www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @941
Počítadlo


Spam poison

Česká republika má prvé Fairtradové školy

Fair trade (po slovensky: spravodlivý obchod)

Prvým dvom školám v Českej republike sa podarilo splniť podmienky medzinárodnej kampane a 9. februára 2012 získali titul Fairtradová škola. Prvou Fairtradovou školou v Českej republike sa stala Masarykova základná škola Litoměřice. Prístupové kritériá splnila tiež Stredná a Jazyková škola s právom štátnej skúšky Volyně a stala sa tak prvou Fairtradovou strednou školou u Česku.

Národná verzia úspešnej medzinárodnej kampane Fairtradové školy odštartovala v Českej republike v novembri minulého roku.

„Cieľom kampane Fairtradové školy je predovšetkým osveta v oblasti fair trade, zodpovednej spotreby a globálnych súvislostí výroby. Kampaň školám umožňuje ukázať témy z výuky v praxi a reálne prispieť k zlepšovaniu kvality života ľudí v rozvojových krajinách, vrátane ich prístupu k vzdelaniu,“ približuje zmysel kampane Tomáš Bílý, predseda Asociácie pre fair trade.

TitulFairtradová školaje určený ako základným a stredným školám, tak i univerzitám či samostatným fakultám a ďalším vzdelávacím zariadeniam. Školy môžu titul Fairtradová škola získať pri splnení piatich kritérií, medzi ktoré patrí zaradenie globálnych rozvojových tém do výuky, oficiálna podpora fair trade, spotreba fairtradových výrobkov či usporadúvanie osvetových akcií pre verejnosť.

Využívanie fairtradových výrobkov prináša školám príležitosť vzdelávať svojich žiakov a študentov príkladom: ukázať témy z výuky v praxi, viesť žiakov k zodpovednej spotrebe a k vedomiu globálnych súvislostí.

„Na kampani Fairtradových škôl oceňujem, že podporuje využitie rozvojových tém vo výuke, čo dáva deťom globálny rozhľad. A tiež to, že kladie dôraz na praktickú stránku výuky. Keď o niečom vyučujem, snažím sa, aby si to žiaci mohli v maximálne možnej miere prakticky vyskúšať. Fair trade ponúka okamžitú spätnú väzbu – dieťa si niečo kúpi a na druhej strane sveta z toho má niekto úžitok,“ hovorí učiteľka angličtiny Iveta Dragoňová z Masarykovej základnej školy v Litoměřiciach.

„Snažíme sa deťom vštiepiť ústretovosť voči druhým, naučiť ich, že existujú ľudia, ktorí potrebujú pomoc, dajme tomu i na inom kontinente,“ dodáva riaditeľ tejto prvej českej Fairtradovej školy Karel Kynzl.

Fairtradové školy tiež kladú dôraz na aktivitu žiakov a študentov, ktorí sa podieľajú na riadení kampane v rámci svojej školy.

„Rozhodnutie zapojiť sa do kampane vzišlo od samotných študentov, ktorí si problematiku fair trade zvolili už pred tromi rokmi v rámci projektu Svetová škola 2. Chceli sa sami niečo dozvedieť o fair trade a šíriť tuto myšlienku ďalej,“ potvrdzuje Eva Klasová, riaditeľka Strednej a Jazykovej školy Volyně.

Prínosy kampane vidí okrem iného v rozvoji schopností a zdatností študentov, ktorí na kampani spolupracujú v širokom tíme, sami vyučujú ďalších študentov a žiakov z iných škôl a prezentujú informácie o fair trade verejnosti.

Irena Babková, devätnásťročná študentka tejto školy, o svojich skúsenostiach hovorí: „Teší ma, keď ľudí niečo naučím, oni si to môžu vyskúšať a majú z toho radosť. Človek si osvojí vystupovanie na verejnosti a prácu s ľuďmi, je to dobré do života.“

Romana Šafránková, učiteľka zemepisu a nemčiny zo Strednej a Jazykovej školy Volyně, doplňuje: „Študenti presvedčili zástupcov mesta Volyně, aby sa uchádzali o titul Fairtradové mesto. Usporiadali tiež podujatie pre miestnych podnikateľov a dosiahli to, že niekoľko obchodov a cukrárni vo Volyni začalo predávať fairtradové výrobky.“

V zahraničí má koncept Fairtradových škôl veľký úspech a ponúka fairtradových tovarov na pôde vzdelávacích inštitúcií sa stáva bežným javom. Napríklad vo Veľkej Británii je už viac než 500 Fairtradových škôl, v Taliansku ponúka asi 3 000 školských jedálni fairtradové výrobky.

„Na Barcelonskej univerzite ponúka od roku 2000 všetkých 50 nápojových automatov len fairtradovú kávu. Ročne sa v týchto automatoch predá približne 6 500 kilogramov fairtradovej kávy. To zaisťuje obživu približne 15 – 20 rodinám pestovateľov z mexického Chiapasu a Tanzánie. To je jeden z konkrétnych príkladov dopadu kampane,“ uvádza Tomáš Bílý z Asociácie pre fair trade.

Školy si môžu zo širokej ponuky fairtradových tovarov vybrať napríklad kávu, kakao, čaj, džúsy, kvetiny či futbalové lopty.

Kampaň Fairtradové školy je súčasťou širšieho projektu Fairtradové mestá, ktorého cieľom je osveta v oblasti fair trade a podpora predaja fairtradových výrobkov v danom meste. Kampaň Fairtradová mestá beží vo svete už dlhšie než 10 rokov a v súčasnosti sa k nemu hlási 1 071 miest v 23 krajinách vrátane metropol ako je Londýn, Brusel či Rím. Od roku 2011 je kampaň aktívna tiež v Českej republike a prvé dve mestá už získali status Fairtradové mesto: Litoměřice a Vsetín. Kampaň podporuje Národná sieť Zdravých miest a záštitu nad ňou prevzalo Ministerstvo životného prostredia Českej republiky.

Kampaň Fairtradové školy je v súlade s Národnou stratégiou globálneho rozvojového vzdelávania pre obdobie 2011 – 2015, ktorú schválilo Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy ČR v tomto roku, a napomáha k dosahovaniu ich cieľov.

Garantom kampane Fairtradové školy v ČR je Asociácia pre fair trade (Fairtrade Česká republika), hlavnými koordinátormi sú NaZemi – spoločnosť pre fair trade a Ekumenická akadémia Praha.

Ďalšie informácie:

Fair trade (po slovensky: spravodlivý obchod) je spôsob obchodu, ktorý zaručuje pracovníkom z rozvojových krajín spravodlivú odmenu za ich prácu. Pestovatelia a remeselníci v rámci fair trade dostávajú za svoju prácu takú výkupnú cenu, ktorá zodpovedá nákladom na výrobu a zaručuje im dôstojný život. Medzi základné princípy fair trade patria férové obchodné podmienky, dodržiavanie ľudských a pracovných práv, šetrnosť k životnému prostrediu alebo vyplácanie tzv. sociálneho príplatku, ktorý je investovaný do projektov miestneho rozvoja.

Fairtradový výrobok možno rozpoznať napríklad podľa označenia ochrannou známkou FAIRTRADE® na obale.

Asociácia pre fair trade (Fairtrade Česká republika) združuje české subjekty činné v oblasti fair trade. V súčasnosti má sedem riadnych a jedného sympatizujúceho člena – štyria z týchto členov sú mimovládne organizácie a štyria obchodné spoločnosti. Asociácia pre fair trade je zároveň národným zástupcom Fairtrade International (FLO) a dozerá na používanie certifikačnej známky Fairtrade® v ČR a monitoruje český trh s fairtradovými tovarmi.

NaZemi – spoločnosť pre fair trade presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z rozvojových krajín. Do 1. apríla 2011 existovala pod názvom Spoločnosť pre Fair Trade.

Ekumenická akadémia Praha (EAP) je občianske združenie, ktoré sa venuje vzdelávaniu dospelých a mládeže formou prednášok, študijných pobytov, seminárov a konferencií a ďalšími spôsobmi, ako je publikovanie a dokumentácia. Okrem toho uskutočňuje i konkrétne projekty – napríklad rozvojový projekt v Zambii (2005) alebo od roku 2004 veľkoobchod so spravodlivo obchodovaným tovarom fair trade.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Certifikát Fairtradová škola

Masarykova ZŠ Litoměřice

Masarykova ZŠ Litoměřice

SŠ a JŠ Volyně

SŠ a JŠ Volyně

Spoločná fotografia oboch škôl

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemi
– spoločnosť pre fair trade
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.fairtrade.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 10. 02. 2012 | Prečítané: 3441 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Moje poznámky
07-08-20 * 11:09
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore