www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @361
Počítadlo


Spam poison

Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič

Kampaň „Change Your Shoes“ a jej česká vetva „Obuj se do toho“

Praha, 30. júla 2015 – Česi ročne utratia za topánky 3 149 Kč (116,4 €). Pre porovnanie najviac peňazí na svoju obuv vynaložia Taliani, v prepočte 5 863 Kč (216,72 €) za rok. Spotrebitelia však takmer nič netušia o tom, v akých podmienkach robotníci a robotníčky topánky šijú, alebo či nám pri ich nosení nehrozia nejaké zdravotné riziká. Majú tiež problém zistiť krajinu pôvodu. Uvádza to dnes publikovaný prieskum verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil v 20 európskych krajinách (1). Zmeniť podmienky v obuvníckom priemysle a zvýšiť informovanosť spotrebiteľov si kladie za cieľ práve spustená medzinárodná kampaň, do ktorej sa zapojilo 18 organizácií z Európy, Indie, Indonézie a Číny.

Kampaň „Change Your Shoes“ a jej česká vetva „Obuj se do toho“ (po slovensky: Obuj sa do toho!) sa v rámci obuvníckeho priemyslu zameriava na porušovanie ľudských i pracovných práv alebo na znečisťovanie životného prostredia (2).

„Zaujímať sa budeme nielen o nebezpečné pracovné podmienky či vyplácanie úplne nedôstojných miezd, ale chceme prispieť i k zmene legislatívy či zvýšeniu transparentnosti celého dodávateľského reťazca,“ uviedl koordinátor kampane v Českej republike Petr Mareš z organizácie NaZemi.

V roku 2013 bolo na celom svete vyrobených viac než 22 miliárd párov topánok (3). Celkom 87 % svetovej výroby topánok pritom pochádza z Ázie. Celkovo najväčšou výrobnou krajinou je Čína, kde sa v roku 2014 vyrobilo približne 14,6 miliárd párov topánok, nasleduje India, Brazília, Vietnam a Indonézia (4). Typické sú tu extrémne nízke mzdy (len 2 % z predajnej ceny jedného páru topánok sa zaplatia robotníkovi, ktorý topánky ušil (5)), veľký počet externých pracovníkov v domácnosti a nebezpečné pracovné podmienky. Ľuďom v garbiarniach hrozí vyššie riziko rakoviny, majú dýchacie ťažkosti a trpia ochorením kože. Podľa bangladéšskej mimovládnej organizácie „Society for Environment and Human Development“ až 90 % pracovníkov garbiarní v oblasti Hazaribagh zomrie skôr, než dosiahne 50 rokov. Mohammad Rahman, 17-ročný robotník z bangladéšskej garbiarne, s chodidlami pokrytými pľuzgiermi a plesňovými ochoreniami k tomu povedal:

„Musím brať lieky každý deň. Zlieza mi koža z nôh. Niektorí robotníci majú neustále bolesti hlavy z toxických plynov, ktoré na pracovisku vdychujú. Niektorí majú pľuzgiere v nose.“

Z aktuálne uverejneného prieskumu vyplýva, že až 85 % európskych respondentov by bolo ochotných zaplatiť aspoň o trochu viac za environmentálne šetrne a sociálne spravodlivo vyrobenú obuv. Prekvapivé je, že napríklad v Bulharsku a Chorvátsku by boli za takú obuv ochotní zaplatiť výrazne viac než by za ňu zaplatili napríklad v Holandsku a Belgicku. V ČR by 30 % ľudí bolo ochotných zaplatiť za svoje topánky až o štvrtinu viac (6).

Bez ohľadu na vynaložené financie má tlak spotrebiteľov na jednotlivé obuvnícke značky veľký vplyv. Aktívne môžu spotrebitelia tlačiť tiež na zmenu legislatívy. Umožní im to napríklad mobilná aplikácia Change Your Shoes, ktorú si od nasledujúceho týždňa môžu stiahnuť zo stránky www.changeyourshoes.cantat.com.

„Aplikácia dá spotrebiteľom možnosť pripojiť sa k spoločnému virtuálnemu pochodu na Brusel. Touto akciou vyzvú predstaviteľov EÚ, aby prijali jasné pravidlá, ktoré zaistia transparentnosť v dodávateľskom reťazci obuvníckeho priemyslu. To predstavuje prvý krok, ktorý môže viesť k zlepšovaniu podmienok pri výrobe obuvi,“ doplnil Mareš.

Viac sa o problematike výroby topánok dozviete zo stránky www.obujsedotoho.cz alebo si môžete stiahnuť krátku brožúru vo formáte PDF. Aktuality, fotografie z garbiarní, či videá nájdete na stránke www.facebook.com/obujsedotoho. V zapojených krajinách bude rovnako prebiehať informačná kampaň v masmédiách.

Prvý videoklip, ktorý je súčasťou tejto kampane:

Poznámky a doplňujúce informácie:

  1. Prieskum v rámci projektu Change Your Shoes uskutočnila medzinárodná spoločnosť Nielsen. Uskutočnil sa na reprezentatívnej vzorke 10 000 respondentov, 500 z každej krajiny.
    Stiahni súborPozri: www.nazemi.cz alebo z archívu: Celkové výsledky z prieskumu verejnej mienky v rámci kampane „Change Your Shoes“ (Obuj sa do toho!) (súbor je vo formáte PDF a má 1,19 MB).
  2. Garbiarne sú štvrtým najväčším znečisťovateľom na svete, hneď za ťažobným priemyslom: výskum švajčiarskej organizácie Green Cross a amerického Blacksmith inštitútu z roku 2012.
  3. Údaje z roku 2013 vo World Footwear Yearbook 2014, str. 5; pozri aj www.worldfootwear.com.
  4. Taliansko, najväčší výrobca topánok v Európe, sa medzi najväčšími producentskými krajinami zaraďuje na 10. miesto: World Footwear Yearbook 2014: str. 5.
  5. Podľa analýzy ceny páru tenisiek: brožúra Tlačí vás topánka (prehľad svetovej produkcie obuvi), str. 4 – www.nazemi.cz.
  6. Prieskum Change Your Shoes – výsledky pre ČR: str. 11.

Organizácia NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

V októbri 2014 vstúpila NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Popri odevnom priemysle, ktorému sa NaZemi venuje už šesť rokov (pozri kampaň Ušili to na nás), sa táto organizácia najnovšie začala zameriavať tiež na zlepšovanie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle (www.obujsedotoho.cz). Konajú tak spoločne s 15 európskymi a tromi ázijskými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na dodržiavanie ľudských práv pri výrobe tovaru. Spoločne chcú zvyšovať povedomie spotrebiteľov, podnecovať zmeny zákonov a posilňovať zodpovednosť firiem v oblasti pracovných podmienok.

Pod čiarou

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Foto:

Z garbiarne v BangladéšiZ garbiarne v BangladéšiZ garbiarne v Bangladéši
Z garbiarne v BangladéšiZ garbiarne v BangladéšiZ garbiarne v Bangladéši

Fotografie pochádzajú z garbiarní v Bangladéši (Hazaribagh) z roku 2014. Autorom fotografií je GMB Akash.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 30. 07. 2015 | Prečítané: 1365 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (27 hl.)
 
Sýkorka belasá (19 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 73
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore