www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @886
Počítadlo


Spam poison

Budú cirkevníci uverejňovať čísla ponožiek?

Ako si to (ne)praje predseda vlády SR Peter Pellegrini

24. júna 2018 o 12.12 h predseda vlády SR Peter Pellegrini diskutoval v relácii V politike v televízii TA3.

Moderátor Dolinský povedal:

„Tu by som sa veľmi rád pristavil možno aj pri postoji Slovenska, pán premiér Pellegrini, pretože u nás na Slovensku tie zákony pre mimovládne organizácie nie sú až také prísne. V niekoľkých balíkoch, ak si dobre spomínam, vláda aj podporila niektoré mimovládne organizácie, ale samozrejme, nie v otázkach migrácie, ale pri iných prípadoch. To znamená, na Slovensku je podľa vás tá legislatíva dostatočná, že ju netreba meniť?“

Predseda vlády SR Peter Pellegrini odpovedal:

„Ja osobne si myslím, že nie je dostatočná, pretože vždy pri snahách, aj ja osobne som bol svedkom, ak sme chystali nejakú legislatívu o potrebe uverejňovania nejakých údajov alebo inej forme komunikácie so štátom, vždy tretí sektor, lebo neziskový sektor prišiel s tým, že nás sa nedotýkajte. Môže to platiť pre všetkých živnostníkov, firmy, družstvá a tak ďalej, ale nás, ako tretí sektor sa to nesmie týkať, a prosím, dajte nám pokoj. Preto si myslím, že v rámci zvyšovania transparentnosti nesmie byť tretí sektor mať právo byť akoby chránenou nejakou skupinou, ktorá má mať výsostné nejaké iné postavenie. Áno, ja si myslím, že tak ako uverejňujú mnohé detailné údaje rôzne iné organizácie a firmy v štáte, taký istý nárok musíme klásť aj na naše občianske združenia. Ja si myslím, že aj na Slovensku príde postupne čas, aby sme väčšiu časť informácií vedeli verejne prezentovať a verejne získať o neziskových organizáciách, odkiaľ pochádzajú, ako sú financované, na čo peniaze používajú, ako s nimi narábajú a tak ďalej. Ja si myslím, že proti tomu tretí sektor, ktorý je hlavne vždy na čele boja za transparentnosť a otvorenosť, by mali ísť oni príkladom. A dokonca bez toho, aby sme im to legislatívne prinútili, by sa mali odkryť, a už dopredu nám všetkým ukázať, ako to v skutočnosti funguje, pretože oni na nás tlačia, aby sme pomaly uverejňovali aj číslo ponožiek. Takže, v tomto prípade si myslím, že ak nebudú postupovať týmto smerom, aj Slovensko bude musieť pristúpiť k úpravám, aby sme ich prinútili uverejňovať ich financovanie a pôvod peňazí, s ktorými pracujú.“

Zdroj video záznamu: TA3.

Pod čiarou

Nádhera! Predseda vlády vie legislatívne prinútiť tretí sektor, občianske združenia. OK. Ale prečo nevie prinútiť cirkevníkov? Ponúkam fikciu, ktorá až takou fikciou nie je, ako sa na prvý pohľad zdá. Predseda vlády v roku 3587 v televízii diskutuje.

Moderátor povie:

„Tu by som sa veľmi rád pristavil možno aj pri postoji Slovenska, pán premiér, pretože u nás na Slovensku tie zákony pre náboženské organizácie nie sú až také prísne. V niekoľkých balíkoch, ak si dobre spomínam, vláda aj podporila niektoré cirkevné organizácie, ale samozrejme, nie v otázkach vierouky, ale pri iných prípadoch, napríklad platy celému kléru a financovanie biskupských úradov (prevádzok ústredí), dokonca špecializované útvary ako napríklad Konferencia biskupov Slovenska. To znamená, na Slovensku je podľa vás tá legislatíva dostatočná, že ju netreba meniť?“

Predseda vlády SR odpovie:

„Ja osobne si myslím, že nie je dostatočná, pretože vždy pri snahách, aj ja osobne som bol svedkom, ak sme chystali nejakú legislatívu o potrebe uverejňovania nejakých údajov alebo inej forme komunikácie so štátom, vždy cirkvi, akože náboženský sektor prišiel s tým, že nás sa nedotýkajte. Môže to platiť pre všetkých humanistov, ateistov, satanistov, scientológov, Jehovových svedkov a tak ďalej, ale nás, ako cirkví sa to nesmie týkať, a prosím, dajte nám pokoj. Preto si myslím, že v rámci zvyšovania transparentnosti nesmie mať cirkev právo byť akoby chránenou nejakou skupinou, ktorá má mať výsostné nejaké iné postavenie. Áno, ja si myslím, že tak ako uverejňujú mnohé detailné údaje rôzne iné občianske združenia v štáte, taký istý nárok musíme klásť aj na naše cirkevné organizácie. Ja si myslím, že aj na Slovensku príde postupne čas, aby sme väčšiu časť informácií vedeli verejne prezentovať a verejne získať o náboženských organizáciách, odkiaľ pochádzajú, ako sú financované, na čo peniaze používajú, ako s nimi narábajú a tak ďalej. Ja si myslím, že proti tomu cirkvi, ktoré sú hlavne vždy na čele boja za pravdu a morálku, by mali ísť oni príkladom. A dokonca bez toho, aby sme im to legislatívne prinútili pomocou zákona o odluke cirkví od štátu, by sa mali odkryť, a už dopredu nám všetkým ukázať, ako to v skutočnosti funguje, pretože oni na nás tlačia, aby sme pomaly uverejňovali aj číslo ponožiek. Takže, v tomto prípade si myslím, že ak nebudú postupovať týmto smerom, aj Slovensko bude musieť pristúpiť k úpravám, aby sme ich prinútili uverejňovať ich financovanie a pôvod peňazí, s ktorými pracujú. Občania vedia len strohé informácie z cirkevného odboru Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, že koľko zaplatí štát z peňazí daňových poplatníkov.“

Pod čiarou

A sme späť v prítomnosti. Ako je možné, že Pellegrini sa vie ľahko porátať s občianskymi združeniami, ale na cirkevníkov nemá? Vyzerá to tak, že v demokratickom štáte máme akési vnútorné monarchistické štáty (cirkvi), ktoré si žijú svoj život, a nikto im do ich života nemôže hovoriť. Ani predseda vlády. Ten predošlý sa im tlačil do ústredia, že aj on (aj keď prísny ateista, ktorý je vysporiadaný s náboženstvom) prekonal v detstve birmovku. Strana SMER – sociálna demokracia nemá záujem o odluku cirkví od štátu. A predseda vlády sa správa, ako keby cirkevníci a politici boli prepojení pupočnou šnúrkou od topánok. Alebo zrastení ako slanina.

Čakám, kedy títo dnešní politici vypadnú z politiky, a nastúpi odvážna generácia politikov, ktorí občanom splnia ich dávnu požiadavku z Nežnej revolúcie v roku 1989. Len dúfam, že to nebude až v roku 3587.

Programové vyhlásenie občianskej iniciatívy Verejnosti proti násiliu a Koordinačného výboru slovenských vysokoškolákov
25. 11. 1989
7. bod: Žiadame dôslednú odluku cirkví od štátu.

Pozri: Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou.

Článok 3
(1) Katolícka cirkev má výlučné právo…

Článok 4
Katolícka cirkev má právo…

Článok 5
(1) Katolícka cirkev má právo…
(2) Slovenská republika garantuje nedotknuteľnosť posvätných miest…

Článok 6
(1) Svätá stolica má výlučné právo…
(3) Katolícka cirkev má výlučné právo…

Článok 8
(1) Spovedné tajomstvo je nedotknuteľné. Nedotknuteľnosť spovedného tajomstva zahŕňa právo odmietnuť vypovedať pred štátnymi orgánmi Slovenskej republiky.
(2) Slovenská republika garantuje aj nedotknuteľnosť tajomstva informácie, ktorá bola ústne alebo písomne zverená pod podmienkou mlčanlivosti osobe poverenej pastoračnou starostlivosťou.
Poznámka: Aj keby išlo o vyriešenie prípadu vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice.

Článok 9
Slovenská republika bude rešpektovať…

Článok 13
(1) Katolícka cirkev má právo…
(4) Slovenská republika uznáva…
(5) Slovenská republika vytvára podmienky…
(6) Katolícka cirkev má právo…
(7) Osoby s katolíckym vierovyznaním majú vo výchovno-vzdelávacom procese právo…

Článok 14
(1) Katolícka cirkev má právo…
(2) Kňazi, diakoni, rehoľníci, seminaristi a novici majú právo…
(3) Príslušníci ozbrojených síl a príslušníci policajných zborov majú právo…

Článok 15
Katolícka cirkev má právo…

Článok 16
(1) Katolícka cirkev má právo…

Článok 17
(1) Katolícka cirkev má právo…

Článok 18
(3) Katolícka cirkev má právo…
(4) Katolícka cirkev má právo…

Článok 20
(1) Zmluvné strany uzavrú osobitnú medzinárodnú zmluvu o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi.
(2) Katolícka cirkev má právo…
Poznámka: Od roku 2000 dodnes, to je 18 rokov, sa štátu a cirkvi akosi nechce uzavrieť zmluvu o finančnom zabezpečení. Prečo asi? Najlepším riešením je úplná odluka cirkví od štátu. Všetkých náboženských organizácií.

Článok 21
(2) Katolícka cirkev má právo…

Zaujímavé na zmluve je, že katolícka cirkev má podľa zmluvy väčšinou nejaké právo, a štát sa zmohol na služby pre cirkevníkov, že im „garantuje nedotknuteľnosť posvätných miest“ a „nedotknuteľnosť spovedného tajomstva“, ktoré „zahŕňa právo odmietnuť vypovedať pred štátnymi orgánmi Slovenskej republiky“. Ďalej sa štát zmohol na to, že „Slovenská republika uznáva“, že „Slovenská republika vytvára podmienky“ a tak ďalej.

Cirkev má práva, a štát povinnosti. Skvelá zmluva! Ale Pellegrini spí na vavrínoch. Naozaj je cirkev silnejšia než štát? Nečinnosť alebo sabotáž vlád a parlamentu od roku 1989 ohľadom odluky cirkví od štátu svedčí v neprospech politikov.

Pozri: Klerikom nevadí, že sú financovaní komunistickým zákonom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (Počet hlasov: 712)
(57.33 %)

Viac áno, ako nie (Počet hlasov: 183)
(14.73 %)

Viac nie, ako áno (Počet hlasov: 168)
(13.53 %)

Rozhodne nie (Počet hlasov: 179)
(14.41 %)Celkom hlasovalo: 1242
Súvisiace články:
Predseda vlády SR Igor Matovič je netolerantný kresťan (21.08.2020)
Financovanie náboženských organizácií na Slovensku za rok 2020 (16.05.2020)
Nemecké cirkvi stratili 660 000 členov (01.08.2018)
Cirkev si ide svoje (15.07.2018)
Odluka cirkví od štátu je typická téma pre ľavicu? (09.06.2018)
Z prvej ruky: Financovanie a odluka cirkví (04.03.2017)
Fanatizmus nikdy neviedol k šťastnej spoločnosti (04.12.2016)
Kapitalistická vláda strany SaS bude v konflikte záujmov (19.11.2016)
SNS bojuje proti náboženským menšinám (28.09.2016)
Presaďme lepšie a moderné Slovensko! (01.03.2016)
Zdena Studenková – osobnosť medzi ženami (06.02.2016)
Pakt medzi Smerom-SD a cirkvou ide proti ústave (08.01.2016)
Zákon o finančnej odluke cirkví od štátu poslanci NR SR neschválili (07.10.2015)
Zákon o finančnej odluke cirkví od štátu (01.09.2015)
ODLUKA s Havranom (14.04.2015)
Klerikom nevadí, že sú financovaní komunistickým zákonom (07.04.2015)
Kde sa píše, že strana SMER – SD išla v roku 2006 do volieb s témou o odluke? (16.03.2015)
Financovanie cirkví a náboženských spoločností v SR za rok 2014 (02.03.2015)
Petícia za schválenie finančnej odluky cirkví a politických strán od štátu v Slovenskej republike (03.02.2015)
Vulgárni kapitalisti škodia odluke cirkví od štátu (02.02.2015)
Referendum o odluke (24.01.2015)
Prezident Kiska ma sklamal (20.01.2015)
Sociálni demokrati očividne nechcú odluku cirkví od štátu (14.10.2014)
Demokratickosť a občania na Slovensku (11.08.2014)
Nový model nezávislého financovania cirkví a občianskej spoločnosti (29.05.2014)
Diskusia pri okrúhlom stole (13.05.2014)
Kedy a kde môžete podpísať petíciu za odluku? (08.05.2014)
Odštartovala sa petícia za odluku cirkví od štátu (06.05.2014)

Ján Parada, 24. 06. 2018 | Prečítané: 628 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (712 hl.)
 
Viac áno, ako nie (183 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (179 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1242
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
 Re: Veď rozmýšľaj!
22-09-20 * 16:36
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore