www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @843
Počítadlo


Spam poison

Vidíme len maličký výsek sveta

Rozhovor s Martinom Poliačikom

Martin PoliačikMgr. Martin Poliačik sa narodil 27. júna 1980 v Považskej Bystrici. Je zakladajúcim členom politickej strany Sloboda a Solidarita (SaS). V strane je tímlíder pre oblasť vzdelávania. Od roku 2010 je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SaS. Je predsedom Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií NR SR.


V roku 2006 ukončil štúdium na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity a obhájil titul magister filozofie. Vo svojom profile v sociálnej sieti Facebook uvádza, že jeho politickým presvedčením je: liberál. V položke vierovyznanie má napísané: „Niečo tam medzi nebom a zemou určite je…“

A kvôli tomu vznikol tento rozhovor, aby sme bližšie spoznali jeho pohľad na svet.

Rád by som vedel, aký je váš svetonázor. Ak je to možné, tak bližšie, podrobnejšie. Alebo ktoré pomenovanie je najbližšie k vášmu svetonázoru.

„Myslím, že najbližšie mám k panteizmu. Verím v svet, ktorý sa niekde na najvyššej úrovni spája v jedno univerzálne vedomie a v ktorom je všetko prejavom toho istého. Pokojne to nazývajme bohom, ak treba.“

Myslíte si, že existujú duchovia? Ako nehmotné, zvyčajne neviditeľné bytosti. Tu na Zemi. Aké sú opísané v mytológiách alebo v náboženstvách.

„Myslím, že ak existuje niečo ako objektívna realita, my z nej vidíme len maličký výsek. Naše zvyčajné nazeracie formy nám neumožňujú z nej vidieť viac. Mimo tohoto výseku máme prístup k obsahom takejto reality menej zvyčajnými formami – v meditácii, vo sne, v tranze alebo v zmenených stavoch vedomia. Pri takýchto zážitkoch sa človek môže stretnúť aj s duchmi, áno.“

Aká je vaša predstava o vzniku vesmíru?

„Fyzický vesmír vznikol podľa zákonov fyziky, nemám dôvod rozporovať vedecký konsenzus v tejto veci. A o vzniku vesmíru teda rozmýšľam v intenciách Veľkého tresku.“

Čo vás robí šťastným?

„Som presvedčený o tom, že človeka nemôže urobiť šťastným nič. Šťastným sa môže len stať, zo svojho vnútra, tým, že sám seba spozná a prijme. A že spolu s tým spozná a prijme aj svet, v ktorom žije.“

V roku 2006 sa v diplomovej práci Relativizácia v etike: situačná etika odvolávate napríklad na Carla Gustava Junga, Dietricha Bonhoeffera, Ericha Fromma, Pierra Teilharda de Chardin, Sigmunda Freuda, Vasila Gluchmana, alebo citujete aj z kresťanskej biblie (Sväté písmo).

Humanistov zaujíma, prečo sa ešte neodkazuje na humanistickú morálku, humanistickú etiku, tak ako ju povedzme opísal Paul Kurtz v knihe Zakázané ovocie – Etika humanizmu? Ešte nie je ten správny čas? Na čo sa môže čakať (podľa vás)? (Podľa mňa totiž humanistická etika má oveľa viac čo povedať študentom pre diplomové práce. Ale to je môj názor.) Humanistov zaujímajú názory druhých ľudí, prečo zatiaľ ignorujú humanistickú etiku? Etiku podľa Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (International Humanist and Ethical Union, IHEU).

„S dielom pána Kurtza som v tom čase nebol oboznámený a odvtedy som sa už systematicky etike nevenoval.“

Je podľa vás chyba v školstve, že sa na školách nevyučuje humanistika? Humanistika je humanistická etika. Odlišná od kresťanskej etiky.

„Ja by som ocenil, keby sa na školy vrátil systematický príklon k humanizmu ako základnému pilieru našej spoločnosti. S tým samozrejme súvisí aj vedenie k morálnemu konaniu, ktorého základ nemusí byť nutne v uverení zjavenej pravde.“

Nie je zaujímavá humanistická etika? Keď študenti sa dokážu v diplomových prácach konfrontovať s kresťanskou alebo taoistickou etikou, ale už nespomenú humanistickú etiku.

„Platí, čo som spomenul vyššie. Neviem posúdiť zaujímavosť humanistickej etiky, lebo som ju podrobne doteraz neštudoval.“

Necitujú sa osobnosti ako Paul Kurtz. A na slovenské pomery sa necituje Adam Roman, ktorý podstatne lepšie zdôvodnil ateizmus ako ktokoľvek iný.

Možno môj názor vyznie ako chválenkárstvo, ale hádam sa môžem aj takto opýtať, lebo ma zaujíma, prečo sa dáva prednosť takým „starým“ ako je Jung a Teilhard. Tým neznižujem ich hodnotu, význam, len naznačujem, že prečo sa ešte študenti nezaoberajú aj novou etikou. Čaká sa na overenie humanistickej etiky v praxi?

„Neviem tu dať všeobecnú odpoveď, u mňa voľba týchto autorov vychádzala z môjho svetonázorového presvedčenia. Som si ale istý, že medzi študentmi sa nájdu aj takí, ktorí sa systematicky pozrú aj na vami spomenuté pramene a ich autorov.“

Ďakujem za rozhovor.

Pre lepšie pochopenie pohľadu na svet u Martina Poliačika uvádzam zopár názorov z jeho diplomovej práce z roku 2006. (Pôvodný zdroj: Diplomovka.Sme.sk.)

2.1 Vlastný koncept: úvod

Verím, že v každom etickom koncepte, či už náboženskom alebo filozofickom, sa nachádza kus pravdy a chovám ich v úcte, ale ak sa máme v našich životoch rozhodovať správne, nestačí ich len poznať a študovať a nechať si nimi diktovať výsledky našich činov.

2.2 Axiómy a východiská

Na začiatku považujem za dôležité uviesť dva základné predpoklady, akési nezdôvodniteľné axiómy, ktoré budú v celom ďalšom texte implicitne prítomné a budú tvoriť jeho bázu, základ. 1. boh66 existuje. Som presvedčený, že v otázke existencie boha je akékoľvek racionálne zdôvodňovanie a presviedčanie zbytočné, lebo kto s daným výrokom súhlasí, nepotrebuje dôkaz, a kto s ním nesúhlasí, toho rozumom nepresvedčíte. Takže ja tu tiež existenciu boha postulujem ako danú a pre celý môj ďalší postup nevyhnutnú. Ja sám si svet bez existencie boha nedokážem predstaviť a zdal by sa mi absurdným, ale nikomu túto svoju vieru nebudem vnucovať. Takže cteného čitateľa tu nechcem presvedčiť, že boh naozaj existuje, akurát ukázať, že bez jeho existencie by celý nasledovný koncept nemal zmysel. 2. každá vec tohto sveta má dušu. Samozrejme, nie všetky duše sú si ontologicky rovnocenné67, je možné medzi nimi nájsť určitú hierarchiu, radiac ich od najnedokonalejších duší v svete anorganickom až po duše najdokonalejšie nám známe, ľudské. Každopádne tvrdím, že dušu, ako ju chápem, môžeme priradiť každej entite od najmenšieho kvarku až po univerzum ako také.

2.4 TheoMatrix v etike

Boh v mojom ponímaní je láskou a dobrom, podobne, ako v ponímaní kresťanskom.[66] Zámerne používam slovo boh s malým b, pretože nechcem, aby sa boh prezentovaný v tejto práci stotožňoval s Bohom kresťanov alebo akýmkoľvek iným konkrétnym Bohom.
[67] Na tomto mieste by som sa priklonil k aristotelovskej tradícii akéhosi „rastu“ duší, avšak nezačal by som od duše rastlinnej, vegetatívnej, ale posunul by som tú štartovaciu čiaru duše ešte nižšie do anorganického sveta, kde by sa mohla nazývať teilhardovsky: zavinutá duša.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 04. 08. 2016 | Prečítané: 700 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom