www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @061
Počítadlo


Spam poison

Boj za ľudské práva v Jemene

Vysokí jemenskí duchovní sú proti zákazu detských neviest.

Saná – Niektorí z najvplyvnejších jemenských islamských duchovných vodcov, vrátane šajcha Abdala Madžída Zindáního, ktorý bol podľa tvrdenia USA učiteľom Usáma bin Ládina, sú proti legislatívnej iniciatíve s cieľom zakázať sobáše detských neviest. V nedeľnom náboženskom výnose označili podporovateľov chystaného zákazu za odpadlíkov, čím podľa agentúry AP výrazne ohrozili úsilie o presadenie zákona, ktorý by vyhlásil za nelegálne sobáše dievčat mladších ako 17 rokov.

Tie sú v Jemene veľmi rozšírené a je mimoriadne ťažké snažiť sa tejto praxi zabrániť, čiastočne aj kvôli ťaživej chudobe v krajine. Obzvlášť pre chudobné rodiny v Jemene je veľkým lákadlom cena za mladistvú nevestu dosahujúca stovky dolárov.

Ako vyplýva z minuloročnej správy ministerstva sociálnych vecí, viac ako štvrtina jemenských dievčat sa vydáva pred pätnástym rokom. Svoju úlohu v tom zohrávajú aj kmeňové zvyky, vrátane presvedčenia, že z mladej nevesty sa dá vychovať poslušná manželka, porodí viac detí a uchráni sa pred pokušeniami.

Zákon z vlaňajšieho februára stanovil minimálny vek nevesty na 17 rokov. Bol však zrušený a poslaný späť parlamentnému ústavnému výboru na preskúmanie po tom, čo ho niektorí zákonodarcovia označili za neislamský. Výbor, v ktorom zasadajú aj niektorí duchovní z radov signatárov nedeľného výnosu, má podľa očakávania vydať svoje konečné rozhodnutie o tejto zákonnej norme budúci mesiac.

Vydaný výnos náboženskí vodcovia v nedeľu navyše podporili usporiadaním protestnej akcie skupiny žien, zahalených v čiernom od hlavy až po päty. Transparenty, ktoré ženy niesli, hlásali: „Áno islamským právam žien“.

„Bola som vydatá v 15 rokoch a mám teraz veľa detí,“ povedala jedna z nich. „A vydám v rovnakom veku aj svoju dcéru, ak sa rozhodnem, že je na to pripravená,“ dodala.

Osud jemenských detských neviest sa veľmi zviditeľnil pred tromi rokmi, keď osemročné dievčatko odvážne vstúpilo do súdnej miestnosti a požadovalo po sudcovi, aby rozviedol jej manželstvo s tridsiatnikom. Nakoniec táto „veľmi mladá žena“ rozvod dosiahla a zákonodarcovia začali hľadať cesty k obmedzeniu takej praxe.

Zákon, ktorý stanovuje minimálnu vekovú hranicu neviest, dôrazne podporujú skupiny bojujúce za ľudské práva. Poukazujú na rôzne krikľavé prípady, v septembri sa napríklad zamerali na prípad dvanásťročnej manželky, ktorá zomrela po trojdňovom ťažkom pôrode.

„Vláda má dve možnosti: dať dievčatám v Jemene príležitosť na život alebo ich odsúdiť na smrť,“ povedala predsedníčka jednej z jemenských skupín bojujúcich za práva žien.

Copyright © Česká tisková kancelář (ČTK) 2010, bez písomného súhlasu ČTK nie je možné tento článok ďalej publikovať.

Do slovenčiny preložil Ján Parada.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Česká tlačová kancelária
– pracuje ako politicky i ekonomicky nezávislá spravodajská agentúra
– najväčšia a najdlhšie nepretržite pôsobiaca nezávislá tlačová agentúra v Českej republike
– poskytuje objektívne a spoľahlivé spravodajstvo o dianí v Česku, na Slovensku i vo svete
– už od roku 1918 sa zaoberá získavaním, spracovaním, ukladaním a distribúciou informácií, od roku 1996 ČTK nepoberá štátne dotácie, a od roku 1997 je ziskovým podnikom
Čerpané z: ČTK

ČTK, 23. 03. 2010 | Prečítané: 4550 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Aký je váš názor pri zániku mandátu poslanca NR SR ohľadom odstupného, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin?


Celkom hlasovalo: 23
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore