www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @017
Počítadlo


Spam poison

Čo všetko sa dá urobiť na jednom kilometri štvorcovom?

V kine Úsmev vám to prezradí David Vávra

Pričuchol k herectvu, architektúre i písaniu. Vo všetkých troch remeslách sa vyzná dokonale. Úspechy žne všade, kam príde. Multitalent David Vávra vie svojich divákov upútať i očariť. Jeho kniha Obrazy z dejín české architektury sa stala bestsellerom, čo je na publikáciu o architektúre veľkou vzácnosťou.

O svojich osudoch, náhodách a práci bude rozprávať na prednáške 1 km čtvereční aneb O životě nejen architektonickém Davida Vávry. Popularizátor českých miest sa na vás teší v kine Úsmev 8. apríla o 19. hodine.

V Košiciach navrhol piváreň Golem

V južnej časti Prahy, na pravom brehu Vltavy, sa rozkladá mestská štvrť Braník. Práve s týmto miestom je spojený život Davida Vávru. Na pomyselnom jednom kilometri štvorcovom architekt vyrastal. V strede tohto štvorca sa nachádza divadlo Dobeška, ktoré je stálou scénou divadla Sklep. Areál teátra dokonca samotný David Vávra v roku 1999 rekonštruoval.

V jednom kilometri štvorcovom, na Braníku, nájdeme aj prvý architektonický projekt umelca. Šlo o prestavbu evanjelického kostola v blízkosti prírodnej pamiatky Branícka skala.

David Vávra usporadúva v divadle Dobeška pravidelné diskusie o architektúre. Okrem iného sa v marci sústredí aj na stavebné skvosty európskych hlavných miest kultúry – Plzne a Košíc.

V metropole východného Slovenska realizoval aj niektoré zo svojich stavebných projektov. Kto z Košičanov by nepoznal piváreň Golem na Dominikánskom námestí. Okrem toho, že si v podniku varia vlastné pivo, môžu sa pochváliť aj tým, že priestory budovy skrášlil David Vávra. Je to vidieť hneď na prvý pohľad – už pri vstupe dovnútra nás zdraví pražský Golem.

Trinásť rokov svojho života venoval David Vávra populárnej televíznej relácii Šumná města, ktorá z neho urobila mediálnu hviezdu. V nej zábavnou formou približoval divákom architektúru prvej republiky. Paralelne s reláciou rozbehol aj výstavu fotografií Šumná a bezbranná. V projekte upozorňoval na domy, ktoré boli v ohrození a z rôznych dôvodov im hrozila devastácia. Šesťdesiat percent takýchto stavieb sa mu podarilo zachrániť.

„Šumná města sledovali aj diváci na Slovensku. Navyše, Česko a Slovensko majú veľké množstvo šumných miest, budov a stôp,“ vyjadril sa David Vávra.

V zábavnej relácii sa mu podarilo obísť 66 českých, moravských a sliezskych centier. O ďalšom pokračovaní Šumných měst sa šepká, ale zatiaľ nič nie je isté. Na svojich nových projektoch neustále pracuje.

„Od slnka do mesiaca. Venujem sa predovšetkým architektúre,“ usmieva sa ikona Šumných měst.

Aj o týchto príbehoch a zážitkoch bude rozprávať český architekt, herec a spisovateľ David Vávra na svojej prednáške v Košiciach. Nenechajte si ju ujsť 8. apríla 2016 o 19.00 v kine Úsmev. Tešíme sa na vás! Vstupné: 3 €.

Foto:

David VávraDavid VávraDavid Vávra

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MediaparkMediapark, o.z.
– občianske združenie Mediapark je subjektom združujúcim osoby pôsobiace v mediálnej oblasti
Letná 43, 040 01 Košice-Staré Mesto
Čerpané z: www.mediapark-oz.sk

Mediapark, 31. 03. 2016 | Prečítané: 597 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore