www.humanisti.sk
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @786
Počítadlo


Spam poison

Aj Tretiu svetovú vojnu vyvolá Nemecko?

Komu slúži opätovné zvyšovanie napätia na eurázijskom kontinente?

Podľa publikovaných informácií (8. 3. 2014) aktivity Ruska na Kryme označil slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák za vojenskú agresiu. Úprimne povedané – vojenskú agresiu bez jediného výstrelu si ťažko predstaviť v akýchkoľvek iných súvislostiach. Ďalší slovenský zahraničnopolitický expert pri rovnakej príležitosti vyhlásil, že Rusko nie je partner, ale potenciálny súper, ba až nepriateľ s územnými ambíciami, ktoré siahajú podľa neho ďaleko za to, čo sa deje teraz na Kryme.

Na jednej strane podobné vyhlásenia ostro kontrastujú s vyjadrením niekdajšieho slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča (7. 4. 2010), že Rusko je súčasťou celoeurópskeho civilizačného procesu a ide o prirodzeného a strategického partnera Slovenskej republiky aj celej Európskej únie.

Na druhej strane sa východiskové stanoviská vzácne zhodujú napríklad s postojom generálneho tajomníka NATO (21. 4. 2016), že Rusko už nie je partner. Zodpovedajú aj oficiálnemu dokumentu nemeckej vlády, o ktorom informoval Die Welt (4. 6. 2016) a ktorý už nepokladá Rusko za partnera, ale za súpera. V zozname bezpečnostných hrozieb Nemci zaradili Rusko na tretie miesto – za terorizmus a kybernetické útoky.

Najpozoruhodnejší je dozaista fakt, že práve Nemecko, ktoré vyvolalo už dve svetové vojny, si teraz opäť vyhliadlo Rusko za prioritný cieľ svojich vojenských úsilí. Nemenej zaujímavý je profil nášho ministra zahraničia, všeobecne akceptovaného vládnou koalíciou i parlamentnou opozíciou, ktorý je pre svoje špecifické poslanie všestranne profesionálne pripravený štúdiom v bývalom Sovietskom zväze, kde absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov.

Azda už ani netreba osobitne zdôrazňovať, že obe predchádzajúce svetové vojny významne poškodili – až po hranicu úplného zničenia – tak Nemecko, ako aj Rusko. A obe výrazne posilnili veľmocenské postavenie USA. Rovnako je každému znalcovi jasné, že z globálneho geopolitického hľadiska Eurázia tvorí heartland a vo vzťahu k jej rozmerom predstavuje Amerika len ostrov.

Uvedené skutočnosti a neprehliadnuteľné trendy vo sfére národnej bezpečnosti zreteľne poukazujú na to, komu vyhovuje zvyšovanie napätia na eurázijskom kontinente a v čí prospech pôsobia servilní predstavitelia podriadených štruktúr. Napokon – Nemecko je krajina od roku 1945 dodnes okupovaná USA. Možno sa raz dozvieme, odkedy a kým sme okupovaní aj my, lebo sa zdá, že naše politické elity neslúžia záujmom Slovenska, ktoré by mohlo mať dosť neblahých skúseností z Druhej svetovej vojny, keď sa – tiež v rámci jedinej bezalternatívnej možnosti – spojilo s Nemeckom proti Rusku. Alebo ide o to, aby Moskva v dôsledku nepochybného odvetného úderu znova získala stratený vplyv vo východnej a strednej Európe až po Berlín?

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka, YouTube, pozri aj prehľad uverejnených článkov v e-zine Humanisti.sk

Pavol Janík, 06. 06. 2016 | Prečítané: 9387 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (522 hl.)
 
Nie (388 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 910
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Nie
16-08-19 * 19:42
 Re: Internet
16-08-19 * 19:05
 RE: Zbierka náboženských nezmyslov
16-08-19 * 18:50
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore