www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @624
Počítadlo


Spam poison

Ľudské svetlo (HumanLight)

Poznáte sviatok ĽUDSKÉHO SVETLA?

HumanLight®

V zimnom období je slnečného svetla menej než v letnom období, preto by ľudia mali medzi seba vnášať viac ľudského svetla, ktoré sa prejavuje dobrými skutkami, milotou, láskavosťou, štedrosťou alebo aj zvýšenou pozornosťou, či ohľadom voči blízkym, i menej známym.

Zatiaľ čo ostatní zapaľujú sviečky na chanuku, alebo dekorujú vianočné stromčeky, ateisti a humanisti majú svoje vlastné decembrové sviatky.

Americká humanistická asociácia (American Humanist Association, v skratke AHA) bola založená v roku 1941 vo Washingtone, kde má aj ústredie. Obhajuje a zasadzuje sa o práva, postoje a stanoviská humanistov. Jej činnosť je rozšírená do vyše 100 miestnych pobočiek a združení v celej Amerike.

V roku 2001 humanisti v jednej z pobočiek Americkej humanistickej asociácie v New Jersey inaugurovali sekulárny sviatok Ľudské Svetlo (HumanLight) ako špeciálne humanistický obrad. Odvtedy sa oslava tohto sviatku rozšírila do mnohých miest v USA.

Ako dátum vybrali 23. december, lebo je medzi zimným slnovratom a Vianocami.

„Rodiny humanistov slávia sviatočné dni v mnohom rovnako ako ostatní,“ povedal výkonný riaditeľ AHA a zároveň aj otec sviatku Ľudské Svetlo Roy Speckhardt.

„My humanisti si v skutočnosti vážime a vychutnávame toto obdobie zimných sviatkov spôsobom, ktorý vyjadruje a oslavuje humanistické hodnoty rozumu, nádeje, ľudskej spoločnosti, súcitu a empatie.“

„Pretože sa humanisti vyhýbajú rigidným, prísnym rituálom, špecifické črty osláv Ľudského Svetla sa líšia od regiónu k regiónu, dokonca z roka na rok,“ pokračuje Speckhardt. „Ale často predstavujú spoločné pohostenie s priateľmi a rodinou, tanec, spev, výmenu darčekov, krátke rozhovory, diskusie alebo čítania. Niektoré aspekty sa podobajú náboženským zvykom, zatiaľ čo iné sú odlišné.

Keďže humanisti nemajú bibliu alebo náboženské dogmy, nemajú ani dobrý ani zlý dôvod na oslavu Ľudského Svetla. Gary Brill, spoluzakladateľ Ľudského Svetla, povedal, že oslavy sa väčšinou odohrávajú v rodinách.

Humanisti sa prostredníctvom tohto sviatku snažia povedať, že humanizmus je idea toho, že každý človek môže byť dobrý, spokojný a činorodý bez viery v Boha.

Napriek tomu niektorí humanisti tieto sviatky ignorujú s odôvodnením, že príliš zaváňajú náboženstvom.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Viera Faragulová
– humanistka
– pesimistkooptimistka
Čerpané z: www.americanhumanist.org

Súvisiace články:
Kresťan tvrdí, že Vianoce sú aj humanistickým sviatkom (22.12.2018)
PF 2018 (24.12.2017)
PF 2016 (26.12.2015)
Sviatok ľudského svetla (21.12.2014)
PF 2014 (22.12.2013)
PF 2013 (01.01.2013)
Ako humanisti slávia Vianoce (26.12.2012)
PF 2012 (21.12.2011)
PF 2011 (15.12.2010)
PF 2010 (26.12.2009)
HumanLight® (23.12.2008)

Viera Faragulová, 26. 12. 2009 | Prečítané: 3557 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore