www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @830
Počítadlo


Spam poison

Umelecké leto v Bratislave je znova Konkrétne

Konkrétne leto, ktoré predstavuje súčasné európske geometrické tendencie

Konkrétne letoV štyroch bratislavských galériách sa koná druhý ročník medzinárodného výtvarného podujatia Konkrétne leto, ktoré predstavuje súčasné európske geometrické tendencie. Hlavným kurátorom je známy slovenský galerista a akademický maliar Viktor Hulík, ktorý predtým 22 rokov stál za porovnateľne ambicióznym a populárnym projektom Socha a objekt, tradičnou súčasťou metropolitného letného kultúrneho diania. Tentoraz sa prezentuje dovedna 49 umelcov z 9 krajín.

Ústrednú časť prierezovej prehliadky Konkrétne leto 2019 z organizátorského portfólia agentúry ARTlines a združenia 4ARTS umiestnili v Galérii Umelka (do 20. júla). Ďalšie expozície sú vo Francúzskom inštitúte (do 26. júla), Galérii Z (do 11. augusta) a Rakúskom kultúrnom fóre (do 31. augusta). Navyše, sprievodne sa vo výkladoch Poľského inštitútu budú do konca júla konať interaktívne projekcie.

„Hlavným zámerom podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti,“ konštatuje Viktor Hulík.

Tento segment výtvarného umenia má bohatú tradíciu v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku, Nemecku či Švajčiarsku, ale aj v Česku a na Slovensku – veď už v roku 1967 vznikol čs. Klub konkretistov.

Výstava Konkrétne leto je prehliadkou rozsiahleho generačného spektra od renomovaných tvorcov až po príslušníkov mladšej vekovej garnitúry. V rámci medzinárodnej spolupráce ponúka platformu na bližšie spoznávanie iných kultúr prostredníctvom takého univerzálneho média, akým je výtvarné umenie.

Partnermi a spoluorganizátormi podujatia sú Fond na podporu umenia, mestská časť Bratislava-Staré Mesto, Slovenská výtvarná únia, zúčastnené galérie a mnohé zahraničné kultúrne inštitúty a veľvyslanectvá.

Medzinárodná výstava Konkrétne leto – súčasné európske geometrické tendencie (Bratislava)

Galéria Umelka (Dostojevského rad 2, do 20. júla) – súčasné európske geometrické tendencie: Štefan Balázs (SR), Katarína Balúnová (SR), Benedek Barna (Maď.), Christine Boiry (Fr.), Beti Bricelj (Slovin.), Francesco Camponovo (Švaj.), Dávid Čársky (SR), Aleksander Drakulič (Slovin.), Jan Dudéšek (ČR), Marian Drugda (SR), Rita Ernst (Švaj.), Oleg Fintora (SR), Marco Goldenbeld (Hol.), Gáspár György (Maď.), Pavel Hayek (ČR), David Hocko (SR), Barbara Höller (Rak.), Viktor Hulík (SR), Zbyněk Janáček (ČR), Jarda Jebavý (ČR), Zsuzsanna Kóródi (Maď), Gerda Kruimer (Hol.), André van Lier (Hol.), Gabi Mitterer (Rak.), Ingo Nussbaumer (Rak.), Roland de Jong Orlando (Hol.), Eduard Ovčáček (ČR), Anne Rose Regenboog (Hol.), Peter Roller (SR), Vladimíra Sedláková (ČR), Mark Starel (Poľ.), Przemyslaw Suliga (Pol.), János Saxon-Szász (Maď.), Adam Szentpétery (SR), Ada Weber (SR/Švaj.), Marián Weber (SR/Švaj.), Joanna Zak (Poľ.)

Galéria Z (Zichyho palác, Ventúrska 9, do 11. augusta) – zo zbierky Waldemara Andzelma: Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Stefan Gierowski, Jerzy Grabowski, Jerzy Kalucki, Jan Tarasin, Ryszard Winiarski (všetci Poľ.), Kodži Kamodži (Jap./Poľ.)

Galéria Francúzskeho inštitútu (Sedlárska 7, do 26. júla): Roger Vilder (Fr.)

Galéria Rakúskeho kultúrneho fóra (Astoria palác, Hodžovo námestie 1/A, do 31. augusta): Helga Philipp (Rak.)

Neformálna galéria Poľského inštitútu (Námestie SNP 27, do 31. júla) – sprievodné interaktívne projekcie vo výkladoch: Konrad Hajdamowicz, Jakub Matys (obaja Poľ.)

Pod čiarou

Viktor Hulík (* 1949)

Viktor HulíkPatrí k významným osobnostiam súčasného slovenského umenia a výraznou mierou prispieva ku kultúrnemu dianiu v Bratislave. Je galeristom, ktorý sa svojimi aktivitami, najmä organizovaním výstav v rámci Kultúrneho leta, podieľa na utváraní medzinárodného imidžu mesta.

Ako umelec sa venuje tvorbe kinetických i svetelných objektov a reliéfov, maľbe, grafike, kresbe aj sochárstvu. Participoval na početných medzinárodných sympóziách, workshopoch a rezidenčných pobytoch, spolupracoval s medzinárodným hnutím geometrického umenia MADI.

Východiskovými veličinami, s ktorými vo svojej tvorbe narába Viktor Hulík, sú priestor, pohyb, geometrický poriadok, deštrukcia a transformácia do nových vizuálnych celkov. Princíp rozpracoval v sérii tzv. posúvačov – objektov, pri ktorých narábal s reálnym priestorom a pohybom. Formuloval v nich základný vzorec premeny pravidelnej geometrickej štruktúry na nový systém. Podobný princíp používa aj v grafike: východiskové veličiny prispôsobuje možnostiam plochy, pričom logicky nadobúdajú fiktívny charakter.

Koncepcia je založená na otvorenosti a transformácii pôvodne uzatvoreného systému na otvorený, ktorý umožňuje takmer nespočetné vizuálne premeny.

Viktor Hulík od roku 1974 prezentoval svoje diela na mnohých samostatných výstavách doma aj v zahraničí: v Prahe, Berlíne, Paríži, Bruseli, Clevelande, Baltimore, Dallase, Hamburgu, Grazi, Oldenburgu, Moskve, Herningu, Budapešti, Györi, Pécsi, Veszpréme, Le Mans, Reutlingene, Novom Sade, Brne či Mikulove, ako aj na viac než 500 kolektívnych výstavách v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Bulharsku, Rumunsku, Turecku, Nemecku, Taliansku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku, Holandsku, Dánsku, Švédsku, Nórsku, Spojenom kráľovstve, Rusku, USA, Kanade, Mexiku, Japonsku, Alžírsku a na Kube.

Na umeleckom veľtrhu ART PARIS ART FAIR v apríli 2018 v Grand Palais v Paríži mal Viktor Hulík vystavené svoje diela zo spomenutého cyklu „Posúvače“. Vo februári a marci 2019 mal v Galérii Z v Zichyho paláci v Bratislave spoločnú výstavu Štruktúry so svojím synom Tomášom – fotografom, filmárom, publicistom, vyštudovaným environmentalistom a ambasádorom Nikonu.

Ukážky:
Po kliknutí na obrázky sa v novom okne zobrazia v lepšom rozlíšení.

Vložil: Mikuláš Kočan.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

MCCMedia & Communication Consulting, spol. s.r.o. (MCC Professionals)
– sme marketingovo-komunikačná agentúra, ktorá kreatívnymi nápadmi a efektívnymi riešeniami mení ciele našich klientov na príbehy so šťastným koncom
Čerpané z: www.mcc.sk

MCC, 05. 07. 2019 | Prečítané: 498 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (712 hl.)
 
Viac áno, ako nie (183 hl.)
 
Viac nie, ako áno (168 hl.)
 
Rozhodne nie (179 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1242
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
 Re: Veď rozmýšľaj!
22-09-20 * 16:36
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore