www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @523
Počítadlo


Spam poison

Fajnor zneužíva nesprávne vyjadrenie prezidenta Kisku

Kľúčová veta: Obchodné záujmy nesmú byť nadradené ľudským právam

V časopise Prometheus 4/2016, ktorý vyšiel v máji 2017, je rozhovor s Karolom Fajnorom pod názvom „Ponižuje ma dnešné postavenie občanov Slovenska“.

Fajnor sa v rozhovore vyjadril:

„Dnes aj ‚náš‘ prezident Andrej Kiska hovorí o tom, že ľudské práva nesmú byť nadradené ekonomickým záujmom. A tento človek sa hrá na demokrata.“

Slovo „náš“ je uvedené v úvodzovkách, čo znamená, že Fajnor nepovažuje prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku za „svojho“, „tiež svojho“, prípadne za prezidenta všetkých občanov Slovenskej republiky. Slovom „náš“ v úvodzovkách naznačuje, že časť občanov, vrátane Fajnora, nie je spokojná s tým, že prezidentom sa stal Kiska. Radšej by v prezidentskom kresle videli niekoho iného. Podľa Fajnorových vyjadrení zrejme komunistu Jána Jurištu, ktorému vo voľbách v roku 2014 dalo dôveru 12 209 voličov, takže z volieb vypadol hneď v prvom kole. Kiska získal v prvom kole dôveru od 455 996 voličov. Postúpil do druhého kola, v ktorom získal dôveru od 1 307 065 voličov. Myslím, že medzi číslami 1 307 065 a 12 209 je veľmi veľký rozdiel. Ten Fajnorov »náš«, ale tentoraz bez úvodzoviek, čiže prezident podľa Fajnorových predstáv, má 0,27% dôveru z pohľadu celkového podielu z počtu oprávnených voličov zapísaných v zoznamoch.

Fajnor nechápe demokraciu. V demokracii o hlave štátu rozhodujú občania vo voľbách. V monarchii rozhodujú o „hlave štátu“ spermie. Inak, komunisti trpeli podobne ako monarchisti, lebo v ich boľševických predstavách mal byť prezident v úrade až do smrti. Občania, aj keby chceli, nemali počas socializmu možnosť ovplyvniť fakt, že v úrade sa prezident drží až do svojej smrti.

Občania vedia svoj názor lepšie prejaviť v tajných voľbách, ako by sa mali spoliehať, že dôjde k zmene pomocou hŕstky komunistov, ktorí riadia štát. Stačí sa pozrieť do nedávnej minulosti. Po roku 1989 ľudia ohľadom politiky často menili svoje názory. Keď sa im jeden politik nepozdával, nahradili ho iným. O tom je demokracia, že občania majú právo vyjadriť svoje názory.

Úplne „náš“ prezident, ale bez úvodzoviek, by mohol byť asi len v prípade 100% volebnej účasti, aj to by kandidátovi museli všetci odovzdať hlas, čiže by musel získať 100 % hlasov od voličov. A taký stav nenastal ani za „demokracie“ počas socializmu.

Keby chcel byť Fajnor čestný, mohol si odpustiť uštipačnú poznámku, že „náš“. To slovo mohol vynechať, aj s úvodzovkami!

Ale dôležitejšia vec je, čo Fajnor povedal o Kiskovi. Áno, je pravda, že sa Kiska približne takto vyjadril, ako to v článku spomína Fajnor. Pozri: Rozhovor s prezidentom Andrejom Kiskom, Televízna stanica STV 1, O 5 minút dvanásť, 22. 6. 2014 alebo záznam na stránke RTVS O 5 minút 12; nedeľa 22. 6. 2014 o 11.55. Lenže išlo o neúmyselný omyl, o chybu, o lapsus, o mýlku… Jednoducho, prezident sa pomýlil. Chcel to povedať presne naopak, že obchodné záujmy nesmú byť nadradené nad ľudské práva. Aj to vysvetlil po odvysielaní relácie jeho hovorca, aj sa k tomu omylu vyjadrili viacerí, len Fajnor sa tvári, ako keby o tom nevedel. Ide o jednoznačné zneužitie vety, ktorú prezident povedal.

Zdroj video záznamu: Kancelária prezidenta SR.

Moderátor Martin Strižinec položil prezidentovi Andrejovi Kiskovi 22. 6. 2014 na STV 1 v televíznej relácii „O 5 minút 12“ otázku:

„Mimovládky vás žiadajú, tento týždeň zverejnili takú výzvu, aby ste na stretnutiach so zahraničnými partnermi hovorili aj o ľudských právach. Ako príklad dávajú návštevu čínskeho prezidenta, prípadne vašu návštevu v takýchto krajinách. Budete na týchto stretnutiach otvárať ľudskoprávne témy?“

Andrej Kiska odpovedal:

„Ja som presvedčený o tom, že ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom. Netreba ísť zase s bubnom na zajace. Pravdaže, nechystám sa robiť žiadnu revolúciu v zahraničnej politike. Ale pokiaľ sú stretnutia, alebo sú situácie, kedy budem pokladať za dôležité zdôrazniť otázku ľudských práv, určite tak spravím.“

Nuž čo.emotikon Stalo sa! Aj prezident Gašparovič sa neraz pomýlil. Napríklad, keď hovoril, že je to biele na čiernom. Stres. OK. Zvyčajne sa vyjadrujeme, že je niečo čierne na bielom. Čierne písmo na bielom papieri. Napríklad: „Mám to čierne na bielom“ znamená, že mám niečo písomne potvrdené, že mám písomný doklad. Všeobecne: Mať písomný dôkaz. Mať to potvrdené písmom (na bielom tlačive). Ale internet už umožňuje aj to, že niekto používa biele písmo na čiernom pozadí. Ja by som to nepoužil, boleli by ma oči pri čítaní takého textu. Načo sa zbytočne namáhať a škodiť zdraviu?

Načo sa zbytočne Fajnor namáha, keď pripomína vetu, ktorú prezident chybne vyslovil? Ale už v rozhovore nedá čitateľovi možnosť, aby si sám utvoril mienku na tento prezidentov omyl.

Chcel by som vidieť Fajnora, ako by koktal v prvých dňoch v prezidentskom úrade. Samozrejme, to nehrozí, nemám v úmysle čitateľov strašiť! Berme to len ako ilustráciu. Fajnor sa nikdy nepomýlil?

Áno, aj Fajnor sa dokáže pomýliť. V rozhovore sa nesprávne vyjadril. Prezident povedal slovo „obchodným“, nie, ako to tvrdí Fajnor, že „ekonomickým“. Ale to je len taká malá drobnosť. Malichernosť.

Ak si Fajnor dodnes namýšľa, že prezident si o ľudských právach myslí rovnako, ako sa vtedy vyjadril, tak je mi ľúto politika Fajnora.

Už zo samotných slov prezidenta, ako povedal „budem pokladať za dôležité zdôrazniť otázku ľudských práv, určite tak spravím“, vyplýva, že to myslel presne opačne, a to takto: „Obchodné záujmy nesmú byť nadradené ľudským právam.“ Celok má totiž potom zmysel:

„Som presvedčený o tom, že obchodné záujmy nesmú byť nadradené ľudským právam. Netreba ísť zase s bubnom na zajace. Pravdaže, nechystám sa robiť žiadnu revolúciu v zahraničnej politike. Ale pokiaľ sú stretnutia, alebo sú situácie, kedy budem pokladať za dôležité zdôrazniť otázku ľudských práv, určite tak spravím.“

Nech sa túto vetu Karol Fajnor naučí naspamäť, aby nabudúce nezneužíval prezidentov omyl.

O prezidentovom omyle informovali viaceré noviny. Rozumní ľudia pochopili hneď, že ide o omyl. Len Fajnor si sedí na kábli (a hovie si). Napríklad 23. 6. 2014 uverejnil Ondrej Kubovič článok Prvý prezidentský brbt: Kiska nadradil obchodné záujmy nad práva ľudí.

Ešte poznámka k vydaniu časopisu Prometheus, číslo 4/2016. Aký má význam v máji 2017 vydávať 4. číslo z roku 2016?

Veď to nie je žiadna hanba, že redakcia nestihla vydať číslo skôr. Je problém vydať v roku 2016 len 3 čísla? A v máji 2017 by vyšlo 1. číslo z roku 2017. Hoci aj jediné, ak by redakcia do konca roka nebola schopná vydať 2. číslo. Je hlúposť trvať na tom, aby v jednom roku boli vydané 4 čísla, ak redakcia na to nemá. Pri takom postupe o niekoľko rokov sa bude dajme tomu v roku 2030 vydávať číslo z roku 2025. A redakcia sa pochváli, že napríklad 13. mája 2030 vydala číslo 4/2025. Mne to nesedí. A čo vám? Tichí čitatelia. Veď vyjadrite svoj názor v diskusnom fóre.

Archív:

Spoločnosť PrometheusČasopis Prometheus 4/2016 vydaný v máji 2017Časopis Prometheus 4/2016 (2. strana)Rozhovor s Karolom FajnoromPrezidentské voľby 2014 (1. kolo)
Prezidentské voľby 2014 (2. kolo)Rozhovor s prezidentom Andrejom KiskomTelevízna stanica STV 1, relácia „O 5 minút 12“, 22. 6. 2014

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Čítate časopis Prometheus?

Áno (Počet hlasov: 244)
(51.91 %)

Nie (Počet hlasov: 115)
(24.47 %)

Tento časopis zatiaľ nepoznám (Počet hlasov: 111)
(23.62 %)Celkom hlasovalo: 470
Súvisiace články:
Prečítajte si časopis Prometheus číslo 2/2015 (21.10.2015)
Časopis Prometheus (03.12.2010)

Ján Parada, 22. 05. 2017 | Prečítané: 2718 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (576 hl.)
 
Nie (427 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1003
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Prvý dar pre bezdomovcov
02-04-20 * 21:19
 17
02-04-20 * 20:06
 Re: No
02-04-20 * 18:10
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore