych katolíckych konzervatívnych heterosexuálnych Slovákov. A tak ďalej. Zistíte, že trpia len menšinu ľudí, že sa nenávidia aj medzi sebou, že Slovensko v ich podaní by bolo ochudobnené o väčšinu tvorivých ľudí. Toto nikdy nebude vlastenectvo, toto je obyčajný fašizmus. A treba ho nazývať pravým menom.

Mimochodom, môj právnik napočítal minimálne tri paragrafy trestného zákona, ktoré by sa dali za toto Magátovi prišiť. Nebudem to robiť z principiálnych dôvodov, pretože som nikdy nesúhlasil s legislatívou trestajúcou tieto prejavy. Samozrejme, nie preto, že by som ich schvaľoval, ale preto, že chcem mať všetkých týchto gauneroch na očiach, aby sa zbabelo neskrývali a neobaľovali svoje skutočné úmysly do prázdnych fráz. Preto chcem, aby ste to aj vy vedeli rozpoznať: pozrite sa, takto sa správa typický neonacista. Takto pochoduje fašizmus do našej krajiny, takto si upevňuje pozície, takto sa chystá na prevzatie moci a likvidáciu zvyškov oslabenej demokracie. Nikdy nenaleťte týmto lotrom. Sú agresívni, hluční, ale oni nereprezentujú Slovensko. Dejiny nás učia, že nemajú radi vlasť, ale nenávidia väčšinu jej obyvateľov, že vám nevytvoria podmienky pre lepší život, ale vezmú vám vašu slobodu. Fašizmus nie. Nikdy a za žiadnych okolností. Toto je hranica, ktorá musí spojiť všetkých, ktorí majú Slovensko naozaj radi.

Zdroj video záznamu: Marián Magát.

Archív:

Eduard ChmelárEduard Chmelár

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Eduard Chmelárdoc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD.
– narodil sa 21. 8. 1971 v Modre
– publicista, spisovateľ, historik, mierový aktivista
Čerpané z: osobná stránka a www.facebook.com

Eduard Chmelár, 29. 06. 2018 | Prečítané: 2014 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore