www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @852
Počítadlo


Spam poison

Výstava: stromy budú rozprávať príbehy ľudí pestujúcich banány

Tretí ročník Výstavy na stromoch

Praha – Claudia má dve dcéry, ktoré však vidí len hodinu denne. Zvyšok dňa, 12 a viac hodín, pracuje na banánovej kostarickej plantáži. I za tak dlhú pracovnú dobu vrátane nadčasov dostáva len minimálnu mzdu, z ktorej má problém seba a dcéry uživiť. Pracuje s nebezpečnými látkami bez ochranných pomôcok. Nemá sa kam schovať, keď lietadlá práškujú pesticídmi plantáž. Na pracovisku musí čeliť sexuálnemu obťažovaniu. Kvôli zapojeniu do odborov ju v práci šikanujú. Jej príbeh i príbehy ďalších zamestnancov a zamestnankýň kostarických a panamských plantáží budú visieť od 7. do 14. októbra 2017 vo viac než 60 parkoch republiky. V Prahe budú fotografie k videniu hneď na siedmich miestach. Návštevníci výstavy pod šírym nebom sa zo 14 panelov dozvedia, čo všetko sa skrýva za toľko obľúbeným tropickým ovocím – banánmi.

„Na každého Čecha pripadá ročne 9,9 kilogramov banánov. Ide o najobľúbenejšie tropické ovocie. Málokto už ale vie, za akých podmienok sa banány pestujú, triedia, balia a následne dostávajú do Európy. Rozhodli sme sa preto tretí ročník Výstavy na stromoch zamerať práve na pestovanie banánov,“ uviedla Gabriela Štěpánková z organizácie NaZemi.

Autorom fotografií je Stanislav Komínek z NaZemi, ktorý spoločne s kolegami z Ekumenickej akadémie vyrazil do Panamy a Kostariky skúmať pracovné podmienky ľudí na banánových plantážach.

Popri nízkych mzdách, dlhých nadčasov a ohrozenia všadeprítomnými pesticídmi sú pracovníci a pracovníčky vystavení tiež najrôznejšiemu obťažovaniu a zastrašovaniu. Pracovať na zlepšovaní pracovných podmienok aktívnym zapojením do odborov je veľmi rizikové. Odborári a odborárky sú v lepšom prípade šikanovaní, preradení na inú prácu, v horšom prepustení, zbití či zavraždení.

„Predtým som zbieral banány, ale po pridaní sa k odborom ma preradili na odsekávanie listov banánovníkov. Vedenie nechce, aby som sa stretával s ostatnými pracovníkmi. Sledujú ma, či za nimi nechodím,“ dočítame sa na jednom z výstavných panelov slova odborára pracujúceho na plantáži Jardín del Tigre v Kostarike.

Zo strachu o svoju budúcnosť nechce uviesť svoje meno, a na fotografii mu nie je vidno do tváre.

Za férové ovocie!Výstava rovnako upozorňuje verejnosť na súvislosti a dôsledky nášho nákupného správania, a čo môžeme zmeniť my ako spotrebitelia a spotrebiteľky. Pokiaľ chceme, aby pestovatelia a pestovateľky dostávali za svoju prácu adekvátne zaplatené a mohli sa pri pestovaní vyhnúť najhorším agrochemikáliám, môžeme kupovať banány s certifikáciou Fairtrade. Pomocou petície je možné supermarkety vyzvať, aby boli fairtradové výrobky viac dostupné.

V prípade, že na výstavu zavítajú triedne kolektívy či napríklad skautské oddiely, môžu si vopred stiahnuť od organizácie NaZemi vzdelávaciu metodiku, vďaka ktorej sa o téme interaktívnou formou dozvedia viac. Z dokumentačnej cesty vznikla okrem výstavy aj webová stránka www.pribehbananu.cz. Vedeli ste napríklad, že škatuľa s banánmi váži vždy presne 18,14 kg? A že banánovník je bylina, a to dokonca najväčšia na svete, ktorá je hneď po bavlne druhou najviac chemicky ošetrovanou plodinou?

Kampaň Make fruit fair!

Výstava na stromoch sa uskutoční v desiatkach parkov po celej Českej republike už tretí rok pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce. Ten sa oslavuje 7. októbra. Predošlé ročníky sa venovali pestovaniu kávy a pracovným podmienkam v garbiarňach a pri výrobe obuvi.

Zoznam jednotlivých parkov a viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.vystavanastromech.cz.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 29. 09. 2017 | Prečítané: 803 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (8 hl.)
 
Sýkorka belasá (11 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (2 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 27
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore