www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @494
Počítadlo


Spam poison

Deň Kupalu na Turci

Slnko, krásne kvety, potom dážď a nakoniec znovu slnko. Aj tak vyzeral v sobotu 13. júla 2019 deň v Podhradí na Turci

Okrem toho, že sa tam konalo každoročné podujatie Kvet Podhradia a celá obec bola vyzdobená kvetmi, slávil sa aj staroslovanský sviatok Deň Kupalu. Ale veď slnko, voda a oheň aj patria k sviatku Kupalu, ktorý sa inak zvykne sláviť 7. dňa mesiaca júl alebo aj nazývaného Slovanmi lipec, červeň, serpeň, červenec, lipiec, pražnik alebo ružeň. Tento rok, Leto 7527, organizovala sviatok Kupalu Rodová škola Turiec v obci Podhradie na lúke Pod Salašiskom. Prítomná bol asi stovka sláviacich účastníkov, ktorí na začiatku dostali krátku informáciu o samotnom sviatku a inštrukcie o tom, ako celý sviatok prebieha. Najskôr bola živým ohňom (kresadlom) zapálená obetná vatra (oheň), pri ktorej „žrec“, ktorý viedol celý obrad, prečítal naše Staroslovienske zápovede. Všetci prítomní následne obetovali so sebou prinesené obete (chlieb, ovocie, obilie a iné predmety) v tomto ohni. Štvorica dopredu vybraných mužov ďalej fakľami zapálila štyri menšie vatry (ohne) rozmiestnené na lúke podľa svetových strán a venovaných zvyčajne Lade, Svarogovi, Mokoši a Velesovi, kde spoločne postupovali od jednej vatry k druhej a hovorili pri tom „od živého ohňa k živému ohňu…“ Potom sa každý zo svojej svetovej strany vybral zapáliť spoločne veľkú vatru, ktorá sa nachádzala v samotnom strede. Ešte predtým prítomní vytvorili veľký kruh – chorovod (cha-ra-vod) okolo vatier a po zapálení ohňa sa točili raz do jednej (posoloň) a potom do druhej (kolovrat) strany a spievali pri tom Hymnu ohňu.

Deň Kupalu na Turci

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 740 × 493 bodov.

Hlavným významom Sviatku Kupalu alebo Dňa Kupalu je oslava našich predkov a plné očistenie účastníkov obradu, ktoré pozostáva z troch častí:

  • očista tela: každý účastník slávenia umyje svoje telo 9-krát najlepšie v tečúcej vode – rieka, potok alebo jazero a rosa…
  • očista duše: počas toho obradu účastníci najmenej 9-krát preskakujú horiacu vatru (oheň), ktorá sa nachádza v strede,
  • očista ducha: takto pripravený účastník sviatku Kupalu nakoniec prejde 9-krát na boso po žeravých uhlíkoch, ktoré zostanú po vatre.

Po veľkej očiste prítomní zotrvali v družných debatách pri spoločnom hodovacom stole, ktorí si pripravili z domu prinesenej poživne. Krásny deň bol za nami a v neskorých večerných hodinách sme sa postupne vybrali každý do svojho kúta nášho krásneho Slovenska.

Deň Kupalu na Turci

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 740 × 493 bodov.

Miloš Zverina, Nitra 14. 7. 2019

10 rokov Slavice (2009 – 2019)

V týchto dňoch si občianske združenie SLAVICA pripomína 10. výročie svojho vzniku. Pozrite si zostrih aspoň niekoľkých podujatí, ktoré sme za toto obdobie zorganizovali.

Zdroj video záznamu: SLAVICA o.z..

O Slavici a zmysle spoločenstva slovanských národov

Pozrite si rozhovor s Milošom Zverinom o vzniku združenia Slavica, o zmysle spoločenstva slovanských národov, antislavizme, či o prenášaní poslania medzi generáciami a dôležitosti návratu k našim koreňom. Rozhovor vznikol 1. mája 2019 na podujatí ŽIVA v Bratislave.

Zdroj video záznamu: Rozhovor s Milošom Zverinom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SlavicaSLAVICA o.z.
– slovanské združenie
– od roku 2009 organizuje Dni Slovanov (Slovenov)
– Slavica festival je obľúbený u účastníkov festivalu
– šíria osvetu ohľadom pôvodnej slovanskej kultúry
Čerpané z: www.slavica.sk

Slavica, 17. 07. 2019 | Prečítané: 132 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore