www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @765
Počítadlo


Spam poison

A čo urobil INESS pre zdieľanú ekonomiku?

Uber – voľnočasoví vodiči zdieľanej ekonomiky

Uber

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 684 × 340 bodov.

Uber prišiel do Bratislavy v druhej polovici roku 2015. Verejné inštitúcie prakticky nijak nezareagovali. Okrem finančnej správy, ktorá vydala pokyny ako zdaňovať aktivity vodičov tejto aplikácie. S krátkodobého hľadiska bol tento postoj vlády prijateľný. Hlavne ak porovnáme túto reakciu s inými krajinami, ktoré sa rozhodli zdieľanú ekonomiku bez diskusií priamo zakázať. Dokonca sme vládu za toto „nič nerobenie“ aj pochválili.

Zdieľaná ekonomika však nezapadala do slovenskej legislatívy. Tá pozná len vodičov taxislužieb alebo autobusov. Voľnočasoví vodiči zdieľanej ekonomiky nie sú ani jedno, ani druhé. Začali sme tak upozorňovať na to, že politici by mali upraviť zákony. Buď vytvoriť zvlášť kategóriu pre zdieľanú ekonomiku, alebo zjednodušiť súčasnú reguláciu taxislužieb. A pritom by mali brať do úvahy, že zdieľaná ekonomika má svoju vlastnú seba-reguláciu: vlastné podmienky vstupu, pravidlá správania sa a predovšetkým reputačné mechanizmy. K tejto téme sme vydali INESS Policy Note.

Keďže regulátor a politici na Slovensku nekonali, začali sa objavovať požiadavky na zakázanie zdieľanej ekonomiky. Situácia nakoniec vyústila do podania žaloby na Uber. Súd rozhodol, že Uber musí neodkladne ukončiť svoju činnosť. So zákazom Uberu v Bratislave sa vytratila aj pridaná hodnota, ktorú tu platforma prinášala pre vodičov a zákazníkov. Viac o tom, čo zdieľaná ekonomika priniesla sme popísali v nedávnom INESS Policy Note:

Nakoniec ministerstvo dopravy v druhom štvrťroku 2018 pripravilo návrhy zmien v reguláciách taxislužieb. INESS sa zúčastnil konzultácii pri tvorbe tejto novely. Okrem toho sme sa rozhodli zorganizovať konferenciu, na ktorej prezentovali svoje postoje zástupcovia platforiem, ministerstva dopravy a nezávislí analytici. Viac informácii o tom, čo na konferencii odznelo, sa dozviete z našich reportov:


Momentálne je novela zákona o cestnej doprave v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Jej súčasne znenie výrazne osekáva zbytočnú reguláciu a byrokraciu spojenú so vstupom na trh osobnej prepravy. Škoda je, že pre zákon sa naplánovaná účinnosť od 1. apríla 2019 a nie od začiatku nového roka. Okrem toho ostáva otvorená otázka o nutnosti absolvovať psychotesty. V tejto otázke je však loptička na strane Ministerstva vnútra, ktoré zodpovedá za zákon o cestnej premávke.

Veríme, že Slovensko sa nakoniec pridá medzi krajiny, ktoré sa nestavajú chrbtom k inováciám, ale čerpajú z nich plynúce benefity.

Robert Chovanculiak, analytik INESS

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

INESSINESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Nezávislý think tank INESS monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva. V súčasnosti je INESS najcitovanejším ekonomickým think tankom v médiách na Slovensku.
Čerpané z: www.iness.sk

INESS, 03. 07. 2018 | Prečítané: 86 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 67
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore