www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @911
Počítadlo


Spam poison

„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne

O veľmi nízkych mzdách, nedobrovoľných nadčasoch, nedostatočnom dodržiavaní ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci a rovnako o štátom podporovanom násilnom potlačovaní štrajkov

„Počas štrajku na nás polícia s povelom ‚trhaj‘ poštvala psov,“ uviedol pracovník čínskej obuvníckej továrne v provincii Kuang-tung.

Tento a ďalšie podobné výroky boli zaznamenané v práve publikovanom výskume „Tricky Footwork – The Struggle for Labour Rights in the Chinese Footwear Industry“. Výskum ukazuje, že porušovanie pracovného práva je v čínskom obuvníckom priemysle stále bežnou praxou. Ľudia, ktorí pracujú v továrňach vyrábajúcich obuv pre európske značky, ako sú napríklad Adidas alebo ECCO, hovoria okrem iných pochybení aj o veľmi nízkych mzdách, nedobrovoľných nadčasoch, nedostatočnom dodržiavaní ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci a rovnako o štátom podporovanom násilnom potlačovaní štrajkov.

Podmienky v opytovaných továrňach ilustruje príbeh jedného z respondentov výskumu. 42-ročný pán Hu pracoval päť rokov v jednej z tovární firmy Yue Yuen v Kuang-tungu. Celý deň bol nútený vdychovať jedovaté výpary, pretože nemal dostatočné ochranné pomôcky. Jeho mesačná mzda bola 2 900 jüanov (390 €), pričom ako vyplynulo z rozhovoru s robotníkmi a robotníčkami, mzda, z ktorej by sa dalo v Číne dôstojne vyžiť, je 4 349 jüanov (586 €). Jeho pracovná doba bola 212 hodín mesačne (vrátane 36 hodín nadčasov). V apríli 2014 sa spoločne s desiatkami tisíc ďalších robotníkov a robotníčok zúčastnil štrajku. Videl, ako policajti bijú štrajkujúcich. Keď vytiahol z vrecka telefón, nadobudla polícia podozrenie, že si vytvára fotografie. Niekoľko policajtov ho preto odvlieklo preč, kopali ho a mlátili obuškami. Následne stratil vedomie.

„Na policajnej stanici ma opäť brutálne zbili. Po prevoze do nemocnice ma policajti pripútali k posteli a zakázali nemocničnému personálu, aby ma ošetril. Potom som bol odvezený na psychiatrickú kliniku. Nedostal som ani vodu, a aby som zahnal smäd, bol som nútený piť vlastný moč,“ upresnil ďalej pán Hu.

Celú noc bol pripútaný k posteli a nemohol piť, jesť ani ísť na toaletu. V práci bol označený za problémového zamestnanca a účastníka štrajku a ako taký bol prepustený.

„Následkom brutálneho zaobchádzania mám dodnes zdravotné komplikácie, kvôli ktorým si nemôžem nájsť novú prácu. Ešte dva roky od opísanej udalosti ma stále trápia nočné mory,“ doplnil pán Hu.

„Výskum opäť dokazuje, že v čínskom obuvníckom priemysle dochádza bežne k porušovaniu medzinárodných dohovorov o pracovných právach, a to aj napriek tomu, že mnohé z nich Čína ratifikovala,“ uviedol Petr Mareš z organizácie NaZemi, koordinátor iniciatívy Change Your Shoes, ktorá stojí za uvedeným výskumom.

Násilné potlačovanie štrajkov je v Číne bežné, potvrdzuje to okrem iného aj zadržanie dvoch desiatok čínskych aktivistov z továrne Lide Shoe pri štrajku na konci roku 2015 v továrni Guangdong dodávajúcej topánky napríklad pre značku Ralph Lauren, Calvin Klein či globálnu korporáciu Li&Fung. Dvaja zadržaní, pán Zeng Feiyang a pán Meng Han, sú stále väznení a naďalej čelia brutálnej represii. Za prepustenie zadržaných aktivistov sa teraz môžu zasadiť i bežní spotrebitelia, a to podpísaním medzinárodnej petície. Pozri: End Political Repression of Chinese Labour Rights Advocates. Tá je adresovaná obuvníckym značkám, aby využili svoju moc a primäli čínskych vládnych predstaviteľov spomenutých aktivistov prepustiť.

Podpor petíciu!

Čína je najväčším svetovým výrobcom a exportérom obuvi. Len v roku 2014 sa v Číne vyrobilo viac než 15,7 miliardy párov topánok, nasleduje India (2,8 miliardy) a Vietnam (takmer 1 miliarda). Čínsky garbiarsky a obuvnícky priemysel zamestnáva podľa rôznych zdrojov 4 až 7 miliónov ľudí (1). Pre Európsku úniu je Čína najdôležitejším dodávateľom, čo platí aj pre Českú republiku – z celkového počtu 100 miliónov párov topánok, ktoré boli v roku 2014 dovezené do ČR, pochádzalo 76 miliónov práve z Číny (2).

Výskum sa uskutočnil na konci roku 2015, kedy sme v rámci iniciatívy Change Your Shoes vykonali rozhovory so 47 robotníkmi a robotníčkami (zhruba 70 % boli ženy) z troch tovární (Yue Yuen Industrial Holdings, Stella International Holdings a Panyu Lide Shoes Industry) v pobrežnej provincii Kuang-tung, ktorá je pre výrobu topánok najdôležitejším centrom výroby.

Súhrn informácií z výskumu nájdete v informačnom liste v českom jazyku. V samotnom výskume „Tricky Footwork – The Struggle for Labour Rights in the Chinese Footwear Industry“ sa dozviete širší kontext – od zhrnutia vývoja v európskom i čínskom garbiarskom a obuvníckom priemysle až po čínsku legislatívu v oblasti pracovného práva.

Stiahni súborAnton Pieper, Felix Xu: Tricky Footwork – The Struggle for Labour Rights in the Chinese Footwear Industry (súbor je vo formáte PDF a má 4,08 MB).

Stiahni súborZápas o pracovní práva v čínském obuvnickém průmyslu, informačný list v českom jazyku (súbor je vo formáte PDF a má 4,51 MB).

Pod čiarou

Poznámky a doplňujúce informácie:

(1) Štatistiky sa odlišujú a udávajú rozpätie 4 až 6 miliónov ľudí zamestnaných v garbiarskom priemysle a asi 1,6 milióna ľudí zamestnaných v obuvníckom priemysle. Podrobnosti: pozri výskum Tricky Footwork 2016.

(2) Česká obuvnícka a garbiarska asociácia.

NaZemi presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.

V októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Popri odevnom priemysle, ktorému sa NaZemi venuje už osem rokov, sa táto organizácia začala zameriavať tiež na zlepšovanie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle. Koná tak spoločne s 15 európskymi a tromi ázijskými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na dodržiavanie ľudských práv pri výrobe tovaru. Spoločne chcú zvyšovať povedomie spotrebiteľov, podnecovať zmeny zákonov a posilniť zodpovednosť firiem v oblasti pracovných podmienok.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 11. 05. 2016 | Prečítané: 2031 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore