www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @582
Počítadlo


Spam poison

Vyše 8 000 ľudí na 172 miestach Českej republiky piknikovalo na podporu pestovateľov

12. máj 2018 – Svetový deň pre fair trade

Praha – Na 172 miestach republiky sa dnes uskutočnil piknik na podporu fairtradových, ale i lokálnych pestovateľov. Zišlo sa na ňom 8 100 ľudí, čo je ešte o 300 viac než vlani. V záhradách, parkoch, či na námestiach, si pochutnávali na fairtradovej káve alebo čaji, a doma upečených buchtách z fairtradového cukru a kakaa. Nechýbali ani vajíčka, syry, mlieko, či zelenina, od miestnych farmárov. Ľudia tak dali najavo, že ich zaujíma, kto a za akých podmienok pre nich plodiny pestuje. Akcia sa koná vždy druhú májovú sobotu na Svetový deň pre fair trade.

Najviac ľudí (428) prišlo na záhradu školy v Horkách nad Moravou.

„Boli sme prekvapení, koľko ľudí prišlo. Zaplnili sme celú záhradu, atmosféru spríjemňovala i naša školská kapela. Raňajky pripravovali najmä žiaci a žiačky deviateho ročníka. Tí spoločne so mnou a ďalšími pedagogičkami upiekli buchty, koláče, zeleninové quiche, pripravili nátierky a mnoho ďalšieho. Rodičia nám na prípravu poslali domáce vajíčka, miestnu múku, fairtradové čokolády, na mieste potom sami varili fairtradovú kávu,“ načrtla atmosféru tamojšia organizátorka, pani učiteľka Kateřina Lerchová zo ZŠ a MŠ Horka nad Moravou.

Organizátori si väčšinou pripravili i sprievodný program. Na mieste napríklad nainštalovali fotografickú výstavu o podmienkach pestovania banánov či kávy, pre deti pripravili najrôznejšie súťaže, pre dospelých fairtradový kvíz, na mnohých miestach hrala hudba. Špecifické boli raňajky v Holešove, ktoré boli i bezobalové.

„Upiekla som koláč z bezobalovej a fairtradovej čokolády a bezobalovej múky. Išlo nám o to, aby raňajky boli nielen fairtradové a lokálne, ale i bezobalové. Ľudia si priniesli i svoj vlastný keramický riad,“ uviedla organizátorka holešovských Férových raňajok Míša Gajdošová.

Férové raňajky sú najväčšou akciou na podporu fair trade v Českej republike. Toho roku sa konali už po ôsmy raz, a záujem o ne každým rokom rastie.

„Máme obrovskú radosť z historicky najvyššieho počtu miest i ľudí, ktorí sa toho roku na Férových raňajkách zišli. Je neuveriteľné, koľko ľudí je schopných vo svojom meste alebo obci samostatne usporiadať tento happening a postaviť sa tak za práva ľudí, s ktorými sa v živote ani nevideli,“ uviedla Gabriela Štěpánková z mimovládnej organizácie NaZemi, ktorá akciu zastrešuje.

Spoločným piknikom ľudia vyjadrili podporu nielen lokálnym producentom, ale najmä pestovateľom a pestovateľkám z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky zapojeným do systému fair trade. Ten im umožňuje uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok, pretože za svoju prácu dostávajú spravodlivo zaplatené. Svoje plodiny pestujú s ohľadom na životné prostredie, a ich deti môžu chodiť do školy.

„Vďaka fair trade sme spravili mnoho vecí, aby sa naša komunita mala lepšie. Predtým sme nemali pitnú vodu, teraz ju máme. Predtým sme nemali cesty, teraz ich máme. Predtým tu nebola škola, teraz tu je. Zriadili sme tu tiež zdravotnícke stredisko, kde poskytujeme základnú starostlivosť,“ vysvetľuje ďalšie prínosy fair trade pestovateľ kávy Felipe Perez Pablo z guatemalského družstva Todosanterita.

Bežní kávoví pestovatelia v Latinskej Amerike dostávajú za svoju arabiku a robustu nízke výkupné ceny, ktoré často nepokryjú ani náklady na pestovanie. Zamestnanci banánových plantáží v Strednej Amerike pracujú 12 hodín denne, nemajú preplatené nadčasy a mzda im nestačí ani na základné výdaje. V západnej Afrike pracujú na kakaových plantážach takmer dve milióny detí, väčšina v Pobreží Slonoviny a v Ghane.

V Českej republike je najpredávanejším fairtradovým výrobkom káva.

„Fairtradovej kávy sa v roku 2016 v Česku predalo 326 ton, čo je o 88 % viac než v predchádzajúcom roku,“ oznámila Hana Chorváthová z Fairtrade Česko a Slovensko.

Pod čiarou

Čo je to fair trade

Fair trade je obchod založený na partnerstve. Ľuďom z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky dáva možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Poľnohospodári dostávajú spravodlivo zaplatené, pestujú s ohľadom na životné prostredie, a ich deti môžu chodiť do školy.

Ako sa píše fair trade

FairtradePokiaľ hovoríme o fair trade ako myšlienke, teda určitom spôsobe obchodu, tak píšeme zásadne „fair trade“ – zvlášť a s malými písmenami. Iba pokiaľ máme na mysli konkrétny certifikačný systém, ktorý poznáme podľa modrozelenej známky na výrobku, používame „Fairtrade“ s veľkým začiatočným písmenom a písané spolu. Pri prídavných menách vo všetkých prípadoch používame „fairtradový, fairtradová, fairtradové“ – napríklad „fairtradová káva“, v žiadnom prípade nie „káva fair trade“.

NaZemiKoordinátorom Férových raňajok je mimovládna nezisková organizácia NaZemi. Tá rozvíja a presadzuje globálne vzdelávanie v Česku, a zasadzuje sa o dôstojnú práci vo svete. Informuje o pracovných podmienkach, rokuje s politikmi a zaoberá sa zodpovednosťou firiem v oblasti ich dodávateľského reťazca.

Hlavným partnerom Férových raňajok je Fairtrade Česko a Slovensko.

Fairtrade Česko a SlovenskoFairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International. Venuje sa marketingovou podporou certifikačnej známky FAIRTRADE®, podporou predaja fairtradových výrobkov a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými produktmi.

Európska vlajkaProjekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti organizácie NaZemi, a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Foto:

BlanskoBlanskoBlansko
BlanskoBrnoČejkovice
HolešovHostivicePašinka

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Pijete kávu? Pozri: Systém Fairtrade.

Áno, dávam prednosť kvalitnej zrnkovej káve, ktorú si nameliem (Počet hlasov: 53)
(12.35 %)

Áno, dávam prednosť zrnkovej káve, ktorú kúpim už pomletú (Počet hlasov: 30)
(6.99 %)

Áno, dávam prednosť zrnkovej káve s označením Fairtrade (Počet hlasov: 80)
(18.65 %)

Áno, dávam prednosť instantnej káve s označením Fairtrade (Počet hlasov: 40)
(9.32 %)

Áno, dávam prednosť zrnkovej káve s označením BIO (Počet hlasov: 46)
(10.72 %)

Áno, dávam prednosť instantnej káve s označením BIO (Počet hlasov: 64)
(14.92 %)

Áno, dávam prednosť bežnej zrnkovej káve (slovenský výrobok) (Počet hlasov: 23)
(5.36 %)

Áno, dávam prednosť bežnej zrnkovej káve (zahraničný výrobok) (Počet hlasov: 17)
(3.96 %)

Áno, dávam prednosť bežnej instantnej káve (slovenský výrobok) (Počet hlasov: 20)
(4.66 %)

Áno, dávam prednosť bežnej instantnej káve (zahraničný výrobok) (Počet hlasov: 30)
(6.99 %)

Nie, nepijem kávu (Počet hlasov: 26)
(6.06 %)Celkom hlasovalo: 429

NaZemi, 12. 05. 2018 | Prečítané: 369 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (12 hl.)
 
Nie (10 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 22
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore