www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @597
Počítadlo


Spam poison

„Kresťan“ Darwin

A jeho nekresťanská evolučná teória

Čestný predseda Ústredia slovenskej kresťanskej inteligencie prof. RNDr. Jozef Tiňo, DrSc., v článku Vývoj náboženskej situácie v Európe považuje Darwina za kresťana.

„Nemalú zásluhu na problémoch viery mala kontroverzia s myšlienkami Ch. Darwina, ktoré boli predstaviteľmi Cirkvi rázne zamietnuté. Túto situáciu obratne využil K. Marx, ktorý v tom čase vydal svoj Kapitál a zmäteného kresťana Darwina vťahoval do svojej hry, ktorá v princípe bola spojená s ateizmom. To sa mu nepodarilo, ale jeho myšlienky využil na boj proti kresťanstvu (proti viere vo všeobecnosti). Cirkev na spracovanie Darwinových ideí potrebovala takmer 100 rokov. Dnes sú obsiahnuté aj v oficiálnych vyhláseniach Svätej stolice.“

Ak mám vnímať Charlesa Darwina (1809 – 1882) ako kresťana, tak môžem pokojne vyhlásiť, že je to najvýznamnejší kresťan na svete. Kresťania ho môžu pokojne vyhlásiť aj za svätého za jeho prínos vo vede.emotikon

Darwin svojou knihou O pôvode druhov (originálny názov: „On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or The Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life“) významne prispel k zrodu evolucionizmu. Dnes erudovaní biológovia a geológovia prijímajú evolúciu ako fakt.

Pre humanistov je evolúcia súčasťou ich svetonázoru. Podobne ako genetika, ktorej zakladateľom bol kňaz Gregor Mendel.

„Kresťana“ Darwina a kňaza Mendela berú humanisti vážne. Darwin prispel k rozvoju evolučnej teórie, a Mendel k vzniku novej vednej disciplíny – genetiky.

Biológ Ernst Mayr v knihe Čo je to evolúcia píše:

Moc kresťanskej fundamentalistickej dogmy bola taká silná, že myšlienka evolúcie sa na Západe udomácnila až po celej sérii udalostí, ktoré sa odohrali v 17. a 18. storočí. Z hľadiska vedy prijatie evolúcie znamená, že svet už viac nemôžeme pokladať za pozadie, na ktorom pôsobia fyzikálne zákony, ale že do nášho sveta musíme zakomponovať históriu a, čo je ešte dôležitejšie, aj zmeny, ktoré sa vo svete živých organizmov odohrávajú v priebehu času. A práve tieto zmeny sa postupne začali označovať termínom „evolúcia“.

Kým kresťanský inteligent Jozef Tiňo považuje Charlesa Darwina za kresťana, ja považujem Darwina za vynikajúceho vedca.

Opäť úryvok z knihy od Ernsta Mayra:

Čomu Darwin vďačí za to, že sa stal takým významným vedcom a duchovným novátorom? Bol jedinečným pozorovateľom, obdareným neprekonateľnou zvedavosťou. Nikdy nič nebral ako hotovú vec, ale vždy si kládol otázku, prečo a ako. Prečo sa ostrovná fauna tak veľmi líši od živočíšstva žijúceho na blízkej pevnine? Ako vznikli jednotlivé druhy? Prečo sú patagónske skameneliny v zásade také podobné patagónskej živočíšnej biote? Prečo na každom ostrove súostrovia prevažuje jeden charakteristický druh, a pritom sa všetky ostatné ponášajú na seba oveľa väčšmi ako na príbuzné druhy žijúce na vzdialenejšom území? Práve schopnosť všímať si zaujímavé fakty a klásť primerané otázky vedcovi umožnila, aby urobil toľko vedeckých objavov a rozvinul toľko originálnych koncepcií.

Spoločnosť Prometheus na svojej stránke pri príležitosti 200 rokov od narodenia génia uverejnila v rubrike Veda proti predsudkom článok Charles Darwin a jeho evolučná teória (Vedec, ktorý rozbil monopol cirkvi na výklad sveta). V ňom sa píše:

Nástup darvinizmu maj aj veľké svetonázorové dôsledky: zatiaľ čo Koperníkove a Newtonove fyzikálne objavy o priestore a čase iba spochybnili náboženský obraz sveta, teória evolúcie tým, že poprela stvorenie sveta, teda aj živočíchov a človeka, zničila jeho najpevnejšie základy.

Darwin svojim výskumom zmenil svet aj samého seba. Na začiatku veriaci človek postupne strácal vieru v Boha až nakoniec prestal veriť úplne. V roku 1873 v dotazníku pre Francisa Galtona na otázku: Odradila vás náboženská viera, ktorú ste si osvojili v mladosti, od slobody skúmania? Odpovedal; „Nie“.

O zníženej inteligencii Jozefa Tiňa ohľadom postoja Charlesa Darwina ku kresťanstvu svedčia napríklad rôzne vety z Wikipédie:

Krátko nato ochorela jeho dcéra Annie, čo znova vzbudilo jeho obavy, že jeho choroba môže byť dedičná. Po dlhej sérii komplikácií zomrela a Darwin stratil všetku vieru v milosrdného Boha. Podporoval miestnu anglikánsku cirkev, ale prestal ju navštevovať.

Darwin zvážil kresťanský zmysel smrteľnosti a dospel k názoru, že náboženský inštinkt sa vyvinul so spoločnosťou. So smrťou svojej dcéry Annie Darwin stratil všetku vieru v milosrdného Boha a kresťanstvo sa mu videlo zbytočné. Pokračoval v podpore miestnej cirkvi a pomáhal s prácou vo farnosti, ale v nedeľu sa išiel prejsť, kým jeho rodina išla do kostola.

V neskoršom živote sa Darwina často pýtali na jeho náboženské názory. Zachádzal až tak ďaleko, že povedal, že „neverí v Bibliu ako božie slovo“. Vždy však nástojil na tom, že bol agnostik a „nikdy nebol ateista“.

Ako sa môže niekto nazývať inteligentom, a takto nedbanlivo (či zámerne; alebo zákerne?) sa o Darwinovi vyjadrí, že je kresťan. Aký kresťan?

Katolícke noviny v článku Kresťanská odpoveď na ateistický skepticizmus píšu:

Podľa Cantalamessu ten, kto hovorí, že Boh neexistuje, aplikuje zákony na to, čo je mimo ich dosahu. Za príklad dáva kardinála Newmana, ktorý v liste kanonikovi Walkerovi napísal: „Nebojím sa Darwinovej teórie... nepopierame predsa Stvoriteľa tým, že stvoril ľudský intelekt schopný rozvoja… ani, že dal hmote zákony, schopné utvárať tento svet. Darwinova teória nemusí byť nutne ateistická, môže ponúkať len širšiu koncepciu Božej vševedúcnosti.“

Ešte aj spomínané Katolícke noviny (Tradičné noviny súčasného kresťana) sú v rozpore s kresťanským inteligentom Jozefom Tiňom. V článku Veda a kresťanský učiteľ Dušan Dobrovodský píše:

Sám Darwin predsa považoval svoju teóriu za zlučiteľnú so stvorením. V knihe O pôvode druhov píše: „Je skutočne nádherné sledovať, ako Stvoriteľ vdýchol zárodok života iba jednej alebo malému počtu foriem… a že sa z jednoduchého počiatku vyvinul a stále ešte vyvíja nekonečný rad najkrajších a najčarovnejších foriem.“ Postupne však nevedel uviesť do súladu svoje poznanie prírody s primitívnym hľadaním prírodovedných poznatkov v Biblii, čo bolo pre jeho dobu charakteristické, preto prešiel k agnosticizmu.

Archív:

Jozef TiňoKatolícke novinyKatolícke noviny

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 18. 04. 2013 | Prečítané: 4834 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore