www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @902
Počítadlo


Spam poison

Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok

Poznaj svoje topánky

Výstava na stromochPraha – Takmer 70 českých parkov od soboty 1. októbra 2016 hostí Výstavu na stromoch s podtitulom Poznaj svoje topánky. Na 15 plagátoch s fotografiami od medzinárodne oceňovaného bangladéšskeho fotografa GMB Akasha sa okoloidúci dozvedia, čo všetko sa ukrýva za spracovaním kože pre náš trh či za výrobou topánok. Snímky vznikli exkluzívne pre českú mimovládnu organizáciu NaZemi, ktorá výstavu koordinuje. Akcia sa koná od 1. do 8. októbra počas Týždňa dôstojnej práce. Na mnohých miestach je aj sprievodný program.

„Po zhliadnutí výstavy návštevníci získajú predstavu o pracovných podmienkach robotníkov a robotníčok, ktorí v Bangladéši na predmestí Dháky spracovávajú kožu a vyrábajú z nej topánky,“ uviedla Gabriela Štěpánková z organizácie NaZemi.

Výstava na stromoch (foto: NaZemi)Výstava upozorňuje verejnosť taktiež na súvislosti a dôsledky nášho nákupného správania, a čo môžeme zmeniť my ako spotrebitelia alebo firmy.

Pokiaľ na výstavu zavítajú skupiny školákov či napríklad skautské oddiely, môžu si vopred stiahnuť od organizácie NaZemi metodiku, pomocou ktorej sa o téme interaktívnou formou dozvedia viac. Preskúmajú, koľko práce a neistoty sa ukrýva za výrobou topánok a čo môžu sami spraviť pre zlepšenie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle. K dispozícii budú okrem iného mať videá a príbehy robotníkov i robotníčok, ktorí sa objavujú na plagátoch výstavy.

Výstavu v jednotlivých mestách organizujú aktívni ľudia ako napríklad skautskí vedúci, pedagógovia a pedagogičky, študenti či študentky, vedúci ekocentier či zástupcovia a zástupkyne štátnej správy.

„V roku 2014 bolo na celom svete vyrobených viac než 24 miliárd párov topánok. Celkom 88 % svetovej produkcie pritom pochádza z Ázie. Pre obuvnícky priemysel sú typické extrémne nízke mzdy a dlhé nútené nadčasy, ako aj detská práca. Robotníci a robotníčky pracujú v nebezpečných pracovných podmienkach. Hrozí im vyššie riziko rakoviny, majú dýchacie ťažkosti a trpia ochoreniami kože, časté sú i zranenia,“ uviedol Petr Mareš, ktorý v NaZemi vedie kampaň „Obuj sa do toho“ za lepšie pracovné podmienky v obuvníckom priemysle.

Najväčším vývozcom obuvi je Čína, kde sa v roku 2014 vyrobilo približne 15,7 miliárd párov topánok, nasleduje India, Brazília, Vietnam a Indonézia.

Výstava na stromoch sa koná už druhý rok pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce. Ten sa oslavuje 7. októbra. Je ojedinelá tým, že prebehne na desiatkach miest po celej ČR v rovnaký čas. Minulý ročník sa venoval podmienkam pestovateľov kávy v Guatemale a Mexiku. Budúci rok majú usporiadatelia z NaZemi v pláne zamerať výstavu na pracovné podmienky pestovateľov banánov z Panamy a Kostariky.

Zoznam miest a viac informácií o akcii nájdete na stránke www.vystava­nastromech.cz či na facebooku.

O pracovných podmienkach pri výrobe obuvi príde do Českej republiky debatovať od 28. októbra do 1. novembra jeden z robotníkov pracujúcich v továrni v indickom meste Agra, kde sa šijú topánky pre spoločnosť Metro Shoes (značky Clarks, Crocs a mnohé ďalšie) dodávajúce topánky i na český trh.

Pod čiarou

Doplňujúce informácie:

Dôstojná práca je taká práca, ktorá prebieha v podmienkach slobody, spravodlivosti, istoty a ľudskej dôstojnosti, a sú pri nej chránené práva pracovníkov. Tí za ňu dostávajú zodpovedajúcu odmenu spolu so sociálnym zabezpečením. Zaistenie dôstojnej práce pre všetkých sa tak stáva jedným z najúčinnejších spôsobov ako bojovať s globálnou chudobou a s ňou spojenými problémami, ako je napríklad detská práca, utlačovanie ženských práv atď.

Zodpovednosť firiem

V roku 2011 boli schválené Všeobecné zásady OSN pre oblasť obchodu a ľudských práv a očakáva sa ich implementácia na národnej úrovni väčšiny členských štátov. Podľa týchto zásad sú firmy zodpovedné za pracovné podmienky v rámci celého dodávateľského reťazca, aj keď väčšinu dodávateľských tovární už nevlastnia. Firmy by sa mali k vlastnej zodpovednosti postaviť čelom. Jedným z prvých krokov ku skutočnej zodpovednosti je transparentnosť dodávateľského reťazca. Spotrebitelia by mali mať možnosť zistiť, kde a za akých podmienok sú výrobky, ktoré nakupujú, vyrábané. Nedostatok transparentnosti je tiež v priamom rozpore so zásadami OSN pre ochranu spotrebiteľa, ktoré potvrdzujú právo spotrebiteľov byť informovaní o výrobkoch, ktoré nakupujú.

Rola spotrebiteľov

Ako spotrebitelia a spotrebiteľky môžeme k zmene prispieť naším záujmom o pracovné podmienky výroby a požiadavkou na etické výrobky. Je možné aktívne sa zapojiť do kampaní mimovládnych organizácií, ako je napríklad kampaň za zmenu podmienok v obuvníckom priemysle Change Your Shoes. V ČR ju pod názvom Obuj sa do toho realizuje organizácia NaZemi. Kampaň podporila i herečka Anna Polívková natočením klipu „Prežila šok pri nákupe topánok“.

Koordinátorom Výstavy na stromoch je mimovládna nezisková organizácia NaZemi. Tá presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v oblasti ich dodávateľského reťazca a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

O kampani Change Your Shoes (Obuj sa do toho)

Change Your Shoes a jej česká sesterská kampaň Obuj sa do toho sú iniciatívou za etický, udržateľný a transparentný dodávateľský reťazec v obuvníckom priemysle. Kampaň aktivizuje spotrebiteľov k tomu, aby požadovali lepšie pracovné podmienky pre tých, ktorí vyrábajú naše topánky. Uskutočňuje výskumy pracovných a environmentálnych podmienok v garbiarskom a obuvníckom priemysle, a na základe týchto zistení rozvíjajú dialóg s občanmi EÚ, politikmi a obuvníckymi značkami. Takisto spolupracuje s odbormi a organizáciami zaoberajúcimi sa pracovnými právami a podporuje ich snahu o lepšie pracovné podmienky v štátoch, kde sa topánky vyrábajú. V kampani Change Your Shoes spolupracuje 15 európskych a 3 ázijské organizácie.

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Európskej únie. Jej obsah je úplne na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Foto:

Dielňa výroby obuvi v BangladéšiGarbiareň v Bangladéši
Odpočinok po práciNa brehu rieky Burigangy, kde sídlia garbiarne a dielne

Fotografie pochádzajú z garbiarní a obuvníckych dielní v Bangladéši z roku 2016. Autorom fotografií je GMB Akash.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 04. 10. 2016 | Prečítané: 867 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore