www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @275
Počítadlo


Spam poison

CETA obsahuje chybný zákon, Slovensku hrozia miliónové arbitráže

Stanovisko strany Sloboda a Solidarita (SaS) k chybe, ktorá je v obchodnej dohode CETA, a k dôsledkom, ktoré z tohto dôvodu hrozia SR

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada ministra hospodárstva Petra Žigu o nápravu chyby v obchodnej dohode CETA, aby Slovensko zbytočne neriskovalo desiatky miliónov eur v medzinárodných arbitrážach a v platbách za služby rôznych drahých právnikov.

Ako upozornila na tlačovej besede poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová, pozorní aktivisti si všimli, že v zmluve CETA je chyba, ktorú môžu využiť kanadské banské spoločnosti.

„Aktuálne platný geologický zákon z roku 2007 hovorí, že dobývanie rádioaktívnych nerastov (uránu) je zakázané, pokiaľ obyvatelia každej dotknutej obce, v ktorej by mal geologický prieskum či ťažba rádioaktívnych nerastov prebiehať, v miestnom referende nevyslovia súhlas s takouto ťažbou. Problém je, že CETA neobsahuje tento zákon, ale zákon, ktorý je neplatný, a ktorý bol nahradený práve spomenutým zákonom z roku 2007,“ uviedla Zemanová.

CETA je medzinárodná dohoda, má prednosť pred zákonmi SR. Po prerokovaní vo vláde SR ju musí schváliť NR SR a ratifikovať prezident SR.

„Ak by bola CETA ratifikovaná s chybou, môže to Slovensku spôsobiť vážne ekonomické škody v prípade súdnych sporov a arbitráží,“ hovorí Anna Zemanová, ktorá verí, že v tomto prípade ide o chybu, a nie o úmyselnú stratégiu strany SMER – SD získať výhodné zákazky pre jej blízke právnické firmy.

Do piatka prebieha medzinárodné pripomienkové konanie k tejto dohode medzi Kanadou a členskými štátmi EÚ. Poslanci za SaS Anna Zemanová, ako aj Alojz Baránik, podpísali hromadnú pripomienku, v ktorej signatári žiadajú uvedenie platnej legislatívy v dohode CETA.

Podľa Alojza Baránika sú naše skúsenosti s medzinárodnými arbitrážami katastrofálne, o to viac by sme mali byť ostražití.

„Pre istých ľudí je vyrobenie chyby v situácii, keď konajú za štát, základom na to, aby sa nabalili na problémoch, ktoré z toho vzniknú. Nemyslím teraz nevyhnutne len investorov z kanadskej strany, ktorí by v budúcnosti mohli viesť spory o náhradu škody. Mám na mysli tých, ktorí prišli k veľkým majetkom na základe sporov so štátom alebo štátnymi podnikmi v dôsledku úkonov, ktoré sa odohrali v minulosti,“ poznamenal Alojz Baránik.

Strana SaS dohodu CETA ako takú podporuje.

Foto:

Anna ZemanováAlojz Baránik

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Sloboda a SolidaritaSloboda a Solidarita
– politická strana
Ctíme si slobodu, kladieme prekážky jej nepriateľom, bojujeme za vyššiu životnú úroveň ľudí v dobre spravovanej krajine. Toto je naše poslanie v strane Sloboda a Solidarita. Našou úlohou je vytvárať podmienky pre zvyšovanie príjmov tých, ktorí pracujú, zabezpečiť základnú mieru solidarity s tými, ktorí nepracujú, zvyšovať mieru osobnej slobody ruka v ruke so zodpovednosťou a usilovať sa o štíhly štát, hospodáriaci efektívne a vyrovnane. Štát je v našom ponímaní garantom včasnej spravodlivosti.
Čerpané z: www.sas.sk

SaS, 30. 11. 2017 | Prečítané: 91 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
„To, kto ti vládne, zistíš podľa toho, koho nesmieš kritizovať.“ Myslíte si, že Voltaire vyslovil túto myšlienku?

Áno (20 hl.)
 
Asi áno (6 hl.)
 
Asi nie (13 hl.)
 
Nie (44 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 83
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Harabin
18-01-18 * 16:38
 Psychiater to vidí inak :-)
18-01-18 * 11:01
 RE: TvojOponent
18-01-18 * 10:45
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore