www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @331
Počítadlo


Spam poison

Ateisti sa nemodlia

Lebo nie sú odkázaní na povery

Týždenník The New Yorker uverejnil 8. novembra 2016 karikatúru, ktorej autorom je David Sipress.

David Sipress

Po kliknutí na karikatúru sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 000 × 700 bodov.

S popisom pod karikatúrou:

„The system has crashed – even the atheists are praying!“

„Systém padol, aj ateisti sa modlia.“

Karikatúrou reagujú na výsledok volieb v USA, keď z volebných výsledkov vyplynulo, že novým prezidentom USA bude Donald Trump.

Andrew Copson, prezident Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (International Humanist and Ethical Union; IHEU), sa 3. augusta 2016 vyjadril:

„IHEU je politicky neutrálna v zmysle kampane za jednu z bežných politických strán. Pre mnohých humanistov je však vzostup popularity Donalda Trumpa v USA a nárast anti-EÚ zmýšľania v Európe príkladom novej demagógie a ústupu od medzinárodných ideálov, čo je dôvodom na poplach.“

Pozri: Andrew Copson, Where does humanism stand at a time of crisis? v preklade Stanovisko humanizmu v čase krízy (Zošity humanistov č. 109).

Roy Speckhardt, výkonný riaditeľ Americkej humanistickej asociácie (American Humanist Association) 9. novembra 2016 povedal:

„Kladieme dôraz na politiku, založenú na rozume, vedeckom bádaní, súcite s druhými a rovnosti so všetkými, ktorí sú dnes zabudnutí, pretože práve bol za prezidenta Spojených štátov amerických (USA) zvolený muž, ktorý nerobil tajnosť z toho, že je v opozícii voči temer všetkému, za čo sme my stáli.

Horšie ako iba mariť stimuláciu pokroku je skutočné ‚spiatočníctvo‘ nového prezidenta. Tento spiatočník povedal: ‚Som za-život (pro-life) a vymenujem sudcov, ktorí sú za-život.‘ V súvislosti so zákonmi o rúhaní povedal: ‚Žiaden líder, osobitne žiaden náboženský líder, nemá právo miešať sa do náboženstva či viery iného človeka.‘

A tento spiatočník (Donald Trump) dodal: ‚Ideme brániť kresťanstvo a môžem povedať, že nemám čo byť politicky korektný. Ideme ho brániť.‘

Som zhrozený skutočnosťou, že toľkí volili zvrat pokroku, ktorý dosiahla naša spoločnosť za Obamovej správy. Dosiahli sme rovnosť manželstiev pre Američanov, ktorí sú LGBTQ, aby sme zachovali právo voľby pre ženy. Mám silné dôvody veriť, že Amerika bola na dobrej ceste stať sa lepšou krajinou pre všetkých, vrátane humanistov, ateistov a agnostikov.

Neviem, čo sa stane za najbližšie štyri roky. Ale viem, že všetci, ktorí sme členmi v americkej IHEU, budeme rany vracať. Nebudeme sa nečinne prizerať, keď budú naše práva vážne ohrozované.“

Pozri: IHEU statement on the US Presidential election – Build bridges, not walls (11. novembra 2016), v preklade Stavajme mosty, nie múry (Vyhlásenie IHEU k prezidentským voľbám v USA) a článok Atheist groups respond to Donald Trump's presidential nomination (Ateistické organizácie reagujú na zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta), ktorý Dan Arel uverejnil 9. novembra 2016.

David Silverman, prezident Amerických ateistov (American Atheists), vydal nasledujúce vyhlásenie:

„Pevne dúfam, že pán Trump uzná záväzky, ktoré má ohľadom ochrany ústavnej odluky náboženstva od vlády (odluky cirkví od štátu), ako ho mali v úmysle naši zakladatelia a budú konať podľa priania tých, ktorých teraz zastupujú. Podobne vyzývam všetkých členov amerického senátu a parlamentu, aby odmietli zneužívanie náboženstva na rozdelenie nášho národa alebo ako prostriedok pri určovaní verejnej politiky.

Okrem toho musí ateistická spoločnosť zdvojnásobiť naše úsilie o ochranu pravej náboženskej slobody a občianskych práv všetkých Američanov. Odmietame falošnú verziu ‚náboženskej slobody‘, ktorú nám podstrkávajú tí, ktorí chcú zneužívať svoje náboženstvo ako výhovorku pre ignorovanie zákona a diskrimináciu členov LGBTQ komunity, žien a náboženských menšín.

Voľby sú za nami, prišiel čas zanechať rozdeľujúcu náboženskú rétoriku a politiku a pracovať na tom, aby sa náš štát stal naozaj ‚jedným národom, nerozdeliteľným‘. Táto práca začína už dnes.“

Pozri: Atheists Call on Trump to Reject Divisive Religious Rhetoric, Policies (Ateisti oslovujú Trumpa, aby odmietol deštruktívne náboženské rétoriky a zásady), American Atheists, 9. novembra 2016.

Americká etická únia (American Ethical Union) vo vyhlásení z 10. novembra 2016 uviedla:

„Náš národ bol rozbúrený polemikami a spormi pri spustení volieb roku 2016 a hoci môžeme cítiť úľavu z toho, že obdobie volieb sa skončilo, čelíme neistej budúcnosti s ťažkými prekážkami pred nami doma aj v zahraničí.

Vo svojej ďakovnej reči zvolený prezident Trump sľúbil, že bude ‚prezidentom všetkých Američanov‘ a bude ‚hľadať spoločné základy, nie nepriateľstvá; partnerstvá, a nie konflikty‘.

Budeme tlačiť na to, aby pán Trump a ostatní členovia vlády sa spoločne usilovali o zjednotenie, žiaľ, rozdeleného národa a jeho smerovanie dopredu ako zapálení svetoobčania. Vo svojom povolebnom prejave Hillary Clintonová pripomenula, že ‚naša ústavná demokracia vyžaduje našu trvalú spoluúčasť, a nielen každé štyri roky. Tak robme, koľko len vládzeme, aby sme išli dopredu vo veciach, ktoré sú nám drahé. Nech naše národné hospodárstvo pracuje pre dobro všetkých, nielen tých, ktorí sú hore; chráňme svoju krajinu a celú planétu. Pováľajme prekážky, ktoré bránia Američanom uskutočniť svoje sny.‘

Americká etická únia bude naďalej rešpektovať a podporovať hodnotu a dôstojnosť všetkých, no najmä tých, ktorí trpeli útlaku a čelili nadmerných ťažkostiam v živote. Budeme povzbudzovať ľudí, aby empaticky vypočuli druhých a spolupracovali s nimi napriek rozdielnostiam a nesúhlasom. Budeme pokračovať v práci za čestnejší svet a spravodlivejšiu ekonomiku, posilňujúcu spravodlivosť a za používanie rozumu a vedeckých metód pri riešení početných problémov, ktorým čelíme. Dúfame, že spolu vybudujeme spravodlivejšiu a súcitnejšiu spoločnosť.“

Ako vidíte, ateisti sa nemodlia. Modliť sa môžu akurát nábožní k svojim nadprirodzeným bytostiam, o ktorých si ateisti aj tak myslia, že ide o vymyslené bytosti podobne ako sú vymyslené bytosti v rozprávkach pre deti. Náboženstvá sú vlastne rozprávky pre dospelých.

Ateisti sa nemodlia. Nepotrebujú to. Ak sa upierajú s nádejou, tak k ľuďom. Očakávajú činy od ľudí, nie od bohov. V tom je zásadný rozdiel medzi nábožnými (veriacimi v bohov) a ateistami, ktorí odmietajú náboženské pohnútky.

Sila ateistickej mysle spočíva v tom, že ateista nie je odkázaný na náboženské predstavy.

Jedna časť nábožných v USA sa modlila, aby sa prezidentkou stala Clintonová. Druhá časť nábožných sa modlila, aby sa prezidentom stal Trump. Čo mal s takými protichodnými modlitbami spraviť boh, v ktorého existenciu veria? A rovnako veria, že ich modlitby budú vypočuté. Boh sa asi vykašlal na obe náboženské skupiny.emotikon A ponechal voľby na vôli voličov.

V náboženstvách to už tak chodí, že každá náboženská skupina si namýšľa, že práve oni veria v toho správneho, pravého, skutočného boha, a že ostatní sa mýlia.

Ateista si z toho osvojí, že si namýšľajú všetci nábožní.

Ateista si veľmi dobre uvedomuje, že ľudia rozhodujú o tom, komu dajú svoj voličský hlas.

Ani bohovia, ani anjeli, ani vírusy, ani korytnačky, ale len ľudia samotní. Je len a len na ľuďoch, komu odovzdajú svoj hlas. Nerátam neočakávané prírodné katastrofy, ktoré môžu prekaziť ľuďom ísť odvoliť. Ale keď už volia, tak ľudia volia bez zásahov nejakých fiktívnych (nadprirodzených) bytostí.

Modlitba je totiž takzvané povznesenie mysle k bohu alebo svätým. Zvyčajne ide o ustálený text, ktorý je často opakovaný. Modlitbou sa vzýva, uctieva, prosí boh alebo svätý.

Ateista považuje modlitbu za poveru. Povera je viera v nepodloženú, neskutočnú súvislosť medzi javmi. Povera je viera v nadprirodzené javy, zjavy a bytosti, a v ich pôsobenie na ľudí a ich okolie. Povera je viera v nejestvujúce (nadprirodzené) skutočnosti.

Na stránke The Christian Diarist bol 13. novembra 2016 uverejnený článok How the Atheists Rage That Donald Trump Triumphed in the President Election (Ako sa ateisti zlostia, že Donald Trump triumfoval v prezidentských voľbách). V článku sa pochválili:

„God was with Donald Trump.“

„Boh bol s Donaldom Trumpom.“

Jasné, keby voľby vyhrala Clintonová, boh by bol s Hillary Clintonovou.emotikon

Dávam do pozornosti ešte zo Zošitov humanistov č. 110 článok Kto je Donald Trump? Autorom je Rastislav Škoda, a článok uverejnil 21. novembra 2016. V ňom napísal:

„Niektoré sekulárne hlasy, napr. David Silverman, prezident Americkej ateistickej asociácie (American Atheists), vyzvali Trumpa, aby bol prezidentom všetkých Američanov, teda aj 25 % obyvateľstva USA bez náboženskej príslušnosti.“

Archív:

Týždenník The New YorkerDavid Sipress – karikatúraA. Copson: Where does humanism stand at a time of crisis?IHEU: Build bridges, not wallsDan Arel: Atheist groups respond to Donald Trump's…
American Atheists: Atheists Call on Trump to Reject…American Ethical Union: Statement on 2016 Presidential…Modlitba
ModliťPoveraThe Christian Diarist: How the Atheists Rage That Donald…

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Poznáte človeka, ktorý si o sebe myslí, že je ateista, a zároveň verí v nejaké nadprirodzené javy?

Áno, ale ja to nie som (Počet hlasov: 9)
(16.67 %)

Áno, v rodine, príbuzný (Počet hlasov: 1)
(1.85 %)

Áno, známy, priateľ, kamarát (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Áno, sú takí ľudia aj na Slovensku (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Áno, ale zo zahraničia (Počet hlasov: 1)
(1.85 %)

Áno, ale som len počul (Počet hlasov: 0)
(0.00 %)

Nie (Počet hlasov: 43)
(79.63 %)Celkom hlasovalo: 54

Ján Parada, 24. 11. 2016 | Prečítané: 1389 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (709 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (178 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1235
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore