www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @805
Počítadlo


Spam poison

Férové raňajky: rekordných 7 800 ľudí piknikovalo na podporu pestovateľov

Raňajkovalo sa na 164 miestach

Praha – Presne na 164 miestach sa v sobotu 13. mája 2017 uskutočnil piknik Férové raňajky NaZemi na podporu lokálnych a fairtradových pestovateľov. Zišiel sa na ňom rekordný počet ľudí, o 1 300 viac než vlani, kedy sa raňajkovalo na 161 miestach. Piknik sa konal už po siedmy raz. Ľudia si na dekách pochutnávali na fairtradovej káve či čaji a doma upečených buchtách z fairtradového cukru a kakaa. Nechýbali ani vajíčka, syry, mlieko či med od miestnych farmárov. Ľudia tak dali najavo, že ich zaujíma, kto a za akých podmienok pre nich plodiny pestuje. Akcia sa koná vždy druhú májovú sobotu na Svetový deň pre fair trade.

Počasie tohoročnému ročníku vcelku prialo. Až na pár výnimiek, keď dážď raňajkujúcich zahnal pod strechu, bolo pekne a ľudia si piknik užívali v parkoch, zámockých záhradách, na námestiach či školských záhradách. Najviac ľudí prišlo v Prachaticiach, a to hneď 300, nasledujú s 250 ľuďmi Zbiroh a Vsetín, ktorý je tzv. Fairtradovým mestom.

„U nás ide už o tradičnú akciu, na ktorú sú ľudia zvyknutí,“ uviedla k počtu raňajkujúcich vsetínská organizátorka Michaela Hlinská.

„Deti sa hrali v detskom kútiku, vyfarbovali maľovanky, riešili kvíz. Súťažili sme tiež o najlepšiu fairtradovú pochutinu, vyhrala pani Veronika Jurásková s čokoládovými mafinmi. Bola v nich múka od pána Slováka z pekárne Horní Lideč a fairtradové kakao, kokos, hrozienka a trstinový cukor. Pripojili sme sa tiež k aktivite mesta – Adoptuj si svoj kvetináč – účastníci si mohli kvetinami osádzať svoj kvetináč, ktorý následne umiestnia v meste, a musia sa o neho počas roka starať,“ doplnila Hlinská.

Miestom, kde sa raňajky konali po prvý raz, a hneď prišiel rekordný počet ľudí, bola obec Horka nad Moravou, kde akciu usporiadali žiaci a žiačky miestnej školy.

„Na školskú záhradu prišlo asi 230 detí s rodičmi, i ďalší ľudia z obce. Žiaci z deviateho ročníka akciu usporiadali v rámci projektu, v ktorom mali za úlohu nájsť vo svojom okolí farmárov a nakúpiť od nich suroviny za peniaze, ktoré získali za zber papiera. Z nakúpených surovín potom dva dni v školskej jedálni pripravovali pochutiny. Ďalší žiaci sa s problematikou fair trade a zodpovednej spotreby zoznámili na výstave Plné ruky práce, ktorá je o pestovateľoch kávy,“ upresnila miestna organizátorka, školská psychologička Kateřina Lerchová.

S ohľadom na počet obyvateľov sa najviac ľudí zúčastnilo na pikniku v stredočeskej dedinke Hlízov. Z 550 obyvateľov prišlo 150. Raňajky sa totiž konali v rámci druhého ročníka pochodu za svätým Jakubom.

„Okrem doma pripravených dobrôt sme pre miestnych usporiadali raut, na ktorom sme podávali syry od tunajších farmárov, mlieko od farmára z vedľajších Chotusic, opekali sme miestne hlízovské údeniny. Akcia sa nám veľmi vydarila, dokonca i počasie nám prialo,“ povedal k Férovým raňajkám v Hlízove ich organizátor Jakub Skýva.

Férové raňajky NaZemi sú najväčšou akciou na podporu fair trade v Českej republike. Prvý ročník sa konal pred siedmimi rokmi na 41 miestach.

„Teší nás, že toho roku prišiel tak veľký počet ľudí. Férové raňajky sú príjemnou akciou, ktorá spája v danej lokalite ľudí, ktorí premýšľajú o dopadoch svojho spotrebného správania. Miestnymi organizátormi sú aktívni jednotlivci, ale i celé školy, mestá, rôzne ekocentrá alebo knižnice,“ uviedla Gabriela Štěpánková z neziskovej organizácie NaZemi, ktorá akciu koordinuje.

Spoločnými raňajkami dali účastníci najavo, že uprednostňujú lokálne (miestne) farmárske výrobky a u exotických tovarov ako sú napríklad káva, kakao alebo banány vyžadujú tie s certifikáciou Fairtrade. Za ňu totiž pestovatelia dostávajú spravodlivo zaplatené, môžu pestovať s ohľadom na životné prostredie, a ich deti môžu chodiť do školy. Zamestnanci bežných banánových plantáží pracujú 12 hodín denne, ale platia im len za osem, mzda im nestačí ani na základné rodinné výdaje. Pracujú s nebezpečnými chemikáliami a nemôžu vstupovať do odborov. Pestovatelia kávy sa zasa najviac boria s nízkymi výkupnými cenami, ktoré za kávu ich rodinám miestni výkupcovia platia.

Tohoročný ročník Férové raňajky NaZemi bol zameraný na fairtradové banány, ktoré sú pre českých spotrebiteľov náročne dostupné. Účastníci raňajok mohli podpísať petíciu adresovanú zástupcom českých supermarketov, aby zaradili do ponuky viac fairtradových výrobkov.

Pod čiarou

Čo je to fair trade

Fair trade je obchod založený na partnerstve. Ľuďom z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky dáva možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Poľnohospodári dostávajú spravodlivo zaplatené, pestujú s ohľadom na životné prostredie, a ich deti môžu chodiť do školy.

Ako sa píše fair trade

FairtradePokiaľ hovoríme o fair trade ako myšlienke, teda určitom spôsobe obchodu, tak píšeme zásadne „fair trade“ – zvlášť a s malými písmenami. Iba pokiaľ máme na mysli konkrétny certifikačný systém, ktorý poznáme podľa modrozelenej známky na výrobku, používame „Fairtrade“ s veľkým začiatočným písmenom a písané spolu. Pri prídavných menách vo všetkých prípadoch používame „fairtradový, fairtradová, fairtradové“ – napríklad „fairtradová káva“, v žiadnom prípade nie „káva fair trade“.

Fotografie z 13. mája 2017:

BlanskoBlanskoBlansko
BlanskoBřeclavBrno
BrnoBrnoHradec Králové
Jindřichův HradecKadaňPraha
PřerovRychnov nad Kněžnou

Poznámka:

Raut – spoločenské posedenie pre vybranú pozvanú spoločnosť v neskorších večerných hodinách, obyčajne po koncerte, divadle a podobne.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 14. 05. 2017 | Prečítané: 605 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (12 hl.)
 
Nie (10 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 22
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore