www.humanisti.sk
Súťažná osemsmerovka
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @316
Počítadlo


Spam poison

30 ľudí, 30 dní nespravodlivosti

Druhý medzinárodný deň solidarity so zadržanou posádkou Arctic Sunrise dnes prebieha po celom svete

Presne 30 dní odvtedy, čo boli zadržaní prví aktivisti Greenpeace po proteste proti ťažbe ropy v Arktíde sa na celom svete dnes koná Medzinárodný deň solidarity. Aktivity začali na Novom Zélande a pokračujú po celom svete na viac ako 80 miestach s viac ako 10 000 ľuďmi. Slovenský Greenpeace sa zapojí do podujatí o siedmej večer na Tyršovom nábreží v Bratislave zapálením symbolickej tridsiatky zo sviečok.

„Už tridsať dní ochrancovia Arktídy čelia nespravodlivému zadržaniu a väzneniu kvôli nenásilnému protestu proti ničeniu životného prostredia. Čelia nezmyselnému obvineniu z pirátstva, za čo im hrozí 15 rokov väzenia. Tridsiati ľudia sa postavili za ochranu nás všetkých, teraz je čas, aby sme my stáli pri nich. Nemôžeme dovoliť, aby bolo upozorňovanie na ničenie jedinej planéty, ktorú máme trestané neadekvátnymi obvineniami,“ povedala koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Pred tridsiatimi dňami zadržala ruská pobrežná stráž dvoch aktivistov, ktorí sa pokúsili vyšplhať na ťažobnú plošinu patriacu ropnému gigantu Gazpromu a vyvesiť tam transparent. Cieľom protestu bolo upozorniť na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša ťažba ropy v Arktíde. Na druhý deň, 19. septembra, ruská pobrežná stráž v medzinárodných vodách protiprávne obsadila loď Greenpeace International Arctic Sunrise a zadržala aj zvyšných 28 členov posádky. Medzi nimi sú aj nezávislý fotograf a kameraman.

V súčasnosti je celá posádka Arctic Sunrise vo vyšetrovacej väzbe. Všetci tridsiati zadržaní boli oficiálne obvinení z pirátstva. Maximálny trest hroziaci v prípade takéhoto obvinenia je 15 rokov väzenia. Naopak, na postup Ruska zareagovalo arbitrážou na základe rezolúcie OSN o morskom práve Holandsko, pod vlajkou ktorého sa Arctic Sunrise plaví. Britský parlament bude o situácii diskutovať budúci týždeň, kedy rozhodne ako bude intervenovať.

Žiadosť o prepustenie arktickej tridsiatky už podporilo takmer milión a pol ľudí, ktorí poslali e-mailom výzvu ruskej ambasáde, ale aj medzinárodné organizácie ako Amnesty International, Human Rights Watch, WWF či množstvo celebrít. Svoje obavy zo zadržiavaním arktickej tridsiatky vyjadrila aj Angela Merkelová, prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová či 11 laureátov Nobelovej ceny mieru a olympijská legenda John Carlos.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Greenpeace
– je medzinárodná organizácia, nezávislá na vláde, politických stranách, korporáciách a iných hospodárskych skupinách, ktorá používa nenásilnú formu protestu, aby upozornila na problémy životného prostredia
– činnosť môžu vykonávať jedine vďaka nezištnej podpore jednotlivcov
Čerpané z: www.greenpeace.org/slovakia

Greenpeace, 18. 10. 2013 | Prečítané: 1686 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (631 hl.)
 
Viac áno, ako nie (147 hl.)
 
Viac nie, ako áno (135 hl.)
 
Rozhodne nie (150 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1063
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore