www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @366
Počítadlo


Spam poison

Biela noc 2013 pritiahne do Košíc aj umelcov z Japonska a Austrálie

Biela noc/Nuit Blanche 2013

Doposiaľ najväčší počet, až 41 umeleckých inštalácií, premení v Košiciach – Európskom hlavnom meste kultúry 2013 noc 5. októbra na „bielu“. Medzi stovkou umelcov, ktorí vdýchnu život nočnému mestu, budú až šiesti umelci z Francúzska a po prvýkrát aj tvorcovia z Austrálie a Japonska. Návštevníkov, ktorí si odrieknu víkendový spánok, potešia aj jedinečné, atypické kultúrne diela z Anglicka, Česka, Talianska, Maďarska, Slovenska a Španielska.

„Za poctu považujem fakt, že už tretíkrát do Košíc, v priebehu jediného roka, pricestuje Francúzka Elise Morinová, ktorú si určite priaznivci Bielej noci pamätajú ako autorku vodnej inštalácie Water Carrier na Mlynskom náhone a krehkého Cumulusu, ktorý vytvorila z lepiacich pások v Dóme sv. Alžbety,“ uviedla kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Ako dodala, Elise Morinovej sa tak zapáčila atmosféra v Košiciach, že v tomto roku dala prednosť účasti na Bielej noci v Košiciach pred Parížom. Predstaví sa monumentálnou site specific inštaláciou z 22 000 metrov nitiek. Podľa Pacákovej bude krehká a veľmi zaujímavá a potvrdí to, čo je o Elise známe, že vytvára nežné vstupy do verejného priestoru.

„Z môjho pohľadu je dôležité, že zahraničná umelkyňa, ktorá je zvyknutá na úplne iné podmienky a rozpočty, na iný svet, si tento projekt a spoluprácu s Košicami natoľko obľúbila, že sa k nám opakovane vracia. Som si istá, že v Paríži by to za cenu, ktorú jej mi môžeme ponúknuť, nerobila. Pre mňa je to veľké ocenenie, ktoré sa udeje málokedy,“ vyznala sa Z. Pacáková.

Od protinožcov pricestuje prvýkrát do Košíc James Tapscott, mladý Austrálčan, ktorý robí svetelné inštalácie vo verejnom priestore. Pozoruhodný je pritom fakt, že sa zriekol svojho, na naše pomery nereálne vysokého honoráru. Ako povedala Z. Pacáková:

„Napísala som mu, že by mi bolo cťou privítať ho na Bielej noci, aj keď náš rozpočet je veľmi limitovaný. Do piatich minút mi odpísal, že si pozrel náš minuloročný program a príde veľmi rád, dokonca nás aj podporí a vzdá sa honoráru. James teda príde na dva týždne do Kasární/Kulturparku a priamo tam bude tvoriť site specific svetelnú inštaláciu z optických káblov.“

Z Japonska prídu dvaja mladí umelci v rámci projektu K.A.I.R. Junichiro Ishii a Manabu Kanai, ktorí v Košiciach zostanú niekoľko mesiacov. V spolupráci s DIG Gallery sa podarilo zabezpečiť, že do Košíc zavíta aj významný soundartista Yuri Suzuky. Cťou pre organizátorov Bielej noci je možnosť predstaviť dve významné diela špičkového umelca Ryoichi Kurokawu.

„Prvýkrát v Košiciach vystavíme holografický objekt s názvom Mol, ktorý je technologicky a finančne veľmi náročný. Bude vystavený na Timonovej 4, za čo sme vďační podpore EU Japan Fest,“ spresnila Z. Pacáková.

V Košiciach sa dosiaľ neprezentoval ani Talian Luca Pulvirenti, profesor nových médií zo Sicílie. Priaznivcov mappingu poteší novou formou svojho predstavenia – live mapppingom na zadnej fasáde historickej budovy Štátneho divadla. Nóvum bude v aktívnej účasti umelca, ktorý bude naživo zasahovať do projektovaného vizuálu.

Ďalším netradičným dielom bude interaktívna svetelná stena Water Light Graffiti od francúzskeho umelca Antonina Fourneau, ktorá reaguje na vodu. Návštevníci si na nej môžu vyskúšať maľovanie vodou, ktorá spúšťa svetelné body. Ide o divácky veľmi obľúbené dielo, ktoré už prešlo takmer celý svet.

„Použitie vody, ktorá nemá ani tvar ani farbu na kresbu svetlom, je magickým zážitkom, bez ohľadu na vek či umelecké cítenie verejnosti. Táto možnosť sa v konečnom dôsledku stáva novým druhom interakcie s mestskou architektúrou. Tým, že sa kombinuje prírodný prvok s technológiou, jej používateľ sa môže vyhrať napríklad s počasím alebo s rýchlosťou vyparovania. Počas daždivých dní napríklad Water Light Graffiti dokáže prekvapujúco premeniť navlhnuté LED diódy na ohňostroj,“ priblížil svoje dielo autor Antonin Fourneau.

Rovnako po prvýkrát sa v Košiciach objaví tzv. participačné dielo, ktoré spolu s Mademoiselle Maurice, umelkyňou pôsobiacou vo Francúzsku a v Japonsku, budú vytvárať samotní Košičania. Inštalácia je ovplyvnená japonskou kultúrou a na stene Katovho domu pri Miklušovej väznici vznikne čarovné dielo, vytvorené pomocou starého japonského umenia skladania papiera – origami. Na jeho vytvorenie chce umelkyňa použiť až 30-tisíc papierových skladačiek! Nie je vylúčené, že ak sa jej zámer vydarí, pôjde nielen o slovenský rekord. Na výrobe origami sa budú podieľať klienti z domovov sociálnej starostlivosti a študenti škôl v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Organizátori však pozývajú k spolupráci všetkých, ktorí majú chuť zapojiť sa.

„Privítame skutočne všetkých, od škôlkarov, školopovinné deti, celé rodiny až po seniorov. Vzhľadom na veľkoleposť diela pripravujeme v Kasárňach/Kulturparku v stredu, 25. septembra, o 17.00 h verejný workshop, na ktorom budeme origami spoločne vyrábať. Pozvaný je každý, kto má chuť sa k nám pripojiť. Ďalší záujemcovia sa môžu prihlásiť aj na e-mailovej adrese alexandra.varcholova@kosice2013.sk. Každému, kto sa prihlási, zašleme potrebné inštrukcie,“ zdôraznila Z. Pacáková.

Trasa so site specific inštaláciami povedie okolo Tabačky, Hlavnou ulicou, po ročnej pauze aj Mestským parkom a končiť bude vo vynovenom priestore Kasární/Kulturparku. Tohoročnou novinkou Bielej noci budú hudobné produkcie – koncert britskej kapely The Orb a polnočná After Party v Kasárňach/Kulturparku. Výťažok z oboch pôjde na konto verejnej zbierky pre budúcoročnú Bielu noc.

„V spolupráci s organizáciou KOŠICE – Turizmus sme pripravili nielen veľkú verejnú zbierku, ale zakladáme aj občianske združenie Biela noc. V duchu kampane ‚Bodka pre Bielu noc‘ dostane každý návštevník za dobrovoľný príspevok svietiacu bodku, ktorá nás bude spájať a symbolizovať náš spoločný zámer, aby sa podujatie tohto formátu v Košiciach udržalo, aj naďalej prinášalo svetovú umeleckú kvalitu a ostalo pritom bezplatné,“ spresnila Z. Pacáková.

Podľa nej aj malá finančná pomoc dokáže pri veľkom počte návštevníkov výrazne pomôcť pri financovaní Bielej noci v roku 2014.

„Ľudia by sa tak stali patrónmi Bielej noci a ukázali by, že sú ochotní postaviť sa za kvalitné umenie. A možno by boli aj skvelým príkladom pre firmy alebo organizácie, ktoré majú potenciál stať sa kultúrnymi mecenášmi. Veď čaro Bielej noci je práve v jej jedinečnosti a interakcii s ľuďmi,“ dodala.

Vstupenka v cene 5 eur na koncert The Orb v Kasárňach/Kulturparku bude zároveň platiť aj na After Party, ktorá sa začne o polnoci. Vstupné na party pre ostatných sú 3 eurá. Hlavným partnerom Bielej noci 2013 je Francúzsky inštitút na Slovensku/Institut Français de Slovaquie a významnú partnerskú podporu poskytuje tiež Francúzska aliancia v Košiciach, VSE RWE Group a EU Japan Fest.

Naj Bielej noci/Nuit Blanche 2013

ZAUJÍMAVOSTI

 • 1 noc
 • 100 umelcov
 • 10 krajín
 • 3 kontinenty
 • 41 stanovíšť
 • 16 umeleckých žánrov
 • 200 dobrovoľníkov
 • 14 dídžejov
 • 5 tvorivých dielní pre deti
 • najstarší umelec 61 rokov
 • najmladší umelec 24 rokov

PRVENSTVÁ

 • holografická inštalácia
 • Silent Disco
 • Digital-life mapping
 • Vodné graffiti
 • Patricipačná inštalácia
 • After Party
 • Verejná zbierka

REKORDY

 • 22 000 metrov nitiek
 • 10 000 papierových origami
 • 60 vodno-svetelných objektov
 • 500 m optických káblov
 • 3 000 živých kvetov
 • 4 000 kartónových roliek
 • 400 lampiónov
 • 25 000 svietiacich bodiek

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, n. o.
Mesto Košice založilo neziskovú organizáciu predovšetkým za účelom prípravy, realizácie, monitoringu a hodnotenia projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a súvisiacich činností a projektov podľa projektu Košice Interface 2013 schváleného medzinárodnou výberovou komisiou dňa 9. septembra 2008 v Bratislave.
Čerpané z: www.kosice2013.sk

Súvisiace články:
Charizmatická Mélanie Pain preladí hudbu na novú vlnu (05.12.2013)
Návštevníci portálu „prelistovali“ za päť rokov takmer 3,5 milióna stránok (05.12.2013)
Malá bodka za veľkým začiatkom (25.11.2013)
British Express otvára vizuálnu scénu Britských ostrovov (13.11.2013)
Cesta do neznáma prinesie témy a formy „na hrane“ (12.11.2013)
Päť neopakovateľných festivalových dní Quasars Ensemble & Košice (18.10.2013)
Biela noc 2013 prinesie rekordných 41 inštalácií a do histórie sa zapíše aj niekoľkými prvenstvami (30.09.2013)
Origami pre Bielu noc skladajú v Košiciach všetci – deti, študenti, hendikepovaní, dôchodcovia i väzni (24.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 presiahne európsky kontinent (10.09.2013)
Trienále súčasného obrazu otvorí novú kapitolu umenia (06.09.2013)
Charizmatický Krzysztof Penderecki sa Košičanom prihovorí hudbou (05.09.2013)
Biela noc/Nuit Blanche 2013 bude mať svetový rozmer (05.09.2013)
Dve jubileá v jednom roku (05.09.2013)
Pražský výběr uvidíte aj ONLINE! (14.08.2013)
Geometrické polia (01.08.2013)
Festival Leto v parku sa začína už túto sobotu (31.07.2013)
Umením architektov je vytvárať priestor pre umenie (25.07.2013)
MEDZICENTRUM IV. bude o nových prístupoch tvorby vo verejnom priestore (22.07.2013)
Festival Leto v parku sa vracia do Kasární/Kulturparku (10.07.2013)
Košická Hala umenia ponúkne predovšetkým súčasné vizuálne umenie (03.07.2013)
Multižánrová umelecká performancia skončila (25.06.2013)
Prezentácia Európskeho hlavného mesta kultúry v Moskve a Petrohrade (21.06.2013)
Vybetónovaným korytom Mlynského náhonu na 24 hodín opäť potečie „voda“ (18.06.2013)
Yuri Dojc: Last Folio (10.06.2013)
V Košiciach sa chystá veľký umelecký Návrat vody do mesta (06.06.2013)
Deň detí na KVP (29.05.2013)
Koncert slnka z japonského hudobného neba (26.05.2013)
Mesto sa zmení na obrovské hudobné pódium (22.05.2013)
Festival USE THE C!TY sa začína už dnes (22.05.2013)
Umenie vo verejnom priestore (20.05.2013)
Košický hrad už túto sobotu umožní návrat do stredoveku (14.05.2013)
Mesto Košice si užijete počas piateho ročníka festivalu USE THE C!TY (13.05.2013)
Plávajúce umenie rozkvitlo na Mlynskom náhone (07.05.2013)
Počas Dní Pentapolitany sa predstavia regionálni umelci (06.05.2013)
Košické sídliská ožijú kultúrou (22.04.2013)
EHMK pozýva na výstavu fotografií do Londýna (10.04.2013)
Hudba medzi Východom a Západom (10.04.2013)
Jakubisko ukáže výtvarné diela aj za 700 000 Kč (23.03.2013)
Gotický skvost privíta hudobnú ikonu Jordiho Savalla s orchestrom (22.03.2013)
Filmové skvosty Jakubiska ozdobia výtvarné diela (15.03.2013)
V košickej katedrále vystúpi Jordi Savall (08.03.2013)
Japonská fraška kjógen Buaku (25.02.2013)
Hostia One Day Jazz Festivalu (18.02.2013)
One Day Jazz Festival prináša do Košíc jazzovú špičku (18.02.2013)
Quasars Ensemble budú v roku 2013 rezidenčným súborom Kasární/Kulturpark (28.01.2013)
Košičania nesklamali! (20.01.2013)
V Štátnom divadle odhalili tajomstvo Košického vesmírneho programu (20.01.2013)
Košice – odporúčaná destinácia pre rok 2013 (20.01.2013)
Európske peniaze dajú kraju schopnosť konkurovať (19.01.2013)
Stiahnite si aplikáciu „Kosice 2013“ (19.01.2013)
Metropola východu ožije počas víkendu Otváracím ceremoniálom na Planéte Košice (18.01.2013)
Stosedemdesiat mladých Košičanov pomôže v zákulisí Otváracieho ceremoniálu EHMK (18.01.2013)
Otvárací ceremoniál symbolicky odštartuje novú budúcnosť Košíc (12.01.2013)

Košice – EHMK 2013, 19. 09. 2013 | Prečítané: 1762 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore