www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @987
Počítadlo


Spam poison

Test akrylamidu v detských sušienkach

V školách sa skúšanie s novým školským rokom síce ešte nezačalo, ale u nás v dTeste sa už rozdávali známky ostošesť

Hneď pri prvom teste sme zistili, že nie je sušienka ako sušienka a že sa škodlivý akrylamid, žiaľ, nevyhýba ani potravinám pre malé deti. O vhodnosti či nevhodnosti navyše často rozhoduje len pár slovíčok na etikete.

Kontrolujete pri každom nákupe potravín pre malé deti všetky texty na obale? Možno nie a občas v zhone dáte len na to, ako výrobok vyzerá. Môže to byť chyba. O tom, či tovar vyhovuje špeciálnym požiadavkám kvality a čistoty potravín, často rozhoduje len pár slovíčok na etikete. Naše pátranie po akrylamide v sušienkach pre malé deti to len potvrdilo.

V našej redakcii dTest kladieme veľký dôraz na bezpečnosť potravín pre malé deti. Aktuálne prišiel na rad test akrylamidu v detských sušienkach.

Akrylamid je nežiaduca toxická látka, ktorá samovoľne vzniká, keď potraviny bohaté na škrob a bielkoviny vystavíme teplotám nad 120 °C. S ohľadom na výskyt akrylamidu sú problematickými potravinami napríklad vyprážané zemiaky, hrianky a pečivo. Našu pozornosť sme zamerali na deti do troch rokov a do testu sme zaradili jednak potraviny im špeciálne určené a tiež troje sušienok pre staršie deti, ktoré sa tým špeciálnym podobajú. Problém je v tom, že zatiaľ čo pri špeciálnych detských sušienkach je povolená koncentrácia akrylamidu 150 µg/kg, pri obyčajných je to 350 µg/kg.

Výsledky testu ukázali, že ani jeden z deviatich špeciálnych výrobkov nemal s dodržaním akrylamidového limitu problém. Sušienky pre staršie deti tiež splnili požiadavky platné pre svoju kategóriu, ak by ich však roztržitý rodič kúpil malým deťom, vystavil by ich oveľa vyššiemu množstvu akrylamidu než v prípade špeciálnych výrobkov.

V druhej časti testu sme na základe údajov z etikiet hodnotili obsah živín, ktorý je pri výrobkoch pre malé deti tiež limitovaný. V jednom prípade sme, žiaľ, narazili na výrobok s neprijateľne vysokým obsahom cukru.

Výsledky testu možno zhrnúť jednoducho: ak kupujete sušienky mladším než trojročným deťom, vždy vyberajte len medzi tými, ktoré sú im výslovne určené. Musia totiž spĺňať celý rad špeciálnych požiadaviek, napríklad na obsah nežiaducich látok.

Viac sa dozviete z časopisu dTest 9/2019. Pozri: Ako sa testuje. Ak sa stanete predplatiteľom dTestu už od 1 €, tak budete mať veľký prehľad o rôznych testoch. Napríklad testy na sušičky, chladničky, televízory…

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 (ČR) – je v prevádzke každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v ČR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 10. 09. 2019 | Prečítané: 116 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore