www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @881
Počítadlo


Spam poison

Dôstojnú prácu kandidujúce strany vo svojich programoch príliš neriešia

Tlačová správa českých organizácií NaZemi, z. s. a Pomáháme lidem na útěku z.s.

Brno – Sľuby a zámery vo volebných programoch mnohých kandidujúcich strán si v oblastiach dôstojnej práce, ľudských práv a migrácie samy sebe protirečia. Vyplýva to zo štúdie (1), ktorú 17. októbra 2017 vydala organizácia NaZemi v spolupráci so spolkom Pomáháme lidem na útěku. Spoločne porovnali a vyhodnotili programy všetkých desiatich politických strán a hnutí (2), ktoré majú podľa volebných prieskumov najväčšiu príležitosť stať sa po októbrových voľbách súčasťou Poslaneckej snemovne Českej republiky.

Štúdia ukazuje, že o podpore dôstojnej práce, fair trade a globálnej zodpovednosti v zahraničnom obchode väčšina strán mlčí. Ohľad na pracovné podmienky a férový obchod spomínajú ČSSD, Piráti, STAN a Zelení. Ku globálnym Cieľom udržateľného rozvoja OSN sa hlásia ČSSD a Zelení.

„Pokiaľ tieto strany ale nenavrhujú konkrétne kroky vedúce k dosiahnutiu dôstojnej práce, ostávajú takéto vyhlásenia často len na papieri. V programoch strán sú navyše mnohokrát vnútorne rozporné i jednotlivé čiastkové vyhlásenia týkajúce sa medzinárodnej obchodnej politiky a globálnych problémov,“ doplnil k štúdii jej autor, koordinátor projektu Coherent Europe for Sustainable Development, Jan Skalík z organizácie NaZemi (3).

Deväť (okrem SPD) z desiatich sledovaných strán dáva do súvislosti rozvojovú spoluprácu s obmedzením imigrácie do Európy. Rozvojová spolupráca však podľa doterajších skúseností k poklesu imigrácie sama o sebe neprispieva, pokiaľ zároveň v tzv. rozvojových krajinách nie sú zavedené opatrenia podporujúce dôstojnú prácu (4). Konkrétne návrhy ako prispieť k zlepšeniu pracovných podmienok v tzv. rozvojových krajinách však u väčšiny strán chýbajú.

„Rozvojová spolupráca preukázateľne pomáha miliónom ľudí prežiť plnohodnotnejší život, či prispieva k vyrovnávaniu sa s problémami životného prostredia. Už preto by sa kandidujúce strany mali zaviazať minimálne k jej navýšeniu na úroveň českého záväzku OSN. Mali by sa však začať aj viac zaoberať problematikou dôstojnej práce,“ upresnil Jan Skalík.

Presadzovať ochranu ľudských práv plánuje polovica z desiatich sledovaných strán (ANO, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Zelení). KSČM je proti ekonomickým sankciám, ktoré častokrát na porušovanie ľudských práv reagujú. SPD uvádza, že ľudia iného zmýšľania sa musia prispôsobiť.

Štúdia „Volebné programy vo svetle dôstojnej práce, ľudských práv a migrácie“ bola vytvorená v rámci projektu Coherent Europe for Sustainable Development, ktorého zámerom je vytvoriť v deviatich prevážne východoeurópskych krajinách priestor pre spoločenskú a politickú debatu o dlhodobo udržateľnej rozvojovej politike a koherentnej medzinárodnej spolupráci.

Pod čiarou

Poznámky:

 1. Štúdiu „Volebné programy vo svetle dôstojnej práce, ľudských práv a migrácie“ je možné stiahnuť zo stránky www.nazemi.cz.
 2. ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Pirátská strana, SPD, STAN, TOP 09, Strana zelených
 3. Príklady rozporných či vnútorne nekonzistentných tvrdení vo volebných programoch uvádzame nižšie.
 4. Viac k prepojeniu dôstojnej práce a rozvojovej spolupráce uvádza International Labour Organization, Development Cooperation. Pozri: High-Level Panel on Decent Work in Fragile States.

Príklady rozporných či vnútorne nekonzistentných tvrdení

Liberálna medzinárodná obchodná politika nie je v súlade s politikou zatvorených hraníc

 • Medzi naše priority patrí rozvoj a dodržiavanie pravidiel medzinárodného obchodu, ktoré stoja na liberalizácii obchodných vzťahov. (Program ANO, strana 14.)

verzus

 • Musíme uzavrieť vonkajšiu európsku hranicu, dôsledne sa brániť proti nelegálnej migrácii, bojovať s pašerákmi, a predovšetkým celú situáciu riešiť mimo európsky kontinent. (Program ANO, strana 2.)

Záväzok pristúpiť k stratégii Organizácie Spojených národov nie je v súlade so snahou nerešpektovať spoločnú európsku politiku

 • Ako sociálni demokrati tvrdíme, že stabilita a udržateľné podmienky nie sú možné, pokiaľ sa nebudú riešiť trvalé a stále rastúce globálne nerovnosti. Preto presadíme zreteľnú definíciu sociálneho piliera zahraničnej politiky a zaviažeme sa naplňovať Ciele udržateľného rozvoja OSN, ktoré smerujú k riešení globálnych problémov. (Program ČSSD, strana 28.)

verzus

 • Presadíme výnimku zo spoločnej azylovej a migračnej politiky. (Program ČSSD, strana 29.)

„Korene našej civilizácie“ zahŕňajú ochranu práv menšín, teda i tých pochádzajúcich z iných kultúr

 • Chceme systematicky pokračovať v ochrane demokracie, ľudských práv a práv menšín. (Program KDU-ČSL, strana 15.)

verzus

 • Vo vzdelávaní jasne zdôrazníme korene našej civilizácie, národnú kultúru a vlastenectvo. Odmietame ideológiu multikulturalizmu a podobné umelé zásahy. (Program KDU-ČSL, strana 6.)

Nie je konzistentné sústrediť sa zároveň na humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi, a zároveň odmietať kontakt s ľuďmi, ktorí takúto pomoc potrebujú

 • KSČM sa sústredí najmä na: Požadovanie od EÚ regulácie migrácie na svojom území pri rešpekte k suverenite členských štátov, humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi. Odmietnutie prijímania utečencov podľa vynucovaných kvót z EÚ. (Program KSČM, strana 22.)

Nie je konzistentné odmietať diskrimináciu ohľadom náboženského presvedčenia, a navrhovať ju ohľadom ideového presvedčenia

 • Za zásadné ohrozenie demokracie považujeme činnosť takzvaných neziskových organizácií s politickým a ideologickým programom. Dnes sú úzko prepojené na činnosť štátnej správy a realizujú ideologické a politické ciele za verejné prostriedky. Zakážeme ich financovanie z prostriedkov štátneho rozpočtu. (Program SPD.)

verzus

 • Odmietame pozitívnu diskrimináciu a preferenciu občanov na základe rasy, etnika alebo náboženstva. (Program SPD.)

Pod čiarou

NaZemiNaZemi, z. s. presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo nich, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z krajín globálneho Juhu.


Pomáháme lidem na útěku z.s.Pomáháme lidem na útěku z.s. je spolok, ktorý koordinuje pomoc dobrovoľníkov a dobrovoľníčok ľuďom na úteku.


Dokument vznikol s finančnou podporou Európskej únie. Jeho obsah je celkom na zodpovednosti organizácie NaZemi, a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie.

Stiahni súborVolebné programy vo svetle dôstojnej práce, ľudských práv a migrácie (súbor je vo formáte PDF a má ≅ 14 MB).

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“ (slovensky: zapísaný spolok), čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 18. 10. 2017 | Prečítané: 554 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore