www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @028
Počítadlo


Spam poison

Rozpočet pre školstvo je závažnou prehrou Slovenska

Reakcia Slovenskej komory učiteľov na návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2019

Verejnosť v roku 2016, po najdlhšom štrajku učiteľov v histórii Slovenska, počúvala sľuby o zabezpečení výrazného zvýšenia verejnej investície do školstva, spojenej s realizáciou dôležitých vnútorných zmien. Zásadnej reformy sme sa však nedočkali a ani vládou prijatý plán rozvoja, prichádzajúci s dvojročným meškaním, žiadne výrazné investície do školstva nenaštartoval. Práve v čase spomínaného štrajku sa všetky školské organizácie opakovane zhodli na požiadavke, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia najmenej 6 %, čo je priemer vyspelých krajín OECD. Z návrhu rozpočtu na rok 2019 je ale jasné, že stagnácia na podpriemernej úrovni približne 4 % HDP bude pokračovať.

Je potrebné si uvedomiť, kde sú priority vlády, ak celkové zdroje na regionálne školstvo v roku 2019, v porovnaní so schváleným rozpočtom roku 2018, porastú len o 21,8 milióna eur, pričom takmer rovnaká suma potečie do „športovej infraštruktúry národného významu“. Pritom na žiaka stále dávame iba približne 70 % toho, čo v krajinách OECD. V rozpočte sa spoliehame na eurofondy, ktoré však nedokážeme zmysluplne čerpať. Alarmujúcim faktom je mimoriadne nízke, len 2% čerpanie zdrojov z EÚ, pričom dnes sme mali byť na úrovni 65 %, a s veľkou pravdepodobnosťou väčšina peňazí prepadne.

Samotné ministerstvo financií v návrhu rozpočtu konštatuje, že platy slovenských učiteľov v medzinárodnom porovnaní zaostávajú. Navrhuje, aby sa nastupujúcim pedagógom zvyšovali platy výraznejšie, aby bolo učiteľské povolanie atraktívne pre mladých talentovaných ľudí aj počas celej kariéry. Pri zachovaní nastaveného rozpočtového tempa tejto vlády je však ťažké dosiahnuť mzdu pedagóga, ktorá by bola primeraná k priemeru vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Priemer krajín OECD je 91 %, ale na Slovensku, aj so všetkými príplatkami, je to len 64 % priemerného platu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním. Plánovanými 10 miliónmi eur pre nastupujúcich pedagógov vláda len ťažko zabezpečí sľubovanú atraktivitu profesie.

Navrhnutý rozpočet nezohľadňuje zmeny, ktoré mal priniesť nový zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch. Tento zákon nielenže neznamená zásadný posun k atraktivite povolania, ale ani na to málo zmien, ktoré v ňom sú a mohli by viesť k skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu, vláda nie je ochotná prideliť v rozpočte potrebné financie. Tento fakt úplne jasne ukazuje, že sa pre školstvo vlastne opäť nič neurobí. Vláda tým zároveň deklaruje, že vzdelávanie nie je jej prioritou a ministerka nemá dostatočnú politickú podporu.

Vláda plánuje úplne neefektívne a nekoncepčne vyhodiť viac ako sto miliónov eur na obedy „zadarmo“, a tým skomplikovať situáciu školám s prevádzkou jedální. Naďalej nerieši situáciu s chýbajúcimi asistentmi, odbornými tímami, či učebnicami. Rodičia tak pre svoje deti z vlastného vrecka priplácajú za štandard, zatiaľ čo zo štátneho máme platiť napríklad predražený Edunet. Vychovávatelia budú mať naďalej nereálne nastavený úväzok a čoraz častejšie budeme zápasiť s nedostatkom kvalifikovaných pedagogických i nepedagogických zamestnancov.

Príbehy úspešných krajín so stabilne výkonnou ekonomikou a rozvinutou kultúrou sa začínajú výraznými investíciami a podporou kvality vo výchove a vzdelávaní. Neochota investovať v čase prosperity sa nám vráti v odchode mnohých mladých ľudí do zahraničia a v ďalšej devalvácii vzdelania na Slovensku. Vládou schválený rozpočet na rok 2019 je preto mimoriadne zlou správou pre budúcnosť Slovenska.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SKUSlovenská komora učiteľov (SKU)
– je mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Z. z. o združovaní občanov
– komora združuje učiteľov (pedagogických a odborných zamestnancov) a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva
– vynakladá úsilie na skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu detí a mládeže Slovenskej republiky
– chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam, a je v záujme celej spoločnosti
Čerpané z: SKU.sk

Slovenská komora učiteľov, 16. 10. 2018 | Prečítané: 50 | Rubrika: Polemika o…

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 64
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Sankcie
14-11-18 * 21:12
 Re: Ruské sankcie
14-11-18 * 18:05
 Top
13-11-18 * 22:34
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore