www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @292
Počítadlo


Spam poison

30. ročník Nových tvárí slovenského jazzu mal vysokú úroveň

Výsledky súťaže

V nedeľu 27. novembra 2016 sa po tridsiaty raz konala súťažná prehliadka Nové tváre slovenského jazzu. Aj keď názvy sa historicky menili a súťaž sa v roku 1995 presunula zo Žiliny do Bratislavy, princíp ostal identický – ide o prehliadku jazzových hudobníkov, ktorí stoja tesne pred vstupom na profesionálnu dráhu alebo tento prah práve prekročili. Na Slovensku hádam neexistuje významný jazzman strednej či mladšej generácie, ktorý túto súťaž neabsolvoval.

Nové tváre tradične organizuje Slovenská jazzová spoločnosť a ponúka účinkujúcim to, čo určite nedostanú neskôr ani v plných nadšených sálach: Pozornosť poroty, zostavenej z najlepších inštrumentalistov daného nástroja na Slovensku a záverečný obsiahly balík dobrých rád v rámci besedy s účinkujúcimi. No a samozrejme ceny, ktoré majú okrem diplomov aj finančný rozmer (prípadne pozvánku na týždenný workshop Letná jazzová dielňa).

V posledných rokoch drží väčšina účinkujúcich vysokú úroveň, ktorá sa až na malé výnimky dá bez váhania označiť za úplne profesionálnu. Tak isto je v niektorých prípadoch pozoruhodný pomer nízkeho veku a vysokej hráčskej úrovne.

Dušou skupiny/projektu Ľudové mladistvá je 23-ročný klavirista Martin Štefánik, ktorý dômyselne a negýčovo zaranžoval a „zdžezoval“ ľudové témy pre rytmiku s klavírom, cimbal, husle a trio folklórnych speváčok. Kapela bude na budúci rok otvárať BJD, lebo v silnej konkurencii vyhrala hlasovanie na B pódiu. Objavovanie ľudových tém je u mladých hudobníkov celkom novinka a zároveň aj možnosť dostať sa do zahraničia, pretože slovenský world jazz je nepochybne podstatne konkurencieschopnejší ako, povedzme, slovenský be-bop.

V Mladistvách ostali hneď tri ceny – za presvedčivý kolektívny výkon, Martin Štefánik bol ocenený za originálne spracovanie slovenského folklóru a bubeník Jakub Kačic za inštrumentálny výkon.

Cimbal ešte ostal na scéne, lebo bol dominantným aj v druhej formácii Cimbal Project Ľubomíra Gašpara z Banskej Bystrice. Kvartet zapojil tento nástroj do regulárneho moderného jazzu (cimbal – klavír – kontrabas – bicie) a znelo to elegantne a štýlovo. Cimbal je skrátka do jazzu skvelý a Gašpar a spol. to dokázali mimoriadne presvedčivo dvoma úpravami ľudoviek (s vplyvmi Coreu a Methenyho) a vlastnou skladbou Yiddish Wedding. Za ňu dostal Gašpar ocenenie za najlepšiu kompozíciu a za inštrumentálny výkon a zaujímavé spracovanie folklóru ešte ďalšiu cenu.

Veľmi mladá, len 18-ročná speváčka Júlia Kozáková z Bratislavy si píše vlastné skladby. Aranžuje ich klavirista Peter Kunzo, s ktorým aj vystúpila. Pekný hlas, zaujímavé témy a napriek čerstvej plnoletosti zrelý prístup sú veľkou nádejou do budúcnosti. A presne takúto cenu – Nádej festivalu – Júlia dostala.

Taktiež 18-ročný klavirista Atilla Farkaš z Kolárova predviedol tri jazzové štandardy a dokázal, že potenciálu má koľko len chce, a keď ho trochu uprace, bude to naozaj dobré. Vlastne výborné, lebo dobré to už je. Druhú Nádej festivalu dostal práve on.

The Sound Trio z Rožňavy bolo určite vrcholom popoludnia, minimálne v osobe klaviristu Zsolta Farkasa, ktorý má čerstvých 21 rokov. Je to hotový muzikant s obrovským cítením, timingom, erudíciou a schopnosťou vystavať svoje party tak, že poslucháč ani nedýcha. Ktovie, kde bude o desať rokov. Rytmika tria mu veľmi disciplinovane a s pokorou umožnila predviesť svoje schopnosti, za ktoré dostal cenu Objav festivalu a taktiež ocenenie za mimoriadny inštrumentálny výkon.

Ako poslední vystúpili kvartet s gitarou Jaroslav Remenár & Crew, ktorým určite účinkovanie na tomto fóre pomohlo v plánoch, ako na sebe pracovať. Jazz nie je ľahká ani poslucháčsky vďačná cesta a je skvelé, keď si ju muzikanti vyberú.

V porote tento rok sedeli Peter Lipa, Matúš Jakabčic, Radovan Tariška, Juraj Griglák, Klaudius Kováč a Marian Jaslovský.

Fotografie: (autor: Marian Jaslovský)

Ľudové mladistváĽudové mladistváĽudové mladistvá – za presvedčivý kolektívny výkon
Martin Štefánik (v strede): originálne spracovanie folklóruJakub Kačic (v strede) s ocenením za inštrumentálny výkonCimbal Project
Cimbal ProjectĽubomír Gašpar (v strede) s ocenením za najlepšiu kompozíciuJúlia Kozáková
Júlia Kozáková (v strede) s diplomom: Nádej festivaluAtilla FarkašAtilla Farkaš (v strede) s diplomom: Nádej festivalu
The Sound trio – Zsolt FarkasZsolt Farkas (v strede) s diplomom: Objav festivaluJaroslav Remenár a Crew

Vložila: Katarína Ovseníková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SJSSlovenská jazzová spoločnosť
– je združenie hudobníkov a priaznivcov džezu, prezidentom je Peter Lipa. Jej hlavné dve akcie, ktoré poriada už vyše 20 rokov, sú workshop – Letná jazzová dielňa a súťažná prehliadka Nové tváre slovenského jazzu.
Čerpané z: vlastný zdroj, Slovenská jazzová spoločnosť

SJS, 29. 11. 2016 | Prečítané: 1470 | Rubrika: Súťaže

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore