www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @370
Počítadlo


Spam poison

Fanatizmus nikdy neviedol k šťastnej spoločnosti

Extrémy sú zlé

Na stránke Novinky.cz uverejnili 4. decembra 2016 článok Vo Francúzsku musia odstrániť sochu Panny Márie, je to náboženský symbol. V článku napísali:

„Verím, že som dostatočne otvorený, ale túto novú tyraniu nemôžem podporovať,“ uviedol starosta mesta Gaston Lacroix na svojom twitterovom účte.

Nie je to pravda! Novinári sú tiež len ľudia, a robia chyby ako iní.

Povedal to Jacques Clostermann:

„Je crois pourtant avoir l'esprit très ouvert, mais je ne supporte pas cette nouvelle tyrannie.“

Starosta Gaston Lacroix sa vyjadril:

„On va trouver un terrain privé.“ (Nájdeme súkromné pozemky.)

Na stránke Le Monde.fr je prevzatá správa z AFP, ktorá bola uverejnená 3. decembra 2016 o 16.48 h. V článku Haute-Savoie : la justice ordonne le déplacement d’une statue de la Vierge d’un parc communal napísali:

„Au nom du principe de laïcité, en janvier 2015, le tribunal administratif de Grenoble avait enjoint pour la première fois à la municipalité riveraine du lac Léman de retirer la statue du parc. La Vierge n’a pas bougé. Dans un jugement rendu le 24 novembre dernier, le tribunal a une nouvelle fois enjoint au maire sans étiquette de Publier de « retirer du domaine public communal la statue de la Vierge portant l’inscription ‚Notre Dame du Léman veille sur tes enfants‘ ».

La commune a désormais trois mois pour exécuter le jugement, sous peine de devoir s’affranchir d’une « astreinte de 100 euros par jour », ajoute le tribunal, confirmant une information du Dauphiné libéré.

« Je ne suis pas sourd aux décisions du tribunal administratif. Depuis cinq ans, je n’ai simplement jamais reçu aucune injonction des services de l’Etat », se défend Gaston Lacroix. « Je suis un élu républicain, garant de la laïcité. On va trouver un terrain privé », ajoute l’élu.“

Na stránke Le Dauphiné (vyššie spomínané ako Dauphiné libéré) sa v článku Publier: la Vierge à nouveau priée de décamper uvádza:

„Le tribunal a laissé trois mois au maire de Publier pour délocaliser sa statue mariale, qui avait coûté près de 35 000€ aux contribuables. Passé ce délai, la commune écopera d’une amende de 100 euros par jour.“

Takže, okrem malej chyby, že to, čo povedal Jacques Clostermann, uviedli Novinky.cz, že to povedal starosta Gaston Lacroix, je všetko ostatné OK. Mimochodom, ani na webovej stránke BBC to v článku French town told park's Virgin Mary statue must go nepoplietli.

Pod čiarou

Môj názor k celkovej situácii vo Francúzsku:

Už to preháňajú. Je znakom fanatizmu, ak sa uzákoňujú také zákony, pri ktorých dochádza k absurdným situáciám. Mne takáto socha na verejnom pozemku vôbec nevadí. Veď tam žijú katolíci. Presunú sochu na súkromný pozemok, ale nič to nerieši. V USA je podobná, ale opačná hystéria. Kým Američanom vo všeobecnosti nevadí náboženský symbol, socha zobrazujúca nejakú mytologickú (náboženskú) postavu alebo čosi podobné, napríklad tabuľu so židovsko-kresťanským Desatorom, tak sa idú kresťania zblázniť, keď podobne umiestnia na pohľad verejnosti na prístupnom mieste sochu Bafometa, prípadne inými slovami súsošie Satana s deťmi. Pozri článok Stovky svedkov pri odhalení sochy Satanovi v Detroite v USA (Najväčšia verejná satanistická ceremónia v histórii).

Kresťania sú ticho, pokiaľ ide o verejnú prezentáciu ich náboženskej ideológie. Akonáhle ide o prezentáciu inej ideológie, už vykrikujú, už sa zlostia, už nimi lomcuje nenávisť, búria sa, a dožadujú sa odstránenia iných symbolov.

Teraz na toto absurdné kresťanské správanie doplatili kresťania (skôr katolíci) vo Francúzsku.

Na Slovensku je zatiaľ v tomto smere pokoj. Pamätné tabule o ľuďoch, čo zomreli „za vieru“, myslí sa tým, že zomreli kvôli pretláčaniu (obrane) náboženskej ideológie napríklad v štáte, kde dominovala iná politická ideológia, je možné vidieť na stenách na mnohých budovách po celom Slovensku. Sochy alebo kríže… kríže sú kapitolou samou o sebe. Sú takmer všade, pri cestách, na vysokých kopcoch, nedajú sa nevidieť.

Aj keby mi to vadilo, nie som zástancom likvidácie takých symbolov. Ale potešilo by ma, keby to kresťania nepreháňali, a nesprávali sa ako kapitalistickí „developeri“, ktorí hlava-nehlava strkajú svoje budovy tak necitlivo do prostredia, že ochranári majú plné ruky práce, aby zabránili ich necitlivým zásahom do prostredia.

Biznis je biznis, hovorí „svišť“ Vladimír Bojo. A kresťania (najmä klérus) pre svoj biznis-plán majú tisícročné skúsenosti.

Mrzí ma, že došlo vo Francúzsku k tomu rozsudku. Mrzí ma, že to v spoločnosti dochádza až tak ďaleko. Nielen so sochami, ale aj so snahou kriminalizovať ľudí, ktorí chcú mať deti, ale nemôžu ich mať z nejakých, napríklad zdravotných, dôvodov. Pozri článok Stop politickým a náboženským extrémistom! A to nehovorím už o absurdnom politickom návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa zvýšil potrebný počet nábožných z 20 000 na 50 000. Politici napokon svoje dosiahli a zákon schválili.emotikon

Našiel sa medzi poslancami aj kresťanský extrémista Mgr. Stanislav Mizík zo strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko s návrhom až na obmedzenie počtu na 250 000 nábožných. Pozri článok SNS bojuje proti náboženským menšinám.

Stanislav Mizík v rozprave k tejto zmene zákona 29. novembra 2016 v čase od 16.19 h povedal:

„Vážený pán predseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dovolím si predstaviť vám pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Stanislava Mizíka, Stanislava Drobného a Milana Mazureka. Tento pozmeňujúci návrh sa týka na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej very a postavení cirkví a náboženských spoločností v znení neskorších predpisov, tlač 273.

Čl. I bod 1 návrhu sa mení a znie: V § 11 sa číslovka ‚20 000‘ nahrádza číslovkou 250 000.

Čl. I bod 2 návrhu sa mení a znie: V § 12 po d) sa číslovka ‚20 000‘ nahrádza číslovkou ‚250 000‘.

Štátny znak Slovenskej republiky tvorí na ranogotickom štíte dvojitý strieborný dvojkríž vztýčený na vyvýšenom vŕšku trojvŕšia. Priložením ruky na tento náš kresťanský symbol každý poslanec v tejto sále skladal sľub. Tí, ktorí si to nepamätajú, tam je zväčšenina nášho znaku. Dole horí adventná svieca prvá. Vzhľadom na kresťanský charakter nášho štátu odmietame, aby sa na Slovensku transformovali rôzne sekty na oficiálne registrované náboženské spoločnosti. Slovenské dejiny sú kresťanské dejiny, slovenská identita je aj kresťanskou identitou. Preto žiadame zvýšiť minimálnu hranicu plnoletých členov novo-registrovanej náboženskej spoločnosti na 250 000. Považujeme to za efektívny prostriedok, ako zabrániť možnému prieniku nekresťanských náboženských organizácií a siekt v blízkej budúcnosti do slovenskej spoločnosti a tiež v neposlednom rade do politiky.“

Podporil ho jeho stranícky kolega Bc. Stanislav Drobný (strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko) slovami:

„Vážený predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, prečo práve 50-tisíc členov registrovaných cirkví? Ako dospeli predkladatelia tohto zákona k tomuto číslu? Všeobecná časť dôvodovej správy je veľmi strohá a vôbec sa nezaoberá tým, prečo by práve limit 50-tisíc členov registrovaných cirkví malo eliminovať špekulatívne registrácie?

Počet obyvateľov Slovenskej republiky je približne 5 426-tisíc, pričom veriacich hlásiacich sa k registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam je približne 4 076-tisíc obyvateľov, teda 75 % celkovej populácie Slovenska. Z toho vyplýva, že už v podstate ani nie je priestor pre ďalšie cirkvi a náboženské spoločnosti, a to aj vzhľadom na možnosti štátneho rozpočtu. Pokiaľ chceme mať istotu, že nebude dochádzať k špekuláciám pri dnes už ustálenom počte cirkví a náboženských spoločností, mali by sme pristúpiť k požiadavke ustálenej na 250-tisíc členov pri registrácii.

Podotýkam, že dnes máme na Slovensku registrovaných 18 cirkví a náboženských spoločenstiev. Dávam do pozornosti, že tri najväčšie registrované cirkvi a náboženské spoločnosti sú Rímsko-katolícka cirkev v Slovenskej republike s počtom veriacich 3 347-tisíc. Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku s počtom veriacich 316-tisíc, Grécko-katolícka cirkev na Slovensku s počtom veriacich 206-tisíc.

Z predkladaného pozmeňovacieho návrhu vyplýva, že po jeho prijatí by pravdepodobne žiadna ďalšia cirkev už nemala šancu sa stať štátom uznávanou cirkvou a poberať tak príspevky od štátu na svoju činnosť. Možno teoreticky ešte tá moslimská, teda za predpokladu, že by Slovenská republika odovzdala svoje zvrchované právo riadiť migračné toky na svojom území do Bruselu. Aj to len teoreticky, lebo prakticky by po plnej realizácii týchto plánov neziskových mimovládnych organizácií a Bruselu štát s vysokou pravdepodobnosťou skrachoval a následne upadol do chaosu. To by už potom neboli financované ani teraz štátom uznané cirkvi.

Prijatím tohto návrhu by sme vyslali signál, že nebude také ľahké pre ďalšiu cirkev získať príspevky zo štátneho rozpočtu. Cirkvám, ktoré sú dnes štátom uznané, uznanie ani príspevky týmto neberieme. Požiadali o uznanie v dobe, kedy vo verejných zdrojoch bola priaznivejšia situácia, ako je dnes. Všetci, dúfam, vieme, ako vyzerá súčasné hospodárenie štátu. Naozaj nie je tu priestor na potencionálne výdavky tohto typu. Budeme radi, ak na budúci rok neskolabuje slovenské zdravotníctvo. Mimovládky a nimi ovládaní politici, médiá budú iste kričať do sveta, že poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko podporujú 250-tisícovú hranicu registrácie, pretože cítia nevraživosť voči islamu. Nie je to pravda. Opakujem, nie je to pravda, že by strana niekoho odsudzovala alebo prechovávala nevraživosť k ľuďom pre ich vieru a presvedčenie.

Pravdou ale naďalej zostáva, že vždy budeme ctiť a zachovávať kresťanské tradície a v duchu odkazu našich predkov bojovať o to, aby občania mohli slobodne kresťanskú vieru vyznávať, podľa nej žiť, ako aj verejne pôsobiť.

Ďakujem za pozornosť.“

Kotlebisti ignorujú Ústavu Slovenskej republiky, v ktorej sa píše:

„Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“

Pozri článok Poslanci NR SR neschválili zásah do Ústavy.

Mgr. Ondrej Dostál zo strany Sloboda a Solidarita navrhol poslancom stiahnuť tento návrh zákona. V rozprave sa vyjadril:

„Vážené kolegyne, kolegovia, návrh skupiny poslancov za Slovenskú národnú stranu, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností vyvolal približne pred mesiacom počas prvého čítania v tejto sále protiislamské orgie a spravil z rokovania parlamentu festival xenofóbie.

Dnes poslanci fašistickej strany prichádzajú s pozmeňujúcim návrhom, ktorým chcú návrh Slovenskej národnej strany ešte pritvrdiť. Nie zvýšiť počet, minimálny počet veriacich pre registráciu novej cirkvi z 10-tisíc na 20-tisíc, dospelých občanov Slovenskej republiky, ale rovno na 250-tisíc…

… prichádzajú s pozmeňujúcim návrhom, ktorým chcú návrh Slovenskej národnej strany ešte pritvrdiť. Nie zvýšiť minimálny počet veriacich pre registráciu novej cirkvi z desaťtisíc na dvadsaťtisíc dospelých občanov Slovenskej republiky, ale rovno na dvestopäťdesiattisíc. Ako to odôvodňujú? Vzhľadom na kresťanský charakter nášho štátu, odmietame, aby sa na Slovensku transformovali rôzne sekty na oficiálne registrované náboženské spoločnosti, vzhľadom na kresťanský charakter nášho štátu. Aký kresťanský charakter nášho štátu? Vy nepoznáte Ústavu Slovenskej republiky? Dovolím si pripomenúť, píše sa to hneď na začiatku, čl. 1 ods. 1.

Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Samozrejme, že kresťanstvo zohralo v dejinách Slovenska ako krajiny, významnú úlohu. Kresťanská viera je súčasťou identity mnohých slovenských občanov, treba k tomu mať rešpekt. Slovenská kultúra, slovenská história je založená aj na … kresťanských tradíciách, ale aj na tradíciách a hodnotách antického Grécka, Ríma aj na tradíciách humanizmu a osvietenstva. Pozdravujem bojovníkov proti liberálnej demokracii. Napriek významu, ktoré má kresťanstvo v tejto krajine, však Slovenská republika ako štát, nie je kresťanský štát, nemá kresťanský charakter, má občiansky charakter. Je rovnako štátom všetkých občanov bez ohľadu na ich presvedčenie a náboženské vyznanie. Ďalším zdôvodnením je a tam akoby fašisti spochybňovali účinnosť riešenia, ktoré ponúka Slovenská národná strana je, že zvýšiť minimálnu hranicu plnoletých členov novoregistrovanej náboženskej spoločnosti na dvestopäťdesiattisíc, považujú za efektívny prostriedok ako zabrániť možnému prieniku nekresťanských náboženských organizácií a iných siekt v blízkej budúcnosti do slovenskej spoločnosti.

Čiže na rozdiel od toho decentného jazyku Slovenskej národnej strany, to fašisti hovoria otvorene. Nekresťanských náboženských spoločností a v rozprave otvorene povedia, že ide o islam. A čo znamenajú tie slová, zabrániť prieniku? Zabrániť prieniku do slovenskej spoločnosti, znamená nič iné ako zabrániť ich pôsobeniu, a tu sa už nedostávame do rozporu iba s občianskych charakterom Slovenskej republiky ako štátu, ale tu sa už dostávame do rozporu s náboženskou slobodou. Nie je totiž pravda, a teraz sa obraciam na vás, pán poslanec Bernaťák, lebo sme o tom začali hovoriť už počas prvého čítania, že registrácia rieši iba financovanie cirkví. Registrácia rieši možnosť legálneho pôsobenia cirkví a náboženských spoločností ako cirkvi a náboženské spoločnosti. Ako inak má cirkev alebo náboženská spoločnosť pôsobiť, ak nie je registrovaná ako cirkev alebo náboženská spoločnosť, k čomu potrebuje desaťtisíc alebo teda dvadsaťtisíc, alebo ak prejde váš návrh, päťdesiattisíc alebo ak by prešiel návrh fašistických poslancov, dvestopäťdesiattisíc. Ako inak má pôsobiť? Pýtal som sa, nedostal som žiadnu odpoveď. Akú inú právnu formu má mať? Ak argumentujete tým, že to má súvis s financovaním, tak áno, poďme sa o tom baviť, ale financovanie cirkví rieši iný zákon ako tento. Tento zákon rieši registráciu, a teda možnosť pôsobenia cirkví a náboženských spoločností ako samostatných právnych subjektov. Prečo to neriešime v tom zákone, kde je financovanie cirkvi a náboženských spoločností, zo strany štátu upravené. Prečo nenavrhujeme začať debatu o odluke cirkvi od štátu?

To sú všetko legitímne otázky, len žiaľ, miesto toho, aby sme ich riešili, ideme riešiť niečo úplne iné. A vy to hovoríte tak zaobalenejšie, slušnejšie, že na námietku, že riešite neexistujúci problém, poviete, že riešite problém, ktorý môže vzniknúť. Nepoviete presne aký, fašisti si servítky pred ústa neberú a otvorene hovoria o tom, že problémom je islam, že chcú zabrániť tomu, aby tu islam pôsobil. Je mi to ľúto, že Slovenská národná strana nechá za seba hovoriť fašistov, považujem to za smutné, považoval by som to za úplne normálne, keby sa to dialo v časoch Jána Slotu, ale je to smutné a zlé, keď sa to deje za čias predsedovania pána Andreja Danka, ktorý tvrdí, že vniesol do Slovenskej národnej strany inú kultúru. Tak prinajmenšom by ste sa od tých úletov fašistov, mohli dištancovať, ak to nemyslíte tak ako oni. Pretože slušní ľudia v tejto situácii by voči takýmto nenávistným prejavom mali zdvihnúť svoj hlas, protestovať proti nim, odmietnuť ich a zastať sa náboženskej slobody, vrátane náboženskej slobody moslimov. A preto si myslím, že je potrebné odmietnuť nielen pozmeňujúci návrh, s ktorým prišli fašisti, ale aj návrh zákona, s ktorým prišla Slovenská národná strana. Za najlepšie by som považoval keby Slovenská národná strana svoj návrh prehodnotila, stiahla ho sama. Nedávam to ako procedurálny návrh, dávam vám to ako typ na uvažovanie, v opačnom prípade ak tak neurobíte, tak ja budem hlasovať proti. Ďakujem za pozornosť.“

Ešte poslanec Dostál dodal:

„Pokiaľ ide o väčšinu tých reakcií, tak mám pocit, že naozaj buď niekto nepočúval, alebo je úplne hluchý, alebo nie je schopný porozumieť tomu čo bolo povedané. Ja som nespochybňoval význam kresťanstva v histórii Slovenska, ani význam viery v živote mnohých ľudí, ktorí na Slovensku žijú. K tomu mám rešpekt a to si uvedomujem. Ja som reagoval na konkrétne slová z odôvodnenia pozmeňujúceho návrhu kde sa tvrdilo o tom, že Slovenský štát má kresťanský charakter a upozornil som na to, že podľa čl. I ods. 1 slovenskej ústavy je Slovenská republika zvrchovaný demokratický a právny štát, neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo, bodka.“

V parlamente je veľmi málo rozumných poslancov. Ďakujem poslancom zo strany Sloboda a Solidarita, že svorne hlasovali PROTI. Ďakujem aj štyrom poslancom z hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, ktorí tiež hlasovali PROTI tejto zmene zákona: Ján Budaj, Silvia Shahzadová, Jozef Viskupič a Oto Žarnay. Rovnako veľmi ďakujem poslancom, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubov: Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petríková, Zsolt Simon a Zuzana Zimenová. PROTI hlasovalo celkovo len 29 poslancov.emotikon

Extrémy sú zlé, či už ich vykonáme v snahe brániť nejakú ideológiu (náboženstvo) alebo v snahe zachovať prísnu sekularizáciu.

Majme rozumnú mieru, zachovajme si triezvy rozum. Fanatizmus nikdy neviedol k šťastnej spoločnosti.

Archív:

Novinky.cz: Ve Francii musí odstranit sochu Panny Marie…Jacques Clostermann (Twitter)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (Počet hlasov: 701)
(57.41 %)

Viac áno, ako nie (Počet hlasov: 179)
(14.66 %)

Viac nie, ako áno (Počet hlasov: 166)
(13.60 %)

Rozhodne nie (Počet hlasov: 175)
(14.33 %)Celkom hlasovalo: 1221
Súvisiace články:
Predseda vlády SR Igor Matovič je netolerantný kresťan (21.08.2020)
Financovanie náboženských organizácií na Slovensku za rok 2020 (16.05.2020)
Nemecké cirkvi stratili 660 000 členov (01.08.2018)
Cirkev si ide svoje (15.07.2018)
Budú cirkevníci uverejňovať čísla ponožiek? (24.06.2018)
Odluka cirkví od štátu je typická téma pre ľavicu? (09.06.2018)
Z prvej ruky: Financovanie a odluka cirkví (04.03.2017)
Kapitalistická vláda strany SaS bude v konflikte záujmov (19.11.2016)
SNS bojuje proti náboženským menšinám (28.09.2016)
Presaďme lepšie a moderné Slovensko! (01.03.2016)
Zdena Studenková – osobnosť medzi ženami (06.02.2016)
Pakt medzi Smerom-SD a cirkvou ide proti ústave (08.01.2016)
Zákon o finančnej odluke cirkví od štátu poslanci NR SR neschválili (07.10.2015)
Zákon o finančnej odluke cirkví od štátu (01.09.2015)
ODLUKA s Havranom (14.04.2015)
Klerikom nevadí, že sú financovaní komunistickým zákonom (07.04.2015)
Kde sa píše, že strana SMER – SD išla v roku 2006 do volieb s témou o odluke? (16.03.2015)
Financovanie cirkví a náboženských spoločností v SR za rok 2014 (02.03.2015)
Petícia za schválenie finančnej odluky cirkví a politických strán od štátu v Slovenskej republike (03.02.2015)
Vulgárni kapitalisti škodia odluke cirkví od štátu (02.02.2015)
Referendum o odluke (24.01.2015)
Prezident Kiska ma sklamal (20.01.2015)
Sociálni demokrati očividne nechcú odluku cirkví od štátu (14.10.2014)
Demokratickosť a občania na Slovensku (11.08.2014)
Nový model nezávislého financovania cirkví a občianskej spoločnosti (29.05.2014)
Diskusia pri okrúhlom stole (13.05.2014)
Kedy a kde môžete podpísať petíciu za odluku? (08.05.2014)
Odštartovala sa petícia za odluku cirkví od štátu (06.05.2014)

Ján Parada, 04. 12. 2016 | Prečítané: 1275 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (701 hl.)
 
Viac áno, ako nie (179 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (175 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1221
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
 Re: No tak!
15-09-20 * 08:30
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore