www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @912
Počítadlo


Spam poison

I luxusné talianske značky produkujú svoj tovar za veľmi zlých podmienok

Obuvnícke značky nerešpektujú základné pracovné a ľudské práva zamestnancov

Skutočná cena našich topánokZnáme luxusné značky ako Tod's, Geox či Prada nerešpektujú základné pracovné a ľudské práva robotníkov a robotníčok, ktorí pre nich vyrábajú obuv. Uvádza sa to v novej výskumnej správe Skutočná cena našich topánok (1), ktorú 30. mája 2017 vydala organizácia NaZemi v rámci kampane Obuj sa do toho. Správa zároveň poukazuje na presúvanie výroby späť do Európy (tzv. reshoring), a to predovšetkým do východnej, kde je pracovná sila často lacnejšia než v Ázii, a jej pozícia v súvislosti s pracovnoprávnymi vzťahmi oslabená. Značky sa pritom poukazom na výrobu v Európe snažia zvyšovať exkluzivitu svojho tovaru.

Príkladom môže byť presun výroby firmy Geox do Srbska. Značka tu začala s využitím 11 miliónov eur od srbskej vlády vyrábať v januári 2016. Správy, ktoré od robotníkov a robotníčok prenikli na verejnosť, hovoria o veľmi zlých pracovných podmienkach, obrovských nadčasoch, nadávkach zo strany nadriadených a odopieranie pracovných zmlúv. Jedna z robotníčok napríklad vypovedala, že ich v továrni nazývali číslom, nie menom. Pokiaľ nebola schopná plniť vysoko nastavené kvóty, psychicky ju šikanovali. Druhá z robotníčok bola prepustená, keď sa zúčastnila štrajku. Obe skončili v starostlivosti psychológa a psychiatra. Na ich výpovede sa môžete pozrieť v tomto videu: Čo to znamená pracovať pre GEOX v 21. storočí. Prípad srbskej továrne.

Zásadným problémom sú u všetkých troch spomenutých značiek tiež veľmi nízke mzdy, z ktorých sa nedá vyžiť.

„Čiastky, ktoré platí firma Tod's za jednotlivé pracovné úkony, nedokážu pokryť náklady. Takže sa spoločnosti, ktoré pre Tod's ručne zošívajú zvršky topánok (práca je až v príliš mnohých prípadoch vykonávaná nepravidelne v domácnostiach, a iba ženami), pohybujú vo sfére neformálnej ekonomiky. Firmy vyplácajú 0,70 až 0,90 eur za jeden pár. Za 12 hodín si robotníčky zarobia 7 až 9 eur,“ uviedol majiteľ talianskej spoločnosti Keope.

Čistá mzda robotníkov v talianskych továrňach sa po odpočítaní sociálneho poistenia a daňových odvodov pohybuje okolo 600 eur mesačne. Táto čiastka sa podľa Talianskeho štatistického inštitútu nachádza pod absolútnou hranicou chudoby.

Taliansko: regióny Abruzzy (1), Apúlia (3) a Marky (12) Výskum zistil, že všetci hlavní dodávatelia talianskej značky Geox sídlia v zahraničí, prevážne v Ázii, avšak niektorí tiež vo východnej Európe. Firma Tod's využíva predovšetkým talianskych dodávateľov, konkrétne z regiónov Marky (Marche), Abruzzy (Abruzzo) a Apúlia (Puglia). V jednotlivých regiónoch Talianska platia svojim dodávateľom odlišnú cenu, nižšiu v oblastiach s veľkou nezamestnanosťou. Pre výrobu topánok, ktoré sa predávajú pod značkou Hogan Rebel, má firma Tod's tiež hlavných dodávateľov v Rumunsku. Značka Prada do roku 2015 spolupracovala s čínskou skupinou Stella International Holding, ktorá vlastní obuvnícke továrne v Číne, Vietname, Indonézii a Bangladéši. Vzhľadom k dlhotrvajúcemu poklesu konkurencieschopnosti, ktorý postihuje niektoré časti Ázie, spočíva aktuálna stratégia značky Prada v presune výroby späť do Talianska a štátov východnej Európy, zvlášť do Rumunska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, alebo tiež do Turecka.

„K dosiahnutiu zámeru, aby firmy prevzali zodpovednosť za svoju činnosť v súlade s národným právom, medzinárodnými dohodami a všeobecnými zásadami OSN pre oblasť obchodu a ľudských práv, je nevyhnutné, aby aktívnu rolu zohrali informovaní európski občania a spotrebitelia, nezávislé médiá a medzinárodné mimovládne organizácie,“ uviedol k záverom výskumu koordinátor kampane Obuj sa do toho Petr Mareš z organizácie NaZemi.

„Žiadame značky, aby rešpektovali zákonné požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, presadzovali slobodu združovania a vyplácali dôstojnú mzdu, a to všetko v celých svojich dodávateľských reťazcoch,“ doplnil.

Poznámka a doplňujúca informácia:

(1) Súhrn z výskumnej správy v českom jazyku: Skutočná cena našich topánok. Cesta do hlbín dodávateľských reťazcov troch svetových obuvníckych značiek. Vydala organizácia NaZemi v máji 2017.
Výskumná správa v angličtine: THE REAL COST OF OUR SHOES. A journey into the supply chain of three global shoe brands, Centro Nuovo Modello di Sviluppo, 2017.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 03. 06. 2017 | Prečítané: 1282 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (702 hl.)
 
Viac áno, ako nie (181 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (176 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1225
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore