www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @031
Počítadlo


Spam poison

Chráni nás ústavný súd pred islamom?

Popri rozruchu na domácej politickej scéne sa minulotýždňové rozhodnutie Ústavného súdu obišlo takmer bez pozornosti.

Je to škoda, lebo súd dal zelenú zákonu o slobode náboženskej viery, ktorý patrí k najtvrdším vo vyspelých krajinách sveta a je vraj porovnateľný s právom v strednej Ázii.

Prísnejšie podmienky na registráciu cirkví a náboženských spoločností, ktoré parlament prijal v roku 2007, nie sú protiústavné. Rozhodol o tom Ústavný súd, keď zamietol podanie Generálnej prokuratúry, ktorá zákon napadla.

Na registráciu cirkvi treba podľa tohto zákona 20-tisíc podpisov občanov s čestnými vyhláseniami, že sú jej členmi. Takáto podmienka však môže diskriminovať menšie náboženské spoločenstvá na Slovensku.

Strach z moslimov

Mešita Al-Noor

Predkladatelia zákona (201/2007) v čase jeho prijímania tvrdili, že sťaženie podmienok registrácie má zabrániť možnému zneužívaniu výhod od štátu. Uznané cirkvi majú totiž nárok na finančné dotácie či možnosť vyučovať svoje náboženstvo na školách. Motiváciou však mohli byť aj iné skutočnosti, ako napríklad strach z moslimov.

„Bol ohlásený návrh na registráciu islamu, mám informácie, že sa aktivizuje aj scientologická cirkev na Slovensku. Politici musia na trendy v predstihu reagovať,“ povedal v tom čase Rafael Rafaj (SNS).

„Chceli sme, aby hocijaká sekta – možno aj nebezpečná – nemohla čerpať financie zo štátneho rozpočtu,“ nechala sa zas počuť predkladateľka zákona Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS). František Mikloško (KDS, vtedy KDH) videl v zákone možnosť, ako „pozdržať vznik nových cirkví“.

Paradoxné je, že na Slovensku je registrovaných 18 cirkví, pričom asi len tretina z nich má viac ako 20-tisíc členov. Automaticky boli totiž zaregistrované cirkvi, ktoré mali štátny súhlas už pred rokom 1991. Nové podmienky by dnes však väčšina nesplnila, napríklad Židovské náboženské obce, Cirkev československá husitská či Cirkev bratská.

Ako v strednej Ázii

Už pred prijatím novely bola registrácia cirkví u nás silne regulovaná. Zákon vtedy vyžadoval 20-tisíc podpisov sympatizantov (dnes 20-tisíc členov), čo nám v tom čase vytýkala aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

„Kritériá pre registráciu cirkvi na Slovensku patria k najtvrdším vo vyspelej Európe a sú vo viacerých aspektoch porovnateľné s právnym poriadkom v krajinách strednej Ázie,“ konštatovalo vtedy Ministerstvo zahraničných vecí vo svojej správe. „Aj keď na Slovensku je sloboda vierovyznania zabezpečená, súčasná prax v otázke registrácií do značnej miery nahráva tým krajinám, ktoré nemajú záujem vyjsť v ústrety požiadavkám na liberalizáciu v oblasti náboženskej slobody,“ píše sa v správe.

Ak už predchádzajúci stav bol prirovnávaný ku krajinám strednej Ázie, prísnejšie podmienky tieto slová len podčiarkujú.

Prekvapujúci rozsudok

Generálny prokurátor Dobroslav Trnka na Ústavnom súde namietal, že registrácia cirkví porušuje (okrem iného) 24. článok Ústavy SR, keďže vytvára bariéry slobode vyznania a viery. Tie je pritom možné stavať iba v nevyhnutnom prípade, ako je napríklad ohrozenie bezpečnosti štátu.

Súd však jeho podanie zamietol. Skutočnosť, že určitá cirkev nie je zaregistrovaná, ešte podľa sudcov neznamená, že príslušníci takýchto náboženských spoločností sú obmedzovaní vo svojom práve na slobodu vyznania. Náboženskú slobodu totiž súd vníma ako individuálne právo, zatiaľ čo zákon upravuje práva cirkví ako kolektívnych entít.

Prečo sa vôbec registrovať?

Náboženské spoločenstvá nemajú ambíciu registrovať sa len preto, aby mohli dostávať peniaze od štátu a mohli mať vlastný priestor vo verejnoprávnych médiách či na školách. Registráciu potrebujú, aby mohli vystupovať ako právnické osoby. Právna subjektivita im umožní napríklad nadobúdať a vlastniť majetok, či zriaďovať charitatívne organizácie a domovy.

V diskusii sa často používa argument, že sloboda vierovyznania nie je obmedzená už len preto, že právnu subjektivitu môžu neregistrované cirkvi získať tým, že sa zaregistrujú ako občianske združenie. Zákon o združovaní niečo také však vylučuje. Ak sa totiž ukáže, že združenie vyvíja činnosť vyhradenú cirkvám, môže ho štát (po upozornení) zrušiť.

Český vzor

Ústavný súd odklepol zákon, ktorý je raritou v celej Európe. Všetky indície naznačujú, že jeho poslaním je len zastaviť príchod ďalších náboženstiev na Slovensko. Strach z nových cirkví môže byť pochopiteľný a aj legitímny, ale snažiť sa zakonzervovať súčasný stav pochybnými zákonmi neprináleží demokraciám 21. storočia.

Verdikt Ústavného súdu síce znie jednoznačne a upokojujúco, ale v budúcnosti by sa mal systém registrácií cirkví zmeniť. Inšpirovať by sme sa mohli dvojstupňovým modelom, ktorý úspešne funguje v Českej republike. Na prvostupňovú registráciu, teda na získanie právnej subjektivity tam stačí náboženským spoločenstvám 300 podpisov. Na získanie ďalších práv však už zákon (3/2002 Sb.) vyžaduje 10-tisíc podpisov.

Takýto model nepripúšťa podozrenia z diskriminácie a zároveň spĺňa všetky ústavné parametre. Nedovolí, aby náš strach z nepoznaných náboženstiev obmedzoval slobodu, ktorú sme nezískali ľahko.

Ilustračné foto: © KoRaYeM

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Filip Struhárik
– študuje žurnalistiku na Filozofickej fakulte v Ružomberku
– v roku 2008 úspešne absolvoval kurz investigatívnej žurnalistiky Aliancie Fair-Play a letnú stáž v denníku SME
– v roku 2009 vyhral prvé miesto v kategórii novinárskych príspevkov vysokoškolákov na súťaži Štúrovo pero, následne obhájil svoju bakalársku prácu s témou Slovenská weblog sféra a vrátil sa do redakcie denníka SME, kde od septembra 2009 pracuje ako editor domáceho, zahraničného a ekonomického spravodajstva na SME.sk
Čerpané z: blog Bútľavá vŕba

Filip Struhárik, 08. 02. 2010 | Prečítané: 3293 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore