www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @992
Počítadlo


Spam poison

Americkí humanisti štartujú prvú bezbožnícku kampaň k sviatkom

Že niet Boha? … Nevadí!

Americká humanistická asociácia (AHA) uvádza do života nový druh sviatkovej tradície, podobnú vlaňajšej, o ktorej sa hovorilo po celom svete. Lenže tentoraz sa nekoncentrujú na jedno miesto, ale naraz idú zasiahnuť päť veľkých miest: Washington (hlavné mesto), New York, Chicago, Los Angeles a San Francisco.

No God? … No Problem!

„Že niet Boha? … Nevadí!“ hovorí reklama pod obrázkom viacerých usmievajúcich sa tvárí pod mikulášskymi čapicami. Kampaň sa začala v Deň vďakyvzdania vo Washingtone: vo vnútri 200 autobusov a 50 železničných vagónov, prípadne na bočnej alebo zadnej strane 20 autobusov. Začiatkom decembra sa to objavilo v ostatných mestách.

Roy Speckhardt, výkonný riaditeľ AHARoy Speckhardt, výkonný riaditeľ AHA vysvetľuje: Účelom tejto kampane je informovať o humanistickom hnutí a našej životnej filozofii v prvom rade bezistov, t. j. rastúci počet tých, čo otvorene povedia, že žijú „bez náboženstva“.

Humanistické reklamy sa od roku 2005 zviditeľňujú najmä na diaľnicových reklamných pútačoch okolo veľkých miest USA. Vlani rozdúchal kontroverziu slogan „Prečo veriť v Boha? Stačí byť dobrý kvôli dobrote“ na autobusoch vo Washingtone. Tohtoročná sviatková kampaň chce šíriť myšlienku, že možno byť dobrý aj bez Boha. Preto sa v autobusoch hlavného mesta hlavný slogan doplňuje vysvetlením: „Stačí byť dobrý kvôli dobrote. Humanizmus je svetonázor, že môžete byť dobrý aj bez viery v Boha.“ Speckhardt dodáva: „Humanisti vždy hlásali, že snaha o zlepšenie sveta je jednou z hlavných zodpovedností človeka. Náboženstvo nemalo nikdy monopol na morálku – milióny ľudí sú dobrí aj bez viery v nejakého Boha.“

Speckhardt upozornil na falošnosť predstavy, že by príčinou kampane bolo odvrátiť pozornosť od faktu, že neviera v Boha znamená chýbanie morálky.

Chceme dosiahnuť zmenu verejnej mienky o neteistoch a uľahčiť pochopenie humanizmu ako platnej a pozitívnej životnej filozofie. Chceme, aby sa neteisti dozvedeli, že v ich blízkosti je komunita rovnako zmýšľajúcich, s ktorými sa možno spojiť. Mnohým ťažko padne otvorene hovoriť o svojich osobných názoroch, pretože cítia predsudky svojho okolia – neraz sa boja, že ich odvrhne rodina, priatelia a spoločnosť; niekedy sú možné aj odvetné opatrenia. AHA je komunita, ktorá prijme neteistov.

Reakcia na neteistické výzvy je spravidla pozitívna, no našlo sa aj pár negatívnych. Najpozoruhodnejšia sa týkala reklamného pútača Cincinattskej koalície rozumu, ktorý bol premiestnený, keď majiteľ pozemku ohlásil, že dostáva výhražné listy. Tabuľa s reklamou v Moskve (štát Idaho), bol dvakrát v priebehu troch týždňov vandalmi poškodený. „Chápeme, že naše posolstvá sa môžu niektorým ľuďom vidieť kontroverzné, ale iste nemáme v úmysle nikoho urážať,“ končí rozhovor Speckhardt. „Samozrejme sú mnohí ľudia dobrí, aj keď veria v Boha, a tak dúfam, že sa nakoniec dohodneme.“

AHA chráni práva a názory humanistov. Bola založená v roku 1941, sídlo má vo Washingtone a má viac ako 100 filiálok po celých Spojených štátoch amerických. Humanizmus je progresívna filozofia života, hlásajúca našu povinnosť žiť eticky na základe zodpovednosti voči sebe a ľudstvu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
www.americanhumanist.org

Ján Parada, 11. 12. 2009 | Prečítané: 6369 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore