www.humanisti.sk
Súťažná osemsmerovka
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @432
Počítadlo


Spam poison

Investičné stimuly v roku 2017

Aj v roku 2017 stimuly potešili vybraných investorov

Za minulý rok vláda poskytla 15 spoločnostiam celkovú štátnu pomoc vo výške 83 945 520 €, čo predstavuje oproti roku 2016 skoro dvojnásobný počet podporených spoločností. Vo výške celkovej pomoci pritom došlo k 40% nárastu.

Zákon o investičnej pomoci bol od roku 2007 novelizovaný až 13-krát. Práve je v parlamente úplne nový zákon o regionálnej investičnej pomoci, ktorý ho má nahradiť.

Aký bol náklad na jedno plánované pracovné miesto?

Pomer príspevku na vytvorenie pracovného miesta a počtu vytvorených pracovných miest dosiahol približne 5 400 €. Celková štátna pomoc prepočítaná na jedno pracovné miesto však predstavovala v priemere výšku až 45 088 €. Ak sa pozrieme na jednotlivé kraje, sledujeme, že najdrahšie pracovné miesta k pomeru štátnej pomoci nevznikali na východe Slovenska, ale práve na západnom Slovensku. Výška štátnej pomoci k pracovnému miestu bola v Trnavskom kraji 1,4-násobne vyššia ako v Prešovskom kraji.

Koľko išlo do menej rozvinutých okresov, a naopak koľko do okresov s veľmi nízkou nezamestnanosťou?

Do menej rozvinutých regiónov, ktorých podpora je upravená od roku 2015 osobitným zákonom, boli udelené štyri investičné stimuly. V percentuálnom podiele pomoci predstavovali len 16 % celkovej štátnej pomoci v roku 2017.

68 % pracovných miest vzniklo s podporou štátu v tých okresoch, kde bola nezamestnanosť už aj tak nižšia ako priemer Slovenska.

Dostali niektoré spoločnosti stimuly opakovane?

Ak sa pozrieme na podporené podniky prostredníctvom štátnej pomoci v roku 2017, sledujeme, že až 4 z 15 podnikov získavajú opakovú štátnu pomoc. Jeden z nich, SCA Hygiene Products Slovakia, dokonca získal štátnu pomoc už po tretíkrát. Spoločnosť PCA získala štátu pomoc v roku 2003 na vytvorenie 3 500 pracovných miest. Za rok 2016 ale vykázala podľa Štatistického úradu 2 535 pracovných miest. Okrem dlhodobej udržateľnosti zamestnanosti je v tejto investícii otázna aj podpora investície v lokalite s podpriemernou nezamestnanosťou v čase získania podpory (okres Trnava − 3,22 %, Slovensko − 7,35 %). Okrem týchto faktorov je zaujímavá aj priemerná hrubá mzda, ktorá je nižšia o viac než 180 € v porovnaní s priemerom okresu.

Podľa najnovšej štúdie má štátna pomoc pozitívny význam na zamestnávanie cudzincov z krajín mimo EÚ. Tento efekt možno preniesť na základe štatistík do čísel:

„Investičný stimul v hodnote jedného milióna eur smerujúci do niektorého z okresov v rokoch 2002 – 2016 zamestnal v priemere 5 až 9 pracovníkov z krajín mimo EÚ. Stimul v hodnote 20 miliónov € by zamestnal ďalších 104 až 180 cudzincov z krajín mimo EÚ. V hypotetickom, priemernom slovenskom okrese, ktorý medzi rokmi 2002 – 2017 nedostal žiadnu investičnú pomoc, by v októbri 2017 pracovalo približne 109 cudzincov z tretích krajín.“

Investičné stimuly poškodzujú kvalitu podnikateľského prostredia a vytvárajú nerovné štartovacie podmienky pre podnikateľov pri realizácii investičných zámerov. Snahu o podporu investícií s vyššou pridanou hodnotou sme ani v tomto roku nezaznamenali. Opäť sa ale objavili aj firmy, ktoré získali investičnú pomoc viacnásobne. V roku 2017 sa taktiež potvrdila skutočnosť, že štátna pomoc neochráni firmy pred ukončením ich podnikateľskej činnosti. Investičné stimuly aj naďalej plynú aj do okresov, kde je miera nezamestnanosti mimoriadne nízka a zamestnávatelia sa boria s nedostatkom zamestnancov. Štát by sa mal miesto priamej podpory vybraných investičných projektov zamerať na plošné zlepšovanie podnikateľského prostredia prostredníctvom eliminácie byrokracie, či redukciou daňovo-odvodového zaťaženia.

Stiahni súborInvestičné stimuly v roku 2017 (1/2018) (súbor je vo formáte PDF a má 1,08 MB).

Stiahni súborMonitor hospodárskej politiky (december 2017, č. 4) (súbor je vo formáte PDF a má 5,34 MB).

Pod čiarou

Jakub ZemanJakub Zeman pôsobí v INESS ako stážista v rámci projektu Top20. Zameriava sa najmä na analýzu legislatívy ovplyvňujúcej podnikateľské prostredie. Študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave.


Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

INESSINESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
Pôsobí v oblasti analýz zameraných na uplatňovanie princípov a nástrojov voľného trhu a ich dopadov v podmienkach slovenskej ekonomiky od januára 2006. Nezávislý think tank INESS monitoruje činnosť a financovanie verejného sektora, hodnotí efekty legislatívnych zmien, vypracováva sektorové analýzy a tiež komentuje aktuálne ekonomické a spoločenské témy. Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva. V súčasnosti je INESS najcitovanejším ekonomickým think tankom v médiách na Slovensku.
Čerpané z: www.iness.sk

INESS, 06. 02. 2018 | Prečítané: 755 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (631 hl.)
 
Viac áno, ako nie (147 hl.)
 
Viac nie, ako áno (135 hl.)
 
Rozhodne nie (150 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1063
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore