www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @324
Počítadlo


Spam poison

Bienále ilustrácií Bratislava 2011

23. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež

Bienále ilustrácií Bratislava 201123. ročník Bienále ilustrácií Bratislava 2011, ktorého usporiadateľom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Slovenská komisia pre UNESCO a hlavným organizátorom je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, sa bude konať od 2. septembra do 26. októbra 2011.

Slávnostné otvorenie sa uskutoční 2. septembra o 17.00 hod. v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Súťažná časť BIB bude prezentovaná v Dome umenia na Nám. SNP 12. Zúčastní sa na nej 44 krajín, 356 ilustrátorov s 2 318 ilustráciami zo 458 kníh.

Na bienále, okrem súťažnej časti – výstavy originálov ilustrácií detských kníh z celého sveta, predstavujeme tradične výstavu nositeľa prestížnej ceny Grand Prix BIB z predchádzajúceho ročníka a nositeľov Cien H. CH. Andersena za ilustráciu a literatúru. Na BIB 2011 v strednej sále Domu kultúry ponúkame rozsiahlu kolekciu diel španielskeho ilustrátora J. A. Tàssiesa Penellu (Grand Prix BIB 2009), tvorbu Jutty Bauerovej z Nemecka (Cena H. CH. Andersena 2010 za ilustrácie) a knihy a text o Davidovi Almondovi z Veľkej Británie (Cena H. CH. Andersena 2010 za literatúru). Okrem toho tvorbu jedného z významných slovenských ilustrátorov Karola Ondreičku. Súčasťou expozícií v tomto priestore je Výber originálov ilustrácií z BIB-UNESCO Workshopov Albína Brunovského 1983 – 2009.

V BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti, otvárame výstavu Sekretariátu BIB Z depozitára, ktorá má vernisáž 31. 8. 2011 o 16.00 hod. Súčasťou programu BIB 2011 sú sprievodné výstavy, ktoré vznikli vďaka spolupráci so zahraničnými kultúrnymi inštitútmi zastúpenými v Bratislave a galériami.

Pred otvorením BIB oznámi Medzinárodná porota na tlačovej konferencii svoj verdikt – Grand Prix, 5 Zlatých jabĺk, 5 Plakiet a Čestné uznanie vydavateľstvu. Novinkou tohto roku je vyhlásenie rozhodnutia o Cene detskej poroty zároveň s ostatnými cenami. Podujatie bude pokračovať zasadnutím Medzinárodného komitétu, a v niekoľkých nasledujúcich dňoch dvoma tradičnými podujatiami – Medzinárodným sympóziom a Medzinárodným pracovným seminárom BIB-UNESCO Workshopom Albína Brunovského. Sympózium sa uskutoční v Park Inn Danube Hoteli na Rybnom námestí 1. Na sympóziu sa budú zaoberať témou Ilustrácia vo svete nových médií odborníci z 12 krajín. Medzinárodný pracovný seminár BIB-UNESCO Workshop Albína Brunovského sa uskutoční v kaštieli v Mojmírovciach pri Nitre a bude trvať týždeň pod vedením významného slovenského ilustrátora Petra Uchnára. Na tému workshopu Ilustrácie do kuchárskej knihy pre fantastické bytosti budú tvoriť umelci z 8 krajín a ich diela budeme prezentovať v katalógu na výstavách v zahraničí i na Slovensku.

Súčasťou BIB budú aj programy pre deti a tohtoročnou novinkou, ktorú sa BIBIANA rozhodla predstaviť malým návštevníkom bienále, je uvedenie 11. prehliadky alternatívnych a bábkových divadiel pre deti Hráme pre Vás priamo v Dome umenia.

Členovia poroty:

  1. Murti Bunanta (Indonézia)
  2. Fanuel Hanán Díaz (Venezuela)
  3. Iwona Chmielewska (Poľsko)
  4. Roberta Chinni (Taliansko)
  5. Marek Ormandík (Slovensko)
  6. Nikolaj Popov (Rusko)
  7. Peter Schneck (Rakúsko)
  8. J. A. Tàssies Penella (Španielsko)
  9. Helle Vibeke Jensen (Dánsko)
  10. Truusje Vrooland-Löb (Holandsko)

Medzinárodná porota BIB 2011 (životopisy)

Murti Bunanta(ová) (Indonézia)

Je zakladateľkou a prezidentkou Spoločnosti pre podporu detskej literatúry. Je prvou osobou, ktorá získala doktorát za výskum v detskej literatúre na Indonézskej univerzite v roku 1997. Svoj výskum detskej literatúry začala počas vysokoškolského štúdia. V roku 1987 založila Spoločnosť pre podporu detskej literatúry, kde je prezidentkou. Je to nezisková organizácia, ktorá robí rôzne aktivity na podporu detského čítania v Indonézii. Od roku 1988 prednáša detskú literatúru na Oddelení knižnej vedy na Indonézskej univerzite.

Založila INABBY – Indonézsku sekciu IBBY v roku 1990 a dodnes je jej prezidentkou. V rokoch 1992 – 1996 bola členkou Exekutívy IBBY. Okrem toho je členkou viacerých medzinárodných spoločností zameraných na literatúru pre deti.

Murti Bunantaová je autorkou množstva článkov zameraných na národnú aj medzinárodnú literatúru pre deti. Okrem toho je aj autorkou 43 kníh pre deti. Za mnohé z nich získala aj medzinárodné ocenenia.

Bola členkou viacerých medzinárodných porôt – napr. Asahi Shimbun Reading Promotion Award, BIB a ďalšie.

Fanuel Hanán Díaz (Venezuela)

Vyštudoval literatúru so špecializáciou na aplikovanú vedu a umenia v oblasti televízie na univerzite v Caracase. Bol koordinátorom Oddelenia kníh pre deti a mládež a editorom časopisu Parapara. Participoval na venezuelskom programe na podporu čítania. Bol členom poroty vo viacerých národných aj medzinárodných súťažiach pre detskú literatúru. Prednáša a vedie workshopy na rôznych seminároch aj mimo Venezuely. Na štipendijnom pobyte v International Jugendbibliothek v Nemecku, sa venoval výskumu tlačových a ilustračných techník v starých detských knihách. Napísal viacero náučných detských kníh, ale aj teoretické publikácie. Za svoju tvorbu získal viacero ocenení. Ako teoretik spolupracoval s medzinárodnými časopismi, ktoré sú zamerané na vzdelávanie a detskú literatúru. Momentálne koordinuje vydávanie viacerých nezávislých vydaní náučných kníh pre deti a je editorom kníh vo viacerých vydavateľstvách.

Roberta Chinni(ová) (Taliansko)

Roberta Chinniová je projektovou manažérkou bolonského knižného veľtrhu. Pre bolonské výstavisko, ktoré je organizátorom medzinárodného knižného veľtrhu, pracuje od roku 1989 v oblasti partnerstiev a špeciálneho výstavného sektoru. Pracovala na rôznych postoch a od júla 2000 začala pracovať pre organizátorov Detského knižného veľtrhu v Bologni. Od roku 2006 sa stala projektovou manažérkou.

Iwona Chmielewska (Poľsko)

Vyštudovala ilustráciu na Akadémii výtvarných umení u Marie Pokorskej. Ilustrovala viac ako 20 kníh v Poľsku a 13 titulov v zahraničí (Kórea, Španielsko, Mexiko a Čína). Okrem ilustrovania je aj autorkou kníh. Viackrát bola ocenená za svoju prácu – v Bologni, Varšave, Soule, na BIB 2007 získala Zlaté jablko.

Marek Ormandík (Slovensko)

Študoval na Strednej umeleckopriemyselnej v Bratislave, odbor propagačná grafika, a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u doc. Lebiša, prof. Rumanského a prof. Kállaya. Venuje sa maľbe a ilustrácii. Vystavoval na viac ako 50 samostatných výstavách a množstve kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí. Za svoju tvorbu získal v roku 2011 cenu za umenie – Krištáľové krídlo.

Nikolay Popov (Rusko)

Vyštudoval na Moskovskom polygrafickom inštitúte. Od roku 1967 je členom Maliarskeho združenia Ruskej federácie. Od roku 1995 je členom Ruskej akadémie grafického dizajnu. Venuje sa litografii, ilustrácii, výtvarným objektom, kresbe ceruzou a medirytine. Za svoju tvorbu dostal množstvo ocenení, okrem iného Grand Prix BIB 1975, Medzinárodnú cenu kritiky Najlepšia kniha roka v Bruseli 1996. Jeho tvorba je prezentovaná na trvalej výstave Umenie XX. storočia v Tretjakovskej galérii. Prednášal a viedol workshopy v Taliansku.

Peter Schneck (Rakúsko)

Po štúdiu vzdelávania a politických vied obhájil doktorát na Viedenskej univerzite. Je zameraný na výskum v oblasti čítania na Inštitúte vzdelávania mesta Viedeň, ktorého bol riaditeľom. V roku 1992 – 2001 bol vedúcim Rakúskej federálnej kancelárskej divízie na podporu detskej literatúry. Od roku 2001 bol zodpovedný za detskú literatúru Oddelenia pre umenia Rakúskej federálnej kancelárie.

Okrem toho pracoval ako člen vydavateľskej komisie detského literárneho časopisu 1001 Buch. Viedol Rakúsku knižnú porotu. Tiež pracoval v Medzinárodnom inštitúte pre detskú literatúru a výskum čítania, v Rakúskom detskom knižnom klube a Rakúskej sekcii IBBY.

Bol členom poroty Ceny Hansa Christiana Andersena a aj jej predsedom, členom Exekutívy IBBY a v rokoch 2002 – 2006 prezidentom IBBY.

Josep Antoni Tàssies Penella (Španielsko)

Ilustrátor, ktorý získal Grand Prix BIB 2009. Jeho dielo odráža rozvážny a zároveň vášnivý charakter Kataláncov a tiež vznešenú a nepoddajnú povahu Aragóncov. Vyštudoval žurnalistiku na Autonómnej univerzite v Barcelone.

V roku 1991 vyhral I. cenu na Týždni detskej knihy od Španielskej sekcie IBBY. Prezentoval tu svoj inovatívny a kontroverzný štýl, ktorý doteraz rozdeľuje názory v Španielsku. V roku 1997 dostal II. cenu za najlepšiu detskú knihu od španielskeho Ministerstva kultúry a neskôr bol ocenený aj mnohými ďalšími cenami v Španielsku a v zahraničí.

Helle Vibeke Jensen(ová) (Dánsko)

Vyštudovala Dánsku dizajnovú školu. Je ilustrátorkou detských kníh. Okrem ilustrácií sa venuje aj dizajnu a vedie medzinárodné workshopy. Za svoju tvorbu dostala viacero ocenení, okrem iného aj Plaketu BIB 1999. Svoje diela vystavovala v Dánsku aj v zahraničí, viackrát sa zúčastnila na BIB so svojimi ilustráciami.

Truusje Vrooland-Löb(ová) (Holandsko)

Je kritičkou literatúry pre deti so špecializáciou na ilustrácie v detských knihách. Pravidelne publikuje články v odborných časopisoch a venuje sa aj literárnej kritike kníh pre deti. Pracovala na projekte pre podporu čítania Amsterdamskej verejnej knižnice. Pracovala vo viacerých porotách a výboroch pre ilustrácie v detských knihách – napr. BIB, Cena H. Ch. Andersena. Bola aj kurátorkou výstavy holandských ilustrátorov, ktorá bola prezentovaná po celom svete v priebehu niekoľkých rokov. Vydala knihu o svojom otcovi – výtvarníkovi a v roku 2010 knihu veršov pre deti.

Stiahni súborZoznam krajín BIB 2011 s uvedením počtu ilustrátorov, ilustrácií a kníh je dostupný ako samostatný súbor v kategórii Súbory na stiahnutie (súbor je vo formáte PDF a má 40 kB).

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre detiKontakt:
BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti
Panská 41
815 39 Bratislava
Tel.: 02 5441 8488
Fax: 02 5443 5366
E-mail: info@bibiana.sk
Webová adresa: www.bibiana.sk

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

PhDr. Dagmar Valčeková
– organizačná a mediálna manažérka
– BIBIANA, Medzinárodný dom umenia pre deti, je kultúrna inštitúcia s medzinárodnou pôsobnosťou. Vznikla v roku 1987 ako partner svetoznámeho podujatia s dlhoročnou tradíciou Bienále ilustrácií Bratislava. Spočiatku sa úzko špecializovala ako galerijná ustanovizeň, ktorá podporovala rozvoj úrovne ilustračnej knižnej tvorby pre deti a skvalitňovanie detskej literatúry doma aj v zahraničí. Neskôr sa začali rozširovať možnosti pre rozvíjanie a šírenie umeleckej tvorby pre deti v bohatom spektre druhov a žánrov. Vznikol priestor pre porovnávanie výsledkov domácej tvorby a jej teoretickej reflexie v medzinárodných súvislostiach. Dnes je BIBIANA obsahom svojej činnosti jedinou takouto inštitúciou v Slovenskej republike a jednou z mála podobných v celej Európe.
Čerpané z: www.bibiana.sk

Súvisiace články:
XIII. ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti BAB 2016 (16.10.2016)
Bienále animácie Bratislava 2016 (04.10.2016)
Najkrajšie a najlepšie detské knihy 2015 (26.06.2016)
Inšpiratívne a kreatívne leto pre deti v BIBIANE (11.06.2016)
Najkrajšie knihy Slovenska 2015 (22.04.2016)
Knižné hody (27.08.2015)
Sám proti Liliputu (22.07.2015)
Súčasná slovenská ilustrácia detskej knihy (01.06.2015)
Cesta do neznáma (24.02.2014)
Tomáš Klepoch – Výber z tvorby (30.08.2013)
24. Bienále ilustrácií Bratislava 2013 (30.08.2013)
Najkrajšie české knihy v BIBIANE (09.07.2013)
Oblečený čas (01.03.2013)
Bienále animácie Bratislava (BAB 2012) (09.10.2012)
MDD 2012 v BIBIANE (25.05.2012)
Najkrajšie knihy Slovenska 2011 (02.05.2012)
Dínom Dánom (12.04.2012)
Hodnoty súčasnej slovenskej literatúry pre deti a mládež (03.04.2012)
Z ruky do ruky (23.03.2012)
Výstavy Sme Rómovia a Maľovaná krajina (24.02.2012)
Najkrajšie české a slovenské detské knihy (27.01.2012)
Cena Ľudovíta Fullu a Cena Trojruža (05.12.2011)
Kiwanis bábiky pomáhajú 2011 (24.11.2011)
História Európy – putovanie v obrazoch (14.10.2011)
Dobrodružstvá sardinky (14.10.2011)
Sprievodné výstavy a podujatia BIB 2011 (26.08.2011)
Detská porota časopisu Fifík (26.08.2011)
Výstava Z depozitára (26.08.2011)
Najkrajšie knihy Slovenska 2010 (02.05.2011)
Hokejovo v BIBIANE (01.04.2011)
Bienále animácie Bratislava (07.10.2010)
X. ročník Bienále animácie Bratislava (07.10.2010)
Hráme pre Vás 2010 (01.07.2010)

Dagmar Valčeková, 26. 08. 2011 | Prečítané: 4597 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore