www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @786
Počítadlo


Spam poison

Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva

V roku 2018 ďalej pokračoval nárast predaja tovaru s certifikáciou Fairtrade

Pokiaľ ide o objem, najviac sa na Slovensku predalo fairtradového kakaa, v ktorom došlo tiež medziročne k najvyššiemu percentuálnemu nárastu. O dve tretiny vzrástol aj objem predanej fairtradovej kávy: každý obyvateľ SR v minulom roku vypil v priemere štyri a pol šálky fairtradového espressa. Na porovnanie: rok predtým to boli necelé tri šálky.

„Slovenský trh s fairtradovým tovarom a surovinami je veľmi dynamický, predaje kľúčových surovín rastú už niekoľko rokov po sebe o desiatky či v niektorých prípadoch dokonca o stovky percent. Dôvodom je hlavne to, že vyšší záujem o udržateľnú spotrebu u nás v porovnaní so západnou Európou prišiel neskôr a priestor pre rast je stále veľký,“ hovorí Hana Malíková, riaditeľka neziskovej organizácie Fairtrade Česko a Slovensko.

„Nárast objemov predaných fairtradových surovín v Slovenskej republike má konkrétne pozitívne dopady: čím viac výrobkov s certifikáciou Fairtrade sa na trhu uplatní, tým viac ich pestovatelia z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky môžu predať za podmienok Fairtrade – teda okrem iného za cenu, ktorá skutočne pokrýva náklady vrátane ich práce,“ dodáva Hana Malíková.

Podiel fairtradovej kávy na celkovej spotrebe stúpol na 1,2 percenta

Fairtradovej kávy, ktorá je zrejme najznámejšou fairtradovou surovinou, sa vlani na slovenskom trhu predalo 217 ton, teda o 66 % viac ako v roku 2017. Ide o hmotnosť nepražených zŕn, ktorá zodpovedá zhruba 174 tonám praženej zrnkovej kávy. Z toho množstva fairtradovej kávy by sa dalo pripraviť vyše 24 miliónov šálok espressa. To pre lepšiu predstavu znamená, že každý obyvateľ SR vrátane batoliat vypil v roku 2018 štyri a pol šálky fairtradovej kávy. Vo vzťahu k celkovej spotrebe kávy v SR, ktorú udáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, je podiel fairtradovej kávy 1,17 % (v roku 2017 to bolo zhruba 0,7 % a o rok skôr 0,47 %).

Medzi najväčších predajcov fairtradovej kávy v SR patrí Tchibo, OMV v rámci konceptu Viva café na čerpacích staniciach a spoločnosť MIKO. Významne rastú aj predaje obchodného reťazca Lidl, ktorý zavádza fairtradovú kávu do nápojových automatov v predajniach. Fairtradovú kávu však spotrebitelia nájdu aj v kapsulách značiek Nespresso, vlastnú značku fairtradovej kávy zaviedol napríklad reťazec Kaufland.

Ja som vypestoval vaše kakao!

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 760 × 1 892 bodov.

Najviac sa predalo fairtradového kakaa

O 170 % vzrástla v roku 2018 na slovenskom trhu spotreba fairtradového kakaa, predalo sa ho celkovo 658 ton, prevažne vo forme čokolády a cukroviniek. Ide o pokračujúci dôsledok zavedenia Fairtrade programu pre kakao (Fairtrade cocoa programme), ktorý funguje už od roku 2014, zjednodušuje spracovateľom podmienky pri výrobe produktov z fairtradového kakaa a pestovateľom kakaa dáva viac príležitostí na uplatnenie ich produkcie za podmienok Fairtrade. Vďaka tomu sa výrobky s fairtradovým kakaom uplatňujú stále viac aj vo veľkých obchodných reťazcoch. Lídrom v oblasti fairtradového kakaa je spoločnosť Lidl, ktorá počas vlaňajška predala výrobky vyrobené z 265 ton fairtradových kakaových bôbov a predaje oproti roku 2017 tak zvýšila o vyše 170 %. Nárast však zaznamenala aj spoločnosť Kaufland (100 ton, nárast 23 %), tretím najväčším predajcom fairtradového kakaa na slovenskom trhu bola vlani spoločnosť Gunz (predala cukrovinky vyrobené z 57 ton kakaových bôbov). Medzi ďalších významných predajcov patria aj spoločnosti WAWI Schokolade, Hans Riegelein a Ben&Jerry's.

Rast zaznamenali aj predaje fairtradového ovocia, ktorého sa na Slovensku predalo medziročne o 22 percent viac. Išlo napríklad o fairtradové banány, marakuju (Lidl) a kokosové mlieko (Kaufland). Celkovo sa v roku 2018 predalo 11 ton fairtradového ovocia.

Z ďalších fairtradových surovín boli na slovenskom trhu významné predaje trstinového cukru (6 ton, zásluhu na tom má predovšetkým predaj ochutených nápojov spoločnosti Voslauer v sieti dm drogérií) a bavlny (11 ton). Za spotrebou fairtradovej bavlny stojí hlavne reťazec Kaufland, ktorý už od roku 2017 oblieka do uniforiem z fairtradovej bavlny (tričká, košele) všetkých svojich zamestnancov.

Fairtradový svet

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 274 × 857 bodov.

Fairtrade

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 856 × 1 276 bodov.

Zapojenie do systému Fairtrade prináša pestovateľom a zamestnancom z krajín takzvaného globálneho Juhu nielen zodpovedajúce výkupné ceny, ale tiež takzvaný fairtradový príplatok.

„Ten slúži na investície do rozvoja, do zvyšovania efektivity a kvality produkcie, ale aj do nevyhnutnej infraštruktúry, ktorá slúži nielen samotným pestovateľom, ale celej ich komunite. Ide napríklad o budovanie zdrojov pitnej vody, zdravotníckych zariadení, škôl a ďalšie,“ hovorí Hana Malíková.

Konkrétne príklady využitia fairtradového príplatku dopĺňa Ousmane Traore, predseda fairtradového družstva z Pobrežia Slonoviny.

„Vďaka týmto prostriedkom sme postavili studňu, ku ktorej má prístup celá dedina, a kúpili traktory a dve nákladné autá pre zvoz produkcie,“ uviedol Ousmane Traore na tlačovej konferencii Fairtrade ČS v Bratislave, ktorá sa uskutočnila 16. septembra 2019.

A dodal:

„Ďalej sme zhruba dvom stovkám detí zadovážili školské aktovky a osemdesiat detí získalo vďaka fairtradovému príplatku školskú pôžičku a družstvo bolo schopné vybaviť svojich agroinžinierov motocyklami, aby mohli dochádzať aj do odľahlých oblastí a pomáhať jednotlivým pestovateľom so starostlivosťou o kakaovníky.“

Stiahni súborPodrobnejšie informácie o družstve ECAKOG z Pobrežia Slonoviny (súbor je vo formáte PDF a má veľkosť 25 MB).

Za fairtradové produkty, ktoré si vlani kúpili slovenskí zákazníci, získali družstvá farmárov v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike na fairtradovom príplatku celkovo vyše 190 tisíc eur, teda o 100 % viac ako v roku 2017.

Prieskum naznačil vysoký záujem Slovákov o témy spojené s princípmi Fairtrade, ako sú ochrana životného prostredia alebo zákaz detskej práce.

Nezisková organizácia Fairtrade Česko a Slovensko si v júni toho roka dala od spoločnosti Median spracovať prieskum, v ktorom zisťovala nielen znalosť certifikácie Fairtrade a známky FAIRTRADE, ale tiež to, do akej miery sa slovenskí spotrebitelia všeobecne zaujímajú o sociálne, ekologické a etické problémy. Záujem o tému dlhodobej udržateľnosti, šetrnosti k životnému prostrediu a dodržiavania ľudských a pracovných práv deklarovalo 82 % respondentov prieskumu. Pokiaľ ide o zohľadňovanie týchto otázok pri nákupe, najväčšie percento opýtaných uviedlo, že zohľadňuje to, či tovar vznikol udržateľne s ohľadom na životné prostredie (51 % skôr či určite áno), ďalej to, či pri výrobe nebola využitá detská práca (41 % skôr či určite áno), a to, či pestovatelia alebo zamestnanci dostali zodpovedajúcu odmenu (39 % skôr či určite áno). Najvyšší podiel odpovede „určite áno“ prieskum zaznamenal pri otázke týkajúcej sa detskej práce (21 %). 81 % opýtaných takisto uviedlo, že obchodné reťazce by skôr či určite mali aktívne ponúkať tovar vyrobený v súlade s princípmi Fairtrade.

Stiahni súborVýskum realizovala spoločnosť MEDIAN, s.r.o. (člen SIMAR) exkluzívne pre Fairtrade Česko a Slovensko, z. s. (súbor je vo formáte PDF a má veľkosť 630 kB).

„Slovenskí obchodníci sú v zaraďovaní fairtradových výrobkov do svojho sortimentu veľmi aktívni, ako napokon dokladujú aj dáta o zvyšujúcich sa predajoch. Väčšiu angažovanosť obchodníkov sme v ostatnom čase zaznamenali aj v oblasti propagácie fairtradového sortimentu a komunikácie o ňom. Môže to súvisieť aj s tým, že Fairtrade je jednou z ciest k napĺňaniu Cieľov udržateľného rozvoja OSN, ku ktorým sa množstvo najmä nadnárodných firiem hlási,“ hovorí k tomu Hana Malíková.

Pokiaľ ide o povedomie o známke FAIRTRADE®, podľa prieskumu ju pozná 43 % slovenských spotrebiteľov, 17 % respondentov uviedlo, že presne vie, čo toto označenie znamená. Spontánnu znalosť tohto označenia v súvislosti s pracovnými podmienkami v krajinách globálneho Juhu prieskum zistil u 10 percent respondentov. 5 percent respondentov známku FAIRTRADE spontánne uviedlo ako všeobecné označenie informujúce o pôvode tovaru. 10 % respondentov tiež uviedlo, že v ostatných 3 mesiacoch vedome kúpilo výrobok s označením FAIRTRADE.

Pod čiarou

Systém Fairtrade a známka FAIRTRADE

FairtradeZnámka FAIRTRADE® označuje výrobky, ktoré spĺňajú sociálne, ekonomické a environmentálne štandardy nastavené medzinárodnou organizáciou Fairtrade International. Zákazníkov informuje o tom, že pestovatelia dostali za svoju prácu spravodlivú a stabilnú výkupnú cenu, ktorá pokrýva náklady na udržateľné pestovanie. Nákupom výrobkov s označením FAIRTRADE tak zákazníci prispievajú k zlepšovaniu životných podmienok drobných pestovateľov v krajinách globálneho Juhu (takzvaných rozvojových krajinách). Okrem zodpovedajúcej výkupnej ceny dostávajú pestovatelia zapojení do systému Fairtrade ešte fairtradový príplatok, ktorý môžu použiť na investície do rozvoja svojich fariem a svojich komunít, a to na základe demokratického rozhodovania členov komunity.

Fairtrade Česko a SlovenskoFairtrade Česko a Slovensko, z. s., je platformou organizácií občianskej spoločnosti, ktoré sa zaoberajú etikou obchodu, globálnym rozvojom, udržateľnou spotrebou, ochranou životného prostredia a ľudských práv.

Už od roku 2004 pracujeme na zvyšovaní informovanosti o princípoch a zmysle systému Fairtrade. V Česku a na Slovensku zastupujeme globálnu organizáciu Fairtrade International, sme garantom vysokej kvality a dôveryhodnosti ochrannej známky FAIRTRADE®. Monitorujeme český a slovenský trh s fairtradovými výrobkami a podporou uvedomelej spotreby pomáhame k tomu, aby sa fairtradové výrobky v čo najvyššej miere dostávali do obchodnej siete v Česku a na Slovensku. Popri spolupráci s obchodníkmi pôsobíme tiež na širokú verejnosť, a to prostredníctvom aktivít, na ktorých sa podieľame, ako sú kampane Fairtradové mestá, Fairtradové školy alebo happening Férové raňajky.

Fotografie z družstva ECAKOG z Pobrežia Slonoviny:

Autor fotografií: Stanislav Komínek, Fairtrade Česko a Slovensko.

Družstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia Slonoviny
Družstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia Slonoviny
Družstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia Slonoviny
Družstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia Slonoviny
Družstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia Slonoviny
Družstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia Slonoviny
Družstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia SlonovinyDružstvo ECAKOG z Pobrežia Slonoviny

Kontakty pre ďalšie informácie:

Hana Malíková
ikonahana.malikova@fairtrade-cesko.cz
ikona734 336 592 (Česko)

Lukáš Novák
ikonalukas.novak@litigocommunications.cz
ikona724 255 725 (Česko)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

FairtradeFairtrade Česko a Slovensko
– je záujmovým združením právnických osôb, ktoré sa zaoberajú praktickými i štrukturálnymi otázkami rozvoja fair trade v Českej republike a Slovenskej republike
– záujmom členov a celej organizácie je podporovať fair trade a dozerať na využívanie ochrannej známky FAIRTRADE®
Čerpané z: www.fairtrade-cesko-slovensko.sk

Pijete kávu? Pozri: Systém Fairtrade.

Áno, dávam prednosť kvalitnej zrnkovej káve, ktorú si nameliem (Počet hlasov: 53)
(11.75 %)

Áno, dávam prednosť zrnkovej káve, ktorú kúpim už pomletú (Počet hlasov: 33)
(7.32 %)

Áno, dávam prednosť zrnkovej káve s označením Fairtrade (Počet hlasov: 84)
(18.63 %)

Áno, dávam prednosť instantnej káve s označením Fairtrade (Počet hlasov: 42)
(9.31 %)

Áno, dávam prednosť zrnkovej káve s označením BIO (Počet hlasov: 47)
(10.42 %)

Áno, dávam prednosť instantnej káve s označením BIO (Počet hlasov: 65)
(14.41 %)

Áno, dávam prednosť bežnej zrnkovej káve (slovenský výrobok) (Počet hlasov: 25)
(5.54 %)

Áno, dávam prednosť bežnej zrnkovej káve (zahraničný výrobok) (Počet hlasov: 17)
(3.77 %)

Áno, dávam prednosť bežnej instantnej káve (slovenský výrobok) (Počet hlasov: 22)
(4.88 %)

Áno, dávam prednosť bežnej instantnej káve (zahraničný výrobok) (Počet hlasov: 33)
(7.32 %)

Nie, nepijem kávu (Počet hlasov: 30)
(6.65 %)Celkom hlasovalo: 451
Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Odvrátená strana Olympijských hier (14.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

Fairtrade Česko a Slovensko, 17. 09. 2019 | Prečítané: 984 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore