www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @944
Počítadlo


Spam poison

„Bezočivá“ Matrioshka sa vracia

Festival Matrioshka

Festival MatrioshkaPod heslom DO NOT LET ABSURDITY DESTROY HUMANITY voľne preloženým ako NENECHAJME ABSURDITU ZNIČIŤ HUMANITU sa v Košiciach v stredu 11. novembra 2015 začne druhý ročník multižánrového festivalu s výrazným vizuálom „bezočivej“ matriošky. Festival Matrioshka je iniciatívou občianskeho združenia AZIMUT, ktorého cieľom je prostredníctvom organizovania kultúrnych a umelecko-edukatívnych podujatí oživiť vedomie demokratických hodnôt v našej spoločnosti.

„Až do 17. novembra ponúkneme verejnosti reflexiu československých dejín v období 1948 – 1989, a spoločne vyzdvihneme hodnoty 17. novembra 1989,“ priblížila hlavné témy festivalu Matrioshka jeho manažérka Miroslava Rybárová.

Festival pozostáva zo siedmich typovo a charakterovo rôznorodých podujatí, ktoré budú prebiehať počas siedmich dní. Organizátori ich pripravujú v spolupráci s partnermi pôsobiacimi v oblasti kultúry v Košiciach.

„Našim cieľom je obnoviť diskusiu a vytvoriť dialóg venujúci sa téme totality a jej rozdielnym formám i podobám. Rôznymi inovatívnymi a originálnymi umeleckými formami chceme zaujať verejnosť a zapojiť ju v čo najväčšej miere do nášho programu. Osloviť chceme najmä širokú škálu mladých ľudí a poukázať na potrebu uvedomenia si a chránenia demokratických hodnôt, ktoré sú ohrozené aj v súčasnosti,“ spresnil zámery organizátorov dramaturg festivalu Slavo Stankovič.

Festival Matrioshka 2015Festival začína v stredu 11. novembra otvorením výstavy v ŠOPA gallery na Hlavnej 40, ktorá predstaví viac ako tisíc originálnych zápalkových škatuliek, vyrobených v 50. až 60. rokoch minulého storočia. Výstava je prístupná až do 25. novembra.


Vo štvrtok 12. novembra sa bude v Tabačke Kulturfabrik diskutovať o súčasných formách propagandy a o tom, ako nestať ich súčasťou (nielen) na sociálnych sieťach.

V piatok 13. novembra v kníhkupectve Artforum na Mlynskej ulici uvedie festival netradičným formátom NA VÝSLUCHU českého publicistu, historika a spisovateľa Petra Placáka. Ten patrí k najmladšej generácii antikomunistickej opozície a na konci 80. rokov bol jedným z organizátorov verejných podujatí a akcií proti vtedajšiemu režimu. Jeho osobná výpoveď prostredníctvom kníh Fízl, Kádrový dotazník, Medorek či Gottwaldovo Československo jako fašistický stát nekompromisne zachytáva atmosféru totalitného režimu.

Na sobotu 14. novembra bude v Colloseum klube na Dominikánskom námestí pripravený audiovizuálny večer s témou pop music pred rokom 1989 v Československu, ktorá slúžila aj ako účinný nástroj propagandy.

V nedeľu 15. novembra zažije kino Úsmev exkluzívnu slovenská predpremiéru filmu o spevákovi kapely Psí vojáci Filipovi Topolovi TAKOVEJ BAREVNEJ VOCAS LETÍCÍ KOMETY. Film okrem piesní obsahuje aj záznamy rozhovorov, ktoré ešte nikdy neboli publikované. Filmové predstavenie pripravili organizátori v spolupráci s OZ Cinefil.

Zábavnou formou na Matrioshka kvíze si budú môcť záujemcovia v pondelok 16. novembra na Tomášikovej ulici v Kembridži preveriť svoje znalosti z obdobia života v Československu v rokoch 1948 až 1989.

Vyvrcholením festivalu Matrioshka 17. novembra bude uvedenie autorskej hry pražského divadla D21 o Karlovi Krylovi ZMRDVÝCHVSTÁNÍ ZAŽÍT. Päť výborných českých hercov vinohradského divadla odhalí mnohé stránky života legendy menom Karel Kryl, ktoré súčasná generácia nepozná. Toto výnimočné predstavenie si budú môcť návštevníci vychutnať v Kasárňach/Kulturparku.

Program festivalu Matrioshka 2015

11. – 17. november 2015

11. november 2015 o 18.00 h

MATCHBOX ART 50'S & 60'S – MADE IN CZECHOSLOVAKIA

Matchbox art 50‘ a 60‘ – Made in CzechoslovakiaVýstavou zápalkových nálepiek „Matchbox art 50‘ & 60‘ – Made in Czechoslovakia“ z bývalého Československa otvoríme festival Matrioshka 2015. Výstavný výber obsahuje viac ako 1 300 originálnych etikiet zápalkových škatuliek z 50. a 60. rokov minulého storočia a pochádza z rozsiahlejšej súkromnej zbierky.

Typ: vernisáž/výstava

Kde: Šopa gallery, Vítezov dvor (Hlavná 40/Mäsiarska 7), Košice

Kedy: vernisáž 11. 11. 2015 o 18.00 h

Výstava je prístupná do 25. novembra 2015, denne od 10.00 do 18.00 h.

Vstup: voľný

Pod čiarou

12. november 2015 o 18.00 h

AKO SA NESTAŤ SÚČASŤOU PROPAGANDY

Moderovaná panelová diskusia na tému slobody a demokracie s podtitulom „Ako sa nestať súčasťou propagandy“. Pojmy ako informačná vojna, propaganda (a ako sa pred ňou chrániť nielen na sociálnych sieťach), kritické myslenie, vlastný názor a iné, si rozoberieme spoločne s našimi vzácnymi hosťami, ktorí prisľúbili účasť: Lenka Zagibová (demagog.sk), Mário Nicolini (euroatlantické centrum) a ďalší.

Typ: diskusia

Kde: Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice

Kedy: 12. 11. 2015 o 18.00 h

Vstup: voľný

Pod čiarou

13. november 2015 o 19.00 h

NA VÝSLUCHU S PETROM PLACÁKOM

Na výsluchu s Petrom PlacákomLiterárny večer venovaný českému spisovateľovi Petrovi Placákovi. Osobná výpoveď publicistu, historika, textára a bývalého člena skupiny The Plastic People of the Universe, ktorého knihy Fízl, Kádrový dotazník, Medorek, Gottwaldovo Československo ako… nekompromisne zachytávajú atmosféru totalitného režimu. Petr Placák, známy pod prezývkou Petr Zmrzlík, publikoval v samizdate a počas večera sa okrem svojej tvorby dotkne aj diela Egona Bondyho.

Typ: diskusia

Kde: Artforum, Mlynská 4, Košice

Kedy: 13. 11. 2015 o 19.00 h

Vstup: voľný

Pod čiarou

14. november 2015 o 19.00 h

POP AKO PROPAGANDA

Pop-music pred Novembrom 1989 v Československu sa nám môže aktuálne zdať vtipná, no vo svojej dobe slúžila ako účinný nástroj propagandy. Kultúra pre mladých ľudí bola priestorom pre piesne a akcie, ktoré mali odvádzať pozornosť od západnej „úpadkovej“ kultúry rocku a subkultúrnych hnutí.

Typ: audiovizuálny večer/prednáška

Kde: Collosseum club, Dominikánske nám./Vrátna 70, Košice

Kedy: 14. 11. 2015 o 19.00 h

Vstup: voľný

Pod čiarou

15. november 2015 o 18.00 h

TAKOVEJ BAREVNEJ VOCAS LETÍCÍ KOMETY

Takovej barevnej vocas letící kometyExkluzívna slovenská predpremiéra filmu o Filipovi Topolovi, skladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi skupiny Psí vojáci, ktorého tvorba zasiahla tri generácie. Snímka zachytávajúca životný osud a postoje Topola pred a po Nežnej revolúcii. Film obsahuje okrem piesní, ktoré sám Topol označoval za formu svojich denníkov, aj záznamy rozhovorov, z ktorých mnohé ešte neboli publikované.

Typ: kino

Kde: Kino Úsmev, Kasárenské nám. 1, Košice

Kedy: 15. 11. 2015 o 18.00 h

Vstupné: 2 eurá študenti/3 eurá s preukazom ASFK/4 eurá bez preukazu

Rezervácie vstupeniek na adrese: festival@matrioshka.sk

Pod čiarou

16. november 2015 o 18.00 h

MATRIOSHKA KVÍZ – POPULÁRNO-NÁUČNÉ PÁSMO

Poprvýkrát v premiére na authentickom mieste bývalého vojenského kúpaliska pretransformovaného na obľúbené letovisko Kembridž (SK). Authentic Košice a Quizzical spojili sily a srdečne vás pozývajú na kvíz/ populárno-náučné zábavné pásmo z doby, v ktorej sa súdruhovia a súdružky zdravili „práci česť“. Naše otázky preveria vaše znalosti z umenia, kultúry, histórie a udalostí v socialistickom Československu. „Cegečka, palčáky a hrubé ponožky povoleným dopingom.“

Typ: kvíz

Kde: Kembridž, Komenského/Tomášikova 2, Košice

Kedy: 16. 11. 2015 o 18.00 h

Zápisné: 1 euro

Obmedzená kapacita, ohláste sa vopred a rezervujte svoj tím na adrese quizzical@artlover.com.

Pod čiarou

17. november 2015 o 19.00 h

KRYL – ZMRDTVÝCHVSTÁNÍ ZAŽÍT

Kryl – Zmrdtvýchvstání zažítPražské divadlo D21 zahrá svoje autorské divadelné predstavenie o živote „básnika s gitarou“ len v jednom meste na Slovensku, na festivale Matrioshka v Košiciach. Päť výborných českých hercov vinohradského divadla odhalí mnohé stránky života legendy menom Karel Kryl, ktoré súčasná generácia nepozná. Divadelná inscenácia vychádza z autentických dobových materiálov, okrem iného aj rozhovoru Martina Melichara s Marlen Krylovou pre rádio Wave. Réžia: Jiří Ondra.

Typ: divadlo

Kde: Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice

Kedy: 17. 11. 2015 o 19.00 h

Vstupné: 7 eur/5 eur študenti, seniori, ZŤP

Lístky na predstavenie sú v predaji v sieti Ticketportal.

Pod čiarou

Aktuálne info na www.matriosha.sk. Zmena programu vyhradená.

Facebook: www.facebook.com/matrioshka.festival

Twitter: www.twitter.com/MatrioshkaFest

Projekt je spolufinancovaný mestom Košice, organizáciou Visit Košice a Košice región.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

AZIMUTAZIMUT
– sme občianske združenie, ktorého cieľom je prelomiť bariéru mlčanlivosti a nezáujmu, a takto obnoviť diskusiu o totalitných režimoch a diktatúrach
– cítime, že v spoločnosti čoraz viac dochádza k bagatelizovaniu týchto tém, ľudia sú pasívni a nevšímaví a stávajú sa dokonca tolerantnými voči ich šíreniu
– podporujeme všetkých inteligentných, slobodne mysliacich, slobodne tvoriacich, slobodne hovoriacich aj slobodne mlčiacich ľudí
– festivalom Matrioshka chceme umeleckou formou vzbudiť záujem mladých ľudí o väčšie uvedomenie si demokratických hodnôt a slobôd, ktoré sú nám všetkým voľne dostupné
Čerpané z: www.matrioshka.sk

AZIMUT, 10. 11. 2015 | Prečítané: 991 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Mladá sila
25-02-20 * 17:18
 Mladá sila
23-02-20 * 22:24
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
23-02-20 * 09:48
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore