www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @282
Počítadlo


Spam poison

Cesta do neznáma – Život s hendikepom

(8. – 9. novembra 2012)

Cesta do neznáma – Život s hendikepom je ďalším projektom, ktorý prináša tím projektu SPOTs ako súčasť podprogramu Sociálne umenie. Jeho cieľom je podporovať aktivity zamerané na scitlivenie verejnosti, spoluprácu umelcov s obyvateľmi v nezvýhodnených komunitách a rozvoj nových prístupov v sociálnej a komunitnej práci. Počas 8. a 9. novembra sa stretne niekoľko organizácií a záujmových združení, aby spoločnými silami predstavili školám a Košičanom špecifickú prácu s hendikepovanými ľuďmi, ich bolesti a radosti, či bežné prekážky a ich každodenné zdolávanie.

PROGRAM

Vo štvrtok 8. novembra začína program Panelovou diskusiou o 9.00 vo Výmenníku Brigádnická. Počas diskusie predstavia svoje dlhoročné skúsenosti v práci s hendikepovanými ľuďmi mimovládne organizácie Divadlo z Pasáže, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Domko – Domov sociálnych služieb, ArtEst, Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže, LUX a Maják.

Po Panelovej diskusii nasleduje už tradične Živá knižnica, ktorá začne o 11.00 vo Výmenníku Obrody.  V rámci Živej knižnice vám predstavíme zaujímavých ľudí, ktorí vám porozprávajú svoj osobný príbeh, cez ktorý sa dozviete viac o náročnom živote postihnutých ľudí. Živé knižnice budú predstavovať zástupcovia z organizácií Divadlo z Pasáže, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Domko – Domov sociálnych služieb, ArtEst, Detský klub zdravotne postihnutých detí a mládeže, LUX a Psychosociálne centrum.

Vo štvrtok večer o 19.00 v Historickej radnica mesta Košice budú mať diváci možnosť vidieť divadelnú inscenáciu Chránené územie. Divadlo z Pasáže si naštudovalo inscenáciu, ktorá hovorí medzinárodným divadelným jazykom a teda metaforickými obrazmi bez slov o tom, čo pre človeka predstavuje jeho chránené územie. Odhaľuje atribúty, ktoré spôsobujú, že sa jedinec cíti ako človek a keď sú tieto atribúty ohrozené, je ohrozená jeho samotná ľudská podstata.

Piatkový program sa začne Projekciou filmov od 8.15 vo Výmenníku Brigádnická, kde žiaci z niekoľkých košických škôl budú mať možnosť vidieť tieto pútavé snímky.

Slepé lásky / 2008 / SVK / 77 min. / réžia: Juraj Lehotský
Film o láske medzi nevidomými ľuďmi. Lásky sú jemné, lásky sú smiešne, lásky sú aj slepé… Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre ľudí vidiacich. O čo citlivejšia je táto cesta pre nevidomých. Ich pohľad je v mnohých veciach základný a čistý. A často veľmi vtipný. Ich pohľad odkrýva „nevidené dimenzie“ toho, čo vlastne šťastie znamená.

Chránené územie / 2010 / SVK / 84 min. / réžia: Adam Hanuljak
Herci Divadla z Pasáže si jeden životný sen žijú a dobre si ho chránia. Dostali možnosť vystúpiť z anonymity ústavných zariadení pre mentálne postihnutých, získali priestor dokázať, že hranice ich schopností sú v skutočnosti niekde úplne inde, než im bolo predkladané. Cestou cez pomyselnú pasáž do iného sveta, do sveta zdravých ľudí, dostali možnosť dotknúť sa reálnej hranice svojho hendikepu, ktorá sa citlivému pozorovateľovi môže oprávnene javiť omnoho vzdialenejšia, než hranice vnútornej slobody mnohých nehendikepovaných ľudí.

Nevítaní / 2010 / ČR / 95 min. / réžia: Tomáš Škrdlant
Povzbudivé svedectvo o hendikepovaných ľuďoch so silnou vôľou. Päticu hlavných postáv, ktoré sa narodili s vážnym postihnutím a boli odmietnuté vlastnými rodičmi, sledoval režisér Tomáš Škrdlant neuveriteľných dvadsať rokov. Od doby, kedy boli v duchu komunistickej doktríny zatvorené v ústavoch s prísnym zákazom kontaktu s „normálnou“ spoločnosťou až do súčasnosti, kedy si väčšina z nich založila vlastné rodiny. Intímny a nesmierne citlivý dokument rozhodne nie je smutnou ukážkou nešťastných osudov, ale naopak povzbudivým svedectvom o tom, čo všetko dokáže zvládnuť hendikepovaný človek so silnou vôľou. Film získal Cenu Pavla Kouteckého za najlepší český dokument.

Ahoj… Vieš, kto som? / SVK / 2011 / 22 min. / réžia: Eva Mišovičová
Inštruktážny film o každodenných situáciách zo života zrakovo postihnutých. Film poukazuje na šesť situácií, ktoré realizačný tím vybral na základe rozhovorov so samotnými účinkujúcimi. Film podporili Nadačný fond Slovak Telekom a Nadácia Pontis pre Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Krajské stredisko Trenčín.

4 spoty o bariérach, s ktorými sa stretávajú nevidiaci / SVK / 30 sec. – Električka, Prechod, Reštaurácia, Schody
Spoty vznikli v rámci projektu Sme medzi vami, ktorý podporil Úrad vlády. Témy sa viažu k bariéram, s ktorými sa ľudia so zrakovým postihnutím denne stretávajú, či už ide o architektonické bariéry (neoznačené nerovnosti), dopravné bariéry (chýbajúce ozvučenia semaforov a MHD) a informačné bariéry.

2 spoty z workshopu Svet inak / SVK / 2012 / režisér: Michal Hudák
Krátke filmy boli natočené počas kreatívneho procesu tvorby diel, ktoré sú súčasťou výstavy SVET INAK. Za pomoci charizmatického výtvarníka Helmuta Bistiku hendikepovaní mladí ľudia vytvorili niekoľko desiatok diel. Približne 30 ich bude vystavených v OC Galéria od 8. 11. do 7. 12. 2012. Filmy boli spolufinancované z dotačného systému Ministerstva Kultúry Slovenskej republiky.

Cesta do neznáma vyvrcholí vernisážou výstavy SVET INAK o 18.00 v OC Galéria za prítomnosti autora výstavy Helmuta Bistiku. V galerijných priestoroch si budete môcť pozrieť 25 vystavených diel, ktoré vznikli počas workshopu s rovnakým názvom ako nesie názov výstavy – Svet inak. Všetky diela boli starostlivo pripravené výtvarníkom Helmutom Bistikom v spolupráci s postihnutými mladými kreatívnymi ľuďmi.

Riaditeľka Maják, n. o. Mgr. Henrieta Hajdeckerová: „Projekt Svet Inak je výsledkom túžby Helmuta pracovať s rôznymi skupinami postihnutých mladých ľudí a prezentovať ich umenie na veľkoplošných plátnach. Svojou hravosťou, empatiou, láskou k človeku dosiahol, že proces tvorby bol terapiou, pri ktorej sa deti otvárali, smiali, odreagovali, emocionálne vyspovedali plátnu a dali do neho kus seba. Tak vznikli tie najčistejšie diela, ktoré možno fascinujú, možno poburujú, možno dojímajú, ale čo je hlavné sú tu a otvárajú nám iný svet.“

Autor výstavy Helmut Bistika: „Keďže dlhé roky pracujem s postihnutými deťmi, a väčšinou s celými skupinami, ťažko sa môžem vtedy venovať jednotlivcom. Ich výtvarný prejav je tak osobitý a fantastický, že som sa rozhodol v tomto projekte pracovať s jednotlivcom, ktorého som posunul do popredia ako umelca. Tým vznikli veľmi zaujímavé umelecké diela, zasluhujúce si dôstojnú prezentáciu širokej verejnosti.“

Cieľom Cesty do neznáma je priblížiť mladým ľuďom a širokej verejnosti témy, ktoré ostávajú väčšinou v úzadí, nepovšimnuté a pre mnohých neatraktívne. Cesta do neznáma poukazuje na rozdiely, sociálne odlišnosti, no neostáva iba pri tom. Bohatý program ponúka pohľady odborníkov a organizácií, ktoré sa dlhoročne problematike venujú a konkrétne problémy aj úspešne riešenia.

Cesta do neznáma

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Košice 2013 začali odpočítavanie pred otváracím ceremoniálom (21.12.2012)
Dóm sv. Alžbety ukáže na Vianoce čerstvo zrekonštruovaný interiér (17.12.2012)
The End/Koniec sa začína už dnes (14.12.2012)
Koniec sveta nebude… (13.12.2012)
World Press Photo (06.12.2012)
Koniec sveta nebude… (30.11.2012)
Na JAMIROQUAI sa za päť dní predalo viac než 1 300 vstupeniek (24.11.2012)
V košickej DIG gallery sa predstaví robotické umenie (21.11.2012)
Geopolitické a Geoumelecké hranice (13.11.2012)
Košice 2013 v centre európskeho diania (07.11.2012)
Rekonštrukcia Dómu sv. Alžbety je vo vysokom štádiu rozpracovanosti (07.11.2012)
Práce na obnove kaštieľa v Krásnej finišujú, pozdržali ich archeologické nálezy (07.11.2012)
Dilemma v Košiciach (31.10.2012)
Hudba medzi Východom a Západom prinesie tri atraktívne koncerty (26.10.2012)
Košice 2013 doputovali do Viedne (24.10.2012)
Tretia Biela noc opäť „bodovala“, pozrieť si ju prišli aj zahraniční odborníci (22.10.2012)
Na brehu (19.10.2012)
Festival Rozmanitosť naberá na obrátkach (12.10.2012)
Festival Moonride (12.10.2012)
Jeseň v Košiciach bude v znamení klasickej hudby a jazzu (11.10.2012)
Festival Rozmanitosť (03.10.2012)
Dostalo ma jej neopakovateľné kúzlo (01.10.2012)
V Košiciach sa prvú októbrovú sobotu nespí (01.10.2012)
Spoznajte zvyky, kultúru a jazyky iných krajín (26.09.2012)
Sound City Days 2012 (11.09.2012)
Panelák je môj rodný dom (10.09.2012)
Som vďačný Košiciam (08.09.2012)
Putujúce mesto (08.09.2012)
Dve v jednom bude hostiť až 80 hudobníkov (06.09.2012)
Kinobus opäť oživí staré kiná na východnom Slovensku (24.08.2012)
Koncert Dve v jednom spojí košických a pražských umelcov (23.08.2012)
Košický hrad patril k najväčším na Slovensku (17.08.2012)
Leto v parku potešilo kvalitným programom (13.08.2012)
Košické parky sa vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry zmenia na miesto oddychu a bezpečia (10.08.2012)
Dva vstupy na jednu vstupenku (08.08.2012)
Festival Leto v parku bude (06.08.2012)
Leto v parku začína už o päť dní (01.08.2012)
Košice sa dnes otvoria na LOH 2012 v Londýne (30.07.2012)
List primátora mesta Košice (30.07.2012)
V Košiciach štartujú ďalšie investičné projekty, ktoré zmenia tvár mesta (30.07.2012)
V Maďarsku vychádza po desiatkach rokov sprievodca Košicami (23.07.2012)
Tatranská galéria prebúdza areál sochárskeho sympózia vo Vyšných Ružbachoch (21.07.2012)
Vstupenky na Leto v parku sú už v predaji (13.07.2012)
Košice budú mať vďaka titulu európske hlavné mesto kultúry prvú Kunsthalle na Slovensku (13.07.2012)
Rozhovor s Adélou Foldynovou (10.07.2012)
Umelecké rezidencie K.A.I.R. prinášajú do Košíc zahraničné inšpirácie (10.07.2012)
Mesiac autorského čítania 2012 začína 2. júla (29.06.2012)
Na Leto v parku 2012 príde do Košíc aj Emir Kusturica (28.06.2012)
Podporujeme kreativitu (19.06.2012)
Investičné projekty pre Košice 2013 vstupujú do realizačnej fázy (19.06.2012)
Klavírny koncert Mikiho Skutu (18.06.2012)
Košice získali Cenu Meliny Mercouriovej (29.05.2012)
Festival USE THE C!TY prilákal do ulíc Košíc takmer 15 tisíc návštevníkov (27.05.2012)
Dnes cestujeme s hudbou (25.05.2012)
Bitka pri Rozhanovciach (22.05.2012)
USE THE C!TY prináša mesto plné hudby, kartónu i šokujúce predstavenia (10.05.2012)
Imaginácie (07.05.2012)
Spojená škola internátna v Levoči oslavuje 90 rokov od svojho založenia (02.05.2012)
eduMEMA Košice (23.04.2012)
KulTour 2013 zabodoval na výstave v Poľsku (23.04.2012)
KulTour 2013 navštívi veľtrh cestovného ruchu vo Varšave (18.04.2012)
Menjünk Világgá – Poďme do sveta (03.04.2012)
Festival USE THE C!TY hľadá dobrovoľníkov, hudobníkov a tanečníkov (02.04.2012)
Hľadáme dobrovoľníkov (31.03.2012)
Umelecká dvojica Urban Art vystavuje v Košiciach (31.03.2012)
Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (02.02.2012)
Detský Silvester (21.12.2011)
Košice 2013 hľadajú umelcov na budúcoročnú Bielu noc (19.12.2011)
V Košiciach opäť vytvoria ľadové sochy (19.12.2011)

Košice – EHMK 2013, 02. 11. 2012 | Prečítané: 3330 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore