www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @839
Počítadlo


Spam poison

Artforum vydalo Veľkú rybu

Román mýtických rozmerov

24. októbra vydalo vydavateľstvo Artforum román Daniela Wallacea Veľká ryba, podľa ktorého natočil Tim Burton v roku 2003 rovnomenný úspešný film. Tento román je predovšetkým spoveďou syna o hľadaní vzťahu k svojmu otcovi, ktorý počas svojho života nadobudol až mýtický rozmer, o porozumení a pochopení, o zmierení. Môžeme ju však vnímať aj ako majstrovskú ódu (alebo paródiu?) na antické mýty, alebo ako poctu veľkým rozprávačom a veľkým príbehom, poctu fantázii a imaginácii, a taktiež ju môžeme vnímať aj ako obraz minulého storočia, prostredia a mentality amerického Juhu.

O autorovi:

Daniel Wallace

(1959)

Daniel WallaceAmerický autor štyroch románov a jednej knihy pre deti. Vyskúšal si napísať snáď všetko, čo sa len napísať dalo. Kým sa preslávil románom Veľká ryba (1998), ktorý o päť rokov neskôr úspešne sfilmoval Tim Burton, pokúsil sa preraziť u vydavateľov ďalšími piatimi rukopismi. D. Wallace o svojich začiatkoch hovorí ako o uhranutí slovami, z ktorých sa spriadali tie najúžasnejšie a najfantastickejšie veci, no až postupne sa naučil písať to, čo prinášalo radosť a uspokojenie nielen jemu samému, ale aj iným. Dnes sú jeho romány Ray hodil spiatočku (2000), Kráľ melónov (2003) a Pán Sebastián a čierny čarodej (2007) preložené do 18 jazykov, pričom najobľúbenejšie ostáva netradičné zmierovanie sa syna s otcom v románe Veľká ryba.

Ukážka:

Ako skrotil obra

Veľká rybaOtec v mladosti vykonal mnoho hrdinských činov a dochovalo sa nespočetne veľa príbehov, ktoré sa o nich doteraz rozprávajú. No tou najhrozivejšou úlohou bolo postaviť sa zoči-voči obrovi Karlovi. Tu už naozaj šlo o život! Karl bol vysoký ako dvaja chlapi, široký ako traja a sily mal za desiatich. Surový život mu tvár a ruky doslova posial jazvami. Bol to veru skôr život zvera než človeka. A také mal Karl aj vystupovanie. Narodil sa vraj zo ženy ako každý smrteľník, ale čoskoro vysvitlo, že kdesi sa stala chyba. Bol jednoducho priveľký. Keď mu ráno mama kúpila oblečenie, do večera sa švy na šatách potrhali, tak rýchlo rástol. Večer si líhal do postele, ktorú mu na mieru vyrobil stolár, a už ráno mu nohy prevísali cez peľasť. A jedol toľko, že hádam ani ústa nezavrel! Bolo jedno, koľko jedla mama kúpila či na poli vypestovala, keď nadišiel večer, špajzu našla prázdnu, a milý Karl len jednostaj, že mu škvŕka v bruchu. Veľkou päsťou búchal po stole a dožadoval sa ďalšieho jedla – „A hneď!“ kričal.

„Mama, počuješ? Hneď!“ Po štrnástich rokoch bez chvíľky odpočinku to už matka dlhšie nevydržala, a tak raz, keď bola Karlova tvár zaborená po krk v divine, zbalila sa a zadným východom sa vytratila. Navždy. Odvtedy Karl zatrpkol a na každého zlostne vrčal. Zo všetkého najviac ho však naďalej trápil hlad.

Práve v tom čase zavítal do Ashlandu. Keď padol súmrak a obyvatelia mesta zaspali, zakrádal sa Karl po dvoroch a záhradách a snoril niečo pod zub. Najprv si bral len to, čo dopestovali; ráno čo ráno občania Ashlandu nachádzali kukuričné lány spustošené, jablone otrhané, vodnú vežu suchú. Nik im nevedel dať dobrej rady. Neskôr Karl mesto doslova prerástol a radšej sa z domu presťahoval do hôr v okolí mesta. Kto by sa podujal postaviť sa Karlovi v takej divočine? A čo by si tak asi obyčajní ľudkovia počali, keby sa na nich vyrútila táto hrozná príšera?!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Vydavateľstvo Artforum
Vydávanie kníh sa v Artfore začalo presne tak, ako viaceré dôležité kroky v našich životoch – otázkou: prečo to neurobiť? Začali sme teda vydávať tie, ktoré nám na pulte najviac chýbali a chceli sme ich tam mať. A pretože pre nás kniha nie je len spotrebný materiál, ale životná nutnosť, je dôležité dať knihe, jej myšlienkam a posolstvu aj formu, ktorá jej prináleží.
Čerpané z: vydavatelstvo.artforum.sk

Artforum, 28. 10. 2011 | Prečítané: 2915 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:46
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore