www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @248
Počítadlo


Spam poison

11. ročník Festivalu Jeden svet

Filmy bez obalu, hrdinovia bez masiek

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet je partnerským podujatím Festivalu Jeden svět v Českej republike. Na Slovensku ho od roku 2000 organizuje občianske združenie Človek v ohrození.

Festival je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami. Každoročne prezentuje 60 – 70 dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie, vyše desiatku diskusií na aktuálne témy, fotografické výstavy a koncerty.

Návštevnosť festivalu dosiahla v roku 2009 počet 14 750 divákov v Bratislave, vrátane 3 800 žiakov bratislavských základných a stredných škôl, pre ktorých organizujeme bezplatné dopoludňajšie projekcie a následné diskusie.

Okrem Bratislavy majú každoročne diváci možnosť vidieť vybrané filmy v ďalších viac než 15 mestách po celom Slovensku – a to v rámci prehliadky Jeden svet v regiónoch do konca januára nasledujúceho roka ako aj neskôr, počas menších Ozvien Jedného sveta.

11. ročník festivalu Jeden svet, ktorý sa uskutoční 23. až 28. novembra 2010, sa po prvý raz koná pod záštitou predsedníčky vlády SR, Ivety Radičovej, a po tretíkrát pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy, Andreja Ďurkovského.

Zájsť do kina a stráviť príjemný večer v iluzórnom prostredí mäkkých sedačiek, vône pukancov a hrdinov, ktorým to vždy vychádza presne tak ako potrebujú, je dobrým receptom na to, aby ste doma zaspali spokojne ukolísaní. Hýrivé farby, dokonalý zvuk, kostýmy ako uliate, akčne zostrihané upútavky na ďalšie filmy, pôsobivá hudba… Lepkavá ríša ilúzie vás pohltí a vám sa z nej nechce vrátiť späť do reality. Niet sa čomu čudovať, skutočný svet dokáže byť mimoriadne špinavý, otravný a krutý. Nedeje sa v ňom však príliš veľa dôležitých vecí na to, aby sme si ho až absurdne zjednodušovali?

Divákom, ktorým sa prejedla nafúknutá a spravidla prázdna bublina pudingov z Hollywoodu, a ktorí majú hlad po autentických príbehoch, prináša 11. ročník festivalu Jeden svet filmy bez obalu a hrdinov bez masiek. Naši Supermani a Supermanky sú z mäsa a kostí, a podliehajú zákonom fyziky. Sú veľmi zraniteľní – nechráni ich ani mejkap, ani silikón, ani trójsky kôň.

Vo vyše 60 filmoch vám vyrozprávajú neuveriteľné a pritom absolútne skutočné príbehy, z ktorých vám prebehne mráz po chrbte, pustíte slzu, či neveriacky vytreštíte oči nad absurdnosťou nespravodlivostí, na ktoré poukazujú. Na rozdiel od retušovaných a umelo zdokonalených hrdinov vám prinesú svoje príbehy bez obalu. Záznam niečoho, čo si nemôže dovoliť nič „na oblečenie“, niečoho, čo nemá masívnu reklamnú kampaň. Niečoho, čo aj tak žiadnu okrasu nepotrebuje.

Tohtoročný program Jedného sveta je mimoriadne pestrý. Nevyberajte si podľa obalu. Jediným je aj tak len zanietený postoj dokumentaristu. V bezfarebnej papierovej škatuli bez nadpisu sa môže ukrývať dôležitá informácia. Vyberajte podľa obsahu alebo podľa hrdinov, ktorí vám budú sympatickí, a ktorí si zaslúžia obdiv a rešpekt.

11. ročník festivalu Jeden svet nezamoruje zemeguľu odpadom z prázdnych plastových obalov, prináša čistú neprikrášlenú esenciu ľudských osudov. Nenechajte si ho ujsť.

Článok pripravil tím Jedného sveta.

Človek v ohrozeníFestival Jeden svet organizuje na Slovensku od roku 2000 občianske združenie Človek v ohrození. Sme nezisková, mimovládna organizácia, založená na Slovensku v roku 1999.

Naším poslaním je účinne pomáhať ľuďom, ktorí trpia dôsledkami vojnových konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov. Vzdelávacími a osvetovými aktivitami na Slovensku sa snažíme prispieť k budovaniu otvorenej, tolerantnej a solidárnej spoločnosti.

Naše aktivity možno rozdeliť do štyroch skupín – humanitárna pomoc, rozvojová spolupráca, podpora ľudských práv a vzdelávacie a osvetové aktivity na Slovensku, kde patrí i Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet.

Základnými princípmi našej práce je adresná pomoc a efektívne využívanie finančných zdrojov. Čítajte viac o tom, ako pracujeme.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ivana Kullová
– PR manažérka OZ Človek v ohrození
– vyštudovala Fakultu medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave
Čerpané z: Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet

Ivana Kullová, 10. 11. 2010 | Prečítané: 2323 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Ťažko
20-10-19 * 11:22
 Re: Z toho miesta
20-10-19 * 11:03
 Ťažko
17-10-19 * 23:21
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore